Każde z tych urządzeń ma swoje wady, jak i zalety, gdy chodzi o robienie zdjęć. Wybór więc należy do każdego z nas z osobna. Każdy bowiem ma w tym zakresie inne preferencje. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się: jak często robisz zdjęcia, czemu mają służyć i jakiej jakości od nich oczekujesz. To pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru.

Smartfony – zawsze pod ręką

Zdjęcia są częścią Twojej codzienności? Wykorzystujesz każdy pretekst, by uchwycić chwilę w kadrze– np. w drodze do pracy czy na uczelnię, na zakupach, podczas spontanicznych spotkań z przyjaciółmi…? Dla Ciebie więc zakup lustrzanki będzie tylko zbędnym obciążeniem. Ale smartfona masz zawsze przy sobie – w końcu służy nie tylko jako aparat, ale jest swoistym „centrum dowodzenia światem”. Wystarczy go wyjąć z kieszeni i pstryknąć to, co chcesz utrwalić: zrobić sobie zdjęcie z dawno niewidzianym przyjacielem lub osobą publiczną, uwiecznić piękną tęczę, która nagle pojawiła się na niebie czy sfotografować zabawny plakat. Smartfon pozwala również niemal natychmiast udostępnić zdjęcia czy zapisać je w chmurze, zaś akcesoria takie jak np. obiektywy do smartfona sprawiają, że możesz wyczarować ciekawe zdjęcia typu makro czy z efektem „rybiego oka”.

                        

Z drugiej strony warto pamiętać, że matryca aparatu w smartfonie, nawet w high-endowych telefonach, nie daje takich możliwości manipulowania ustawieniami, jak profesjonalny aparat. Pojawia się również problem z doświetleniem podczas robienia zdjęć po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach. Jest to więc sprzęt przeznaczony przede wszystkim do codziennego użytku. Trzeba też pamiętać o kwestii baterii: ciągłe pstrykanie zdjęć szybko ją wyczerpie, a Ty (o ile pod ręką nie czeka powerbank lub gniazdko elektryczne) zostaniesz pozbawiony możliwości korzystania z telefonu. Jeśli zatem często wykonujesz zdjęcia, warto wyposażyć się w bardziej profesjonalny i zaawansowany sprzęt.

Kompakt czy lustrzanka?

Gdy do robienia zdjęć podchodzisz nieco bardziej profesjonalnie, przyda Ci się sprzęt przeznaczony wyłącznie do tego celu, a więc aparat. Dziś najczęściej wybierane są warianty cyfrowe, choć aparaty do natychmiastowej fotografii zdają się przeżywać drugie życie i są częstym wyborem pasjonatów i artystów. Jeśli jednak robisz wiele zdjęć, warto postawić na warianty cyfrowe. Ale by wybrać odpowiedni aparat cyfrowy, musisz jeszcze dookreślić, jaki. Do wyboru bowiem masz zarówno aparaty kompaktowe, jak i bardziej profesjonalne lustrzanki. Czym się różnią i który typ wybrać?

Jeśli Twój aparat ma mieć zastosowanie głównie podczas wakacji i zwiedzania, warto pomyśleć o jego funkcjonalności, a także swoim komforcie. Rozmiar oraz waga aparatu kompaktowego to czynniki, które powinny przekonać Cię do wyboru właśnie tego rozwiązania. Bardziej opływowa i lekka konstrukcja zapewni komfort noszenia – poręczny aparat możesz np. zawiesić w pokrowcu na szyi czy na ręce i sięgnąć po niego zawsze, gdy chcesz zrobić zdjęcie. Znajdziesz modele z wbudowanym akumulatorem (najczęściej możesz je ładować powerbankiem), jak i na standardowe baterie – paluszki. Od zdjęć możesz oczekiwać dobrej jakości oraz tego, że tło zawsze będzie ostre. Masz również możliwość ustawienia podstawowych parametrów, jak czas otwarcia przesłony, długość ekspozycji na światło czy balans barw. Problematyczne może być za to wykonywanie zdjęć w ruchu, bo kompakty reagują na spust migawki z lekkim opóźnieniem.

                          

Najbardziej profesjonalnym ze wszystkich typów aparatów jest lustrzanka. By robić nią dobre zdjęcia, warto poznać podstawy fotografowania – tak, by móc ustawić dobrze wszystkie parametry obiektywu. Co ważne, obiektywy w lustrzance można zmieniać – dostosowując je do specyfiki robionych zdjęć (szerokokątne, idealne do zdjęć z bliskiej odległości, „rybie oko”, panoramiczne… możliwości jest mnóstwo), a oddalenie między lampą błyskową a końcówką obiektywu zapobiega efektowi „czerwonych oczu”. Podgląd przed zrobieniem zdjęcia zobaczysz zaś nie tylko na ekranie LCD, ale też w tradycyjnym „okienku” – co może okazać się zbawieniem przy intensywnym świetle słonecznym. Pamiętać jednak trzeba, że lustrzanka jest większa, cięższa i wymaga minimum umiejętności, by powstające za jej pomocą zdjęcia dobrze się prezentowały.

Jak widać, wybór sprzętu do robienia zdjęć zależy od indywidualnych preferencji. Warto się więc zastanowić nad własnymi potrzebami i… wybierać z głową – tak, by sprzęt spełnił oczekiwania, a jednocześnie nie był np. drogim i niepotrzebnym gadżetem, którego potencjał nie zostanie wykorzystany.