Tajemnica w 5 minut

Zaczynamy od tytułu, w którym do zwycięstwa niezbędna okaże się współpraca. Jako grupa detektywów staniecie przed nie lada zadaniem. Oto w Muzeum Wszystkiego ktoś ukradł niezwykle cenny Wihajster. Zostawił jednak po sobie ślady w postaci tajemniczych znaków. Musicie teraz rozwiązać zagadkę, odnaleźć sprawcę i sam artefakt. W grze „Tajemnica w 5 minut” szukać będziecie symboli i kolejnych wskazówek. Tylko w ten sposób wyeliminujecie podejrzanych, by ostatecznie wskazać złodzieja. Musicie się jednak pospieszyć, gdyż czas jest tu ograniczony. Jeśli nie zdążycie, skarb przepadnie na zawsze! Albo przynajmniej do waszej kolejnej rozgrywki, gdyż z pewnością na jednej partii się nie skończy. I to bez względu na wynik śledztwa.

Dzięki unikalnej mechanice i sporej losowości, partie nigdy nie będą takie same i prędko wam się nie znudzą. „Tajemnica w 5 minut” gwarantuje mnóstwo emocji oraz dobrej zabawy dla graczy w niemal każdym wieku. W planszówkę grać bowiem mogą nawet dzieci, ale i starsi nie będą mieli zbyt łatwo. Dodatkowo w czasie gry rozwiniecie swoją spostrzegawczość, pamięć oraz skupianie uwagi. Z kolei szybkie partie pozwolą na zabawę, nawet gdy macie nieco mniej czasu. Czego chcieć więcej?

 

Rebel, gra towarzyska, Tajemnica w 5 minut

 

Detektyw: Kryminalna gra planszowa

Zostajemy w tytułach kooperacyjnych, a naszą kolejną propozycją jest „Detektyw: Kryminalna gra planszowa”. Już na wstępie warto dodać, że to planszówka interaktywna, bowiem do zabawy używać będziemy specjalnej aplikacji z dostępem do bazy danych. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze bardziej wczujemy się w klimat.

Zabawę zaczynamy jako inspektorowie rządowej agencji ANTARES. Rozwiązywać będziemy różne zagadki kryminalne, zarówno sprawy kradzieży, jak i morderstw. Do naszych zadań należy szukanie śladów, przeszukiwanie miejsc przestępstwa czy przesłuchiwanie świadków. Tylko działając jako zwarta grupa, sprostamy zadaniom i doprowadzimy każde śledztwo do końca, a tym samym wygramy grę. Do naszej dyspozycji będzie początkowo pięć unikatowych scenariuszy, jednak gdy uporamy się ze wszystkimi, to zawsze będziemy mogli sięgnąć po dodatki, jak chociażby „Oficerowie z pazurem”. Skoro wszystko już wiecie, czas rozpoczynać własne śledztwo!

 

Portal Games, Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa

 

Kroniki zbrodni

Jeśli ograliście już wspomnianego „Detektywa” i szukacie czegoś w podobnym klimacie, to warto sięgnąć po „Kroniki zbrodni”. To kolejna pozycja, w której przyjdzie nam współdziałać i wraz z grupą znajomych złapać mordercę. Tym razem przenosimy się do Londynu, by właśnie tam przyjrzeć się jednej z kilku okropnych zbrodni. W trakcie rozgrywki będziemy poruszać się po planszy przedstawiającej ulice stolicy Anglii, zbierać dowody i podążać za kolejnymi tropami. Dodatkowo otrzymamy dostęp do specjalnej aplikacji pozwalającej na przesłuchiwanie świadków i podejrzanych. To jednak jeszcze nie wszystko. Do edycji specjalnej twórcy dołączyli okulary VR, dzięki którym zabawa stanie się jeszcze bardziej realistyczna. W pudełku znajdziecie także kilka scenariuszy pozwalających dłużej cieszyć się zabawą w detektywów. Czy fani kryminałów będą w stanie oprzeć się takiemu zestawowi?

 

Lucky Duck Games, gra przygodowa Kroniki Zbrodni: Edycja specjalna

 

Sherlock Holmes: Detektyw doradczy

Zostajemy w Londynie, ale przenosimy się w czasie i cofamy aż do roku 1881. Oto najsłynniejszy detektyw wszech czasów, Sherlock Holmes, potrzebuje pomocy! I to w nie byle jakiej sprawie. Waszym zadaniem będzie wyśledzenie i złapanie samego Kuby Rozpruwacza. Wraz ze znajomymi stworzycie grupę znaną jako Banda z Baker Street i ruszycie tropem seryjnego mordercy. Czy uda wam się go złapać? Polować na niego będziecie przez kolejne cztery akty, w których poszukacie tropów i dowodów. W tym celu wykorzystacie gazety, mapy, książki adresowe oraz dane od informatorów. Wszystkie te elementy znajdziemy rzecz jasna w pudełku z grą. Są one utrzymane w odpowiednim stylu, by oddać klimat XIX wieku. To dzięki temu lepiej wczujecie się w rolę, a sama rozgrywka będzie jeszcze ciekawsza. Teraz zostaje tylko zająć się kryminalną zagadką. Pamiętajcie, że na koniec oceniać was będzie sam Holmes wraz z Watsonem. Nie dajcie więc plamy i nie zawiedźcie ich!

 

Rebel, gra kooperatywna Sherlock Holmes: Detektyw doradczy - "Zagadka Kuby Rozpruwacza" i "Przygody na West Endzie"

 

Investigation Files: Morderstwo w Paryżu

Na naszej liście planszowych gier kryminalnych nie mogło zabraknąć „Investigation Files: Morderstwo w Paryżu”. To kolejna niezwykle klimatyczna, kooperacyjna planszówka, obok której fani śledztw i zagadek nie mogą przejść obojętnie. Już sam tytuł zdradza nam nieco tego, czym będziemy się zajmować. Dokładniej jednak wcielimy się w członków agencji detektywistycznej i zostaniemy poproszeni przez policję o zbadanie sprawy śmierci niejakiej Hanny Dubois. Zdanie jednak nie będzie proste. Prócz standardowego szukania śladów i czytania raportów, przyjdzie nam także łamać kody i szyfry, aby dostać się do utajnionych akt sprawy czy zdjęć. Na uwagę zasługuje tu sama mechanika, ale także piękne wydanie. W pudełku znajduje się m.in. mapa Paryża, raport z autopsji, zdjęcia dowodów, wycinki gazet czy zdjęcia podejrzanych. Do tego wszystkiego dołączony jest specjalny dekoder do odczytywania wskazówek. Oto wyzwanie dla prawdziwych detektywów!

 

Investigation Files: Morderstwo w Paryżu Marka:Goliath Games

 

Śledztwo

Jeśli szukacie czegoś bardziej imprezowego i szybszego, to proponujemy wam „Śledztwo”. Jest to karcianka pozwalająca nie tylko wykazać się intuicją oraz zmysłami detektywistycznymi, ale także rozwijająca wyobraźnię. Jeden z uczestników zostaje tu świadkiem zbrodni i na podstawie dostępnych 110 kart układa w tajemnicy przed pozostałymi historię przestępstwa. W talii znajdzie m.in. miejsca zbrodni, podejrzanych czy liczne dowody. Innymi słowy wszystko, co potrzebne jest do ułożenia kryminału, jakiego nawet Agata Christie by się nie powstydziła. Zadaniem pozostałych jest zrekonstruowanie przebiegu wydarzeń. Muszą więc zadawać świadkowi pytania i starać się kojarzyć oraz analizować fakty, aby ostatecznie odtworzyć ciąg historii. Śledztwo prowadzić będziecie wspólnie, więc ponownie musicie pomagać sobie wzajemnie, by zwyciężyć.

 

Edgard, gra karciana Śledztwo

 

Tajemnicze domostwo

Kolejną kryminalną planszówką, którą chcemy wam polecić, jest „Tajemnicze domostwo”. Jeden z graczy wciela się tu w rolę ofiary. Dokładniej rzecz ujmując ducha, pragnącego, aby śledczy rozwiązali sprawę jego śmierci i tym samym zapewnili mu wieczny odpoczynek. Niestety, duch nie jest w stanie mówić, a jedynie dawać detektywom wskazówki. Nawiedza ich w snach i pokazuje obrazy podpowiadające gdzie, czym i przez kogo został zabity. Gracze mają jednak ograniczony czas oraz zaledwie 7 nocy, czyli 7 rund, by rozwiązać sprawę. Zadanie jest o tyle trudne, że karty przedstawiające wizje senne są niezwykle surrealistyczne, pełne najróżniejszych rzeczy i czasem ciężko zrozumieć, co chce przekazać duch. Ale to właśnie dzięki temu podczas rozgrywki nie brakuje śmiechu, a zwycięstwo przynosi mnóstwo satysfakcji!

 

Portal Games, gra towarzyska Tajemnicze Domostwo

 

Tea Time Crime

Szukacie familijnej gry strategicznej z wątkiem kryminalnym? Jeśli tak, to polecamy „Tea Time Crime”. Przenosi nas ona do posiadłości Lorda Waldemara, który urządził przyjęcie z okazji swoich 80. urodzin, na które zaprosił całą śmietankę towarzyską. Jego znamienici i zamożni goście boją się jednak, że zostaną okradzeni. Dlatego o pomoc zostali poproszeni detektywi mający czuwać nad ich bezpieczeństwem. Jak się okazuje, złodzieje faktycznie przybyli do posiadłości, a stróżowie prawa będą mieli pełne ręce roboty. Co ważne, muszą oni wykazać się swoimi umiejętnościami i pokazać kto jest najlepszy. W grze działamy indywidualnie, zdobywamy punkty, a na zakończenie wyłaniamy zwycięzcę.

Jak wygrywać? Otóż w swojej rundzie będziemy rzucać sześciościennymi kostkami i dopasowywać wyniki do tych znajdujących się na planszy. To właśnie tam odsłonimy kolejne okna posiadłości lorda, poszukamy gości oraz złodziei i ustawimy naszych detektywów. Płytki należy ustawiać w taki sposób, aby latarki inspektorów świeciły na najważniejszych uczestników imprezy. W ten sposób uchronimy ich przed zagrożeniem ze strony włamywaczy. Trzeba jednak uważać, bowiem nasi rywale mogą zmienić ustawienie i tym samym zabrać nam punkty. Czy zaplanujemy odpowiednią taktykę, aby przechytrzyć przeciwników oraz złodziei i ochronić gości?

 

Tea Time Crime Marka:Piatnik

 

Cluedo

I na koniec prawdziwa klasyka kryminalnych gier planszowych. Chyba każdy gracz przynajmniej słyszał, a większość zapewne choć raz zagrała w „Cluedo”. Została ona wydana już w 1949 roku i od tamtego czasu cieszy się popularnością oraz uznaniem w oczach planszówkowiczów. Z biegiem lat powstały także edycje specjalne gry, nawiązujące do takich produkcji jak Harry Potter, Dracula, Sherlock, Batman, James Bond czy Bridgertonowie. Zasady wszystkich są bardzo do siebie podobne, jednak tak bogaty wybór to z pewnością gratka dla kolekcjonerów i miłośników poszczególnych tytułów.

O co jednak chodzi w samej grze? Zostajemy gośćmi przyjęcia, którego gospodarz został, w zależności od wydania, porwany lub zamordowany. Naszym zadaniem jest rzucanie kośćmi i poruszanie się po rezydencji, zbieranie śladów, rozwiązywanie zagadek. Mamy dowiedzieć się kto, gdzie i czym zabił. Gdy uda nam się tego dowiedzieć, informujemy innych graczy. Co ciekawe, odpowiedzi na pytania znajdują się w kopercie, w której zostają umieszczone już na początku zabawy. Gdy zdecydujemy się spróbować rozwiązać sprawę, możemy podejrzeć czy mieliśmy rację. Jeśli tak, pokazujemy wszystkim pozostałym, że nie pomyliśmy się i w ten sposób zostajemy zwycięzcami. Ale jeśli popełniliśmy błąd – odpadamy z rozgrywki, a pozostali starają się dalej wykazać swoimi detektywistycznymi umiejętnościami.

 

Cluedo Marka:Hasbro Gaming

 

Więcej planszówkowych poleceń znajdziecie w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: tło: Shutterstock