Opadająca powieka najczęściej wynika z naturalnej budowy oka. Objawia się zakrywaniem ruchomej powieki przez fałdę skóry, określaną czasem mianem poduszeczki. W niektórych przypadkach fałdka delikatnie nachodzi na powiekę w kąciku oka, W innych może częściowo bądź całkowicie ją pokrywać aż do linii rzęs.

Opadającą fałdę skórną można skorygować makijażem. Nie znaczy to oczywiście, że należy uznać ją za defekt. Taka budowa oka może jednak utrudniać eksponowanie makijażu, ponieważ fałda skórna skutecznie go zasłania. Dlatego osobom z opadającą powieką poleca się specjalne techniki wykonywania make-upu, które umożliwiają wyeksponowanie pięknego cieniowania i kreski, a jednocześnie optyczne skorygowanie miejsca, w którym powieka się załamuje. W ten sposób można uzyskać efekt większych i mniej „przytłoczonych” oczu.

Zastanawiasz się, jak powiększyć oko z opadającą powieką? W naszym poradniku podpowiemy ci, jak kłaść matowe i błyszczące cienie, dozować odcienie i kolory, a także jak rysować kreskę eyelinerem, aby nie pomniejszyć optycznie oka i uzyskać estetyczny efekt. Wykonaj piękny makijaż na opadającą powiekę, który podkreśli twoje oczy i skoryguje ich kształt!

 

Zdrowie i uroda: Makijaż oczu

 

Jak rozłożyć jasne i ciemne cienie na opadającej powiece? 

Jasne cienie wydobywają, a ciemne – ukrywają. Wykonując makijaż dla opadającej powieki, warto mieć na uwadze tę zasadę. W miejscu, w którym twoja powieka opada najbardziej, należy położyć najciemniejszy cień. Im bliżej rzęs, tym jaśniejszy powinien być odcień kosmetyku – w ten sposób unikniesz przeniesienia uwagi na tę część.

Matowy jasny cień nałóż również pod łukiem brwiowym. To odwróci uwagę od opadającej powieki oraz wydobędzie jego kształt. Jasny cień warto położyć również w pobliżu wewnętrznego kącika oka, co zrównoważy proporcje.

Jak używać cieni błyszczących w makijażu dla opadającej powieki? 

Tutaj możesz zastosować podobną zasadę. Im bardziej błyszczący cień, tym lepiej wydobywa dane miejsce. Warto położyć go na ruchomej części powieki, jak najbliżej linii rzęs, ponieważ odwróci to uwagę do opadającego fałdu skóry.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak malować małe oczy z opadającymi powiekami, spieszymy z odpowiedzią – nie żałuj sobie blasku! Oczywiście tylko na ruchomej powiece, bo w innym wypadku osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

 

Gosh, Shadow Collection, paleta cieni do powiek 006 To Rock Down Under, 12 g

 

Jak malować dolną powiekę? 

W makijażu opadającej powieki ogromną rolę grają proporcje. Warto dopasować intensywność make-upu na obu częściach powieki – w innym wypadku, można łatwo je zaburzyć. My polecamy kładzenie cienia poza linią wodną oka, dbając o delikatne roztarcie, zamiast pozostawiania graficznej linii. Dlaczego? W ten sposób można delikatnie powiększyć optycznie oko. Opadająca powieka sprawia, że może wydawać się mniejsze, dlatego wszelkie powiększające techniki są tutaj wskazane, Możesz też pociągnąć białą kreskę wzdłuż linii wodnej oka, aby spotęgować efekt.

Jak zrobić kreskę na opadającej powiece? 

Jeśli żywisz przekonanie, że opadająca powieka to przeciwskazanie do stosowania eyelinera, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – – wcale tak nie jest! Przy takiej budowie oka, możesz robić piękne kreski, jeśli tylko wiesz, jak właściwie je pociągnąć. Jest kilka zasad, których warto przestrzegać.

1. Po pierwsze – unikaj zawijania kreski (tzw. jaskółka) w miejscu, w którym powieka się załamuje. W ten sposób cały jej rysunek ulegnie zniekształceniu, a linia może robić wrażenie przerwanej lub nagle się załamywać.

2. Po drugie – nie przesadzaj z grubością kreski. Przy opadającej powiece powierzchnia, którą możesz wyeksponować, jest niewielka. Jeśli nałożysz grubą kreskę, ryzykujesz pokrycie całości widocznej części powieki, co skutkuje pomniejszeniem oka i podkreśla opadającą powiekę.

3. Po trzecie – nie wychodź z jaskółką za bardzo poza linię rzęs i unikaj jej mocnego podkreślenia. W niektórych wypadkach – zwłaszcza gdy twoja powieka opada dość mocno na całe oko – najlepszym wyjściem okaże się zrezygnowanie z jaskółki i nałożenie na końcu kreski ciemniejszego cienia.

4. Po czwarte – przeciągnij kreskę na całej linii oka, a nie od połowy czy trzech czwartych powieki. Najlepiej zacząć tuż przy samym wewnętrznym kąciku. Pozwoli to zrównoważyć dysproporcje w budowie oka.

Przy powiece opadającej na całą długość oka najlepszym wyjściem może okazać się całkowita rezygnacja z eyelinera i skupienie się na cieniach. Warto jednak wypróbować wariant z kreską i bez na sobie i porównać, która wersja makijażu prezentuje się lepiej. Wybierz takie rozwiązanie, które pozwoli ci poczuć się jak najlepiej w swojej skórze!

 

Makeup Revolution, Reloaded, paleta cieni Iconic 2.0, 1 szt.

 

Najczęstsze błędy w makijażu opadającej powieki 

#1 Aplikowanie jasnego cienia na całą powierzchnię powieki 

Jeśli pokryjesz powiekę jasnym cieniem w całości, dodatkowo podkreślisz opadający fałd skóry. Jasny odcień wydobywa, więc błędem jest użycie wyłącznie jego .

#2 Nakładanie błyszczących cieni na całą powierzchnię powieki 

Pokrewny błąd, który można zaobserwować dosyć często. Błyszczące cienie, podobnie jak jasne, przykuwają uwagę i uwypuklają. Jeśli położysz je na całym oku, możesz niepotrzebnie podkreślić opadający fałd skóry.

#3 Ograniczanie cieniowania do jak najmniejszej przestrzeni powieki 

Opadająca powieka może sprawiać, że wykonany przez ciebie makijaż jest mniej widoczny. Jeśli chcesz wydobyć cieniowanie, nie ograniczaj się do ruchomej powieki, ponieważ efekt po prostu zniknie pod warstwą skóry. Cieniuj również na dolnej oraz powyżej górnej, pod łukiem brwiowym.

#4 Przeciąganie cieniowania za daleko 

Może to niepotrzebnie podkreślić opadanie powieki. Aby precyzyjnie wyznaczyć granicę, do której możesz przeciągnąć cień, skrzyżuj pędzelek czy inne proste akcesorium z linią załamania opadającej powieki.

Makijaż przy opadających powiekach nie powinien być obciążający – dlatego warto unikać czarnych i ciemnoszarych cieni oraz bardzo długich sztucznych rzęs. W innym wypadku możesz jeszcze bardziej optycznie pomniejszyć oko. Szukasz odpowiedniej palety cieni do makijażu korygującego? Polecamy ci palety cieni Gosh lub Makeup Revolution dostępne w naszej ofercie. Obie marki oferują bardzo szeroki przekrój zestawów utrzymanych w brązach i beżach.

Więcej porad makijażowych znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock