Joanna Chmielewska, Arthur Conan Doyle, Agatha Christie – moi wierni towarzysze książkowych podróży po ścieżkach najprzeróżniejszych zbrodni. Absolutnie kochałam zaczytywać się w przygodach Sherlocka Holmesa, pana Poirot czy przeróżnych detektywek Chmielewskiej. Dzisiaj jednak częściej niż do kryminału na kartach książki, siadam do planszowej opowieści i sama próbuję rozwiązać zagadki nie mniej pasjonujące niż te z „Psa Baskerville’ów”!

Detektyw to doskonały przykład nowoczesnych środków i dawno już znanej historii detektywa, który staje przed pozornie nierozwiązywalną zagadką. Do rozegrania partii wymagane jest połączenie z Internetem, ponieważ część tropów znajduje się na specjalnej stronie. Zamiast jednak psuć z założenia przecież analogową zabawę, nadaje grze posmaku wyjątkowej autentyczności. W sklepach jest też już dostępny dodatek Detektyw: Zbrodnie L.A., zawierający całą pulę kolejnych tajemnic. Warto o nim pamiętać, gdy przejdziecie już te z podstawowego pudełka!

 

Portal Games, gra kooperacyjna Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa

 

Sherlock Holmes: Detektyw doradczy to z kolei odwrotność wyżej wymienionego detektywa. Wcielamy się tutaj w samego geniusza z Baker Street, który rozwiązuje naprawdę przerażające zagadki przy użyciu klasycznych technik śledczych – analizuje listy, gazety, przesłuchuje świadków i odwiedza miejsca zbrodni. Wszystko opiera się na księdze śledztwa, w której śledzimy różne paragrafy, sprawdzając tropy i ścigając się z czasem mierzonym liczbą wykonanych przez nas kroków. Niesamowity klimat gry i absolutnie najwyższy poziom wydania i redakcji polskiego tekstu, stawiają Detektywa doradczego w ścisłej czołówce gier detektywistycznych.

 

Rebel, gra kooperatywna Sherlock Holmes: Detektyw doradczy - "Zagadka Kuby Rozpruwacza" i "Przygody na West Endzie"

 

T.I.M.E Stories przywodzi mi z kolei na myśl różne filmy science-fiction. W tej grze podróżujemy bowiem w czasie, nierzadko odgrywając części tego samego śledztwa po kilka razy. Przypomina to nieco oglądanie filmu i po poznaniu jakiegoś jego zakończenia, cofanie się do początku i zmienianie decyzji bohaterów. Bardzo innowacyjna mechanika, setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy, wiele dodatkowych scenariuszy – T.I.M.E Stories to prawdziwa perełka dla fanów gier dedukcyjnych. Uwaga! Niektóre ze scenariuszy są zdecydowanie nie dla młodszych planszówkowiczów!

 

Rebel, gra planszowa T.I.M.E Stories (TIME Stories)

 

Skoro już młodszych graczach mowa, to dzieciakom mogę z czystym sumieniem polecić inny tytuł: Detektyw Pozytywka na tropie. Jest to gra oparta na bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke. Zaprojektowana została przez słynnego Reinera Knizię – jednego z najpopularniejszych i najpłodniejszych twórców gier na świecie. To bardzo prosta gra, łącząca elementy memo i szacowania ryzyka. Od nas zależy, czy ruszymy na dalsze poszukiwania zaginionych przedmiotów, ryzykując spotkanie z groźnym panem Mietkiem, czy odpuścimy, ryzykując, że współgracze sprzątną nam łup sprzed nosa!

 

Nasza Księgarnia, gra edukacyjna Detektyw Pozytywka na tropie

 

Jeśli lubicie historię Kuby Rozpruwacza, to koniecznie spróbujcie zagrać w Listy z Whitechapel, czyli historię polowania na tego potwornego zabójcę. Jeśli chcecie przyjrzeć się tytułowi z bliska, obejrzyjcie moją krótką videorecenzję tej gry. W Listach jeden gracz wciela się w rolę przemykającego uliczkami Londynu Kuby, a pozostali w próbujących go pochwycić policjantów. Gra nimi wymaga umiejętności logicznego myślenia, wyciągania wniosków i przewidywania ruchów przeciwnika. Kuba musi z kolei uważnie rozrzucać błędne tropy i polować na swoje ofiary tak, by sprawiedliwość go nie dosięgła. Sporo emocji, a na dodatek doskonale się gra w pięć osób. Spróbujcie!

 

Galakta, gra logiczna Listy z Whitechapel

 

Na koniec zaproponuję wam grę podobną w zamyśle do Listów z Whitechapel, ale w efekcie zupełnie inną. Mowa Mr. Jack, dwuosobowej, klasycznej już grze logiczno-dedukcyjno-detektywistycznej, w której jeden z graczy wciela się znowu w Rozpruwacza, a drugi próbuje zorientować się, kim jest zbrodniarz, nim ten ucieknie z miasta. Bardzo fajny system poruszania się różnymi postaciami, wykorzystywania ich zdolności i zarządzania pulą podejrzanych sprawia, że Mr. Jack od lat nie schodzi z list bestsellerów.

 

Gra przygodowa Mr. Jack

 

Mam nadzieję, że dobrze wydedukowałam, jakie gry detektywistyczne spodobają się wam najbardziej. Połamania lup!