Niezbędne minimum

Są trzy rzeczy absolutnie niezbędne od rozpoczęcia wspólnej przygody z kotem:

  • transporter

  • kuweta ze żwirkiem

  • odpowiednia karma

 

Żwirek dla kota

 

Transporter do przewozu kota


Będzie pierwszym akcesorium, którego użyjemy już na samym początku. Niezależnie skąd odbieramy zwierzaka, będziemy musieli go przetransportować do jego nowego domu. Kot to bardzo zwinne i szybkie zwierzę, zatem nie ma szans, żeby przewieźć je „luzem”. Jeśli będziemy podróżować z kotem samochodem mogłoby się to okazać bardzo niebezpieczne – kot mógłby w trakcie jazdy dostać się pod pedały, lub w stresie skoczyć nam na plecy lub głowę.
Transporter będzie potrzebny przez całe kocie życie. To w nim będziemy zwierzę przewozić do weterynarza lub do innego miejsca pobytu, zatem warto w niego zainwestować. Zwłaszcza, że jeśli wybierzemy porządnie wykonany transporter, odporny na zniszczenia, będzie to zakup na lata.


Rozmiar transportera dobieramy jak dla kota dorosłego, tak aby mógł się w nim swobodnie obrócić i położyć. Maluch do niego dorośnie i dzięki temu unikniemy wymiany transportera na nowy, gdy w poprzednim zwierzę przestanie się wygodnie mieścić.
Najpopularniejsze są kontenerki z mocnego plastiku lub materiałowe torby podróżne. Jeśli nie dysponujemy autem torba może sprawdzić się lepiej, gdyż jest lżejsza. Dodatkowym atutem jest ciekawy wybór kolorów i wzorów miłych dla oka.
Plastikowy kontenerek z kolei łatwiej utrzymać w czystości i zapewne okaże się trwalszy.

 

Transporter dla kota

 

Kuweta i żwirek dla kota


Wybór kuwety i żwirku zależy właściwie bardziej do kota niż do nas. Każdy kot ma swoje preferencje i jeśli nie weźmiemy ich pod uwagę, ryzykujemy tym, że za kocią toaletę będą służyć różne zakątki naszego mieszkania, tylko nie kuweta.


Mamy do wyboru różne rodzaje kuwet – niskie, wyższe, kryte i odkryte, w różnych rozmiarach. Podobnie ze żwirkami – betonitowe (niska cena), drewniane (bezzapachowe, naturalne), silikonowe (wchłaniające wilgoć) czy kukurydziane (naturalne, podobno najmniej

czepliwe do kocich łapek). Więcej o żwirkach dowiesz się z artykułu Jaki żwirek dla kota będzie odpowiedni?


Należy wiedzieć, że koty starsze, z problemami z poruszaniem oraz kocie maluszki nie powinny mieć wysokiej kuwety – będą miały kłopot, żeby do niej wskoczyć. Z kolei kryta kuweta jest dobrym rozwiązaniem dla nas ludzi (mniej żwirku rozsypuje się dookoła), jednak niektóre koty nie chcą z niej korzystać ze względu na zamkniętą przestrzeń i drzwiczki, które bywają dla nich przeszkodą.


Dobrym punktem wyjścia jest zastosowanie w naszym mieszkaniu tego, do czego zwierzak przyzwyczaił się w dotychczasowym miejscu pobytu. Jeśli przygarniamy kociaka z hodowli, domu tymczasowego czy fundacji zapytajmy dotychczasowych opiekunów czego używali. W ten sposób mamy większą szansę, że kot w nowym domu załatwi się od razu w wyznaczonym miejscu. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany, należy to robić stopniowo i obserwować, czy kot akceptuje nowości.

 

Kuweta dla kota

 

Dobra karma dla kota


Wybór odpowiedniej karmy dla każdego zwierzęcia to temat rzeka. W przypadku kotów jest to o tyle ważne, że odmawianie przez nie pożywienia jest poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Koty to zdecydowani mięsożercy, zainwestujmy więc w dobrą jakościowo karmę, czyli taką z wysoką zawartością mięsa (nie mniej niż przynajmniej 50% w przypadku karmy mokrej). By zapobiec problemom żołądkowym w pierwszym okresie pobytu w nowym domu, na początku stosujmy karmę, którą był karmiony do tej pory. Wszelkie zmiany w żywieniu powinny być wprowadzane powoli, poprzez dodawanie nowej karmy i stopniowe zwiększanie jej proporcji. Jeśli mamy wątpliwości poradźmy się dobrego weterynarza. Dobre jakościowo pożywienie to inwestycja – nasz koty będzie zdrowy i w dobrej formie, a my oszczędzimy na leczeniu dolegliwości spowodowanych zwierzęcym „fast foodem”.

 

Miska

Pokarm i wodę podajemy zwyczajowo w miseczkach. Kształt czy materiał ma mniejsze znaczenie (chociaż są koty, które nie przepadają za jedzeniem z metalowych misek). Miseczka na wodę powinna być nieco głębsza, natomiast na karmę płytka. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kotów z płaskimi pyszczkami, którym trudniej pobierać pokarm. Istotne jest natomiast miejsce ustawienia misek – powinny znajdować się jak najdalej od kuwety. Koty to czyściochy i nie bardzo chcą jeść blisko miejsca, w którym się załatwiają.

 

Miska dla kota

 

Co jeszcze się przyda dla kociaka?

Poniższe produkty nie są artykułami pierwszej potrzeby, ale są niezbędne by zapewnić kotu spełnienie potrzeb gatunku i komfort życia. Jak wyjaśnia kocia behawiorystka, najważniejsze jest poświęcanie kotu uwagi i troski o bezpieczne otoczenie.

 

Drapak


Jest zupełnie nieistotny…pod warunkiem, że przeznaczymy do zabawy naszą sofę w salonie. Wszystkie koty mają potrzebę drapania i warto pomyśleć jak umożliwić jej zaspokojenie naszemu podopiecznemu, a przy okazji ocalić nasz ulubiony mebel. Można zacząć od mniejszego drapaka i dopiero w miarę upływu czasu i obserwacji kocich potrzeb kupić większy, z ciekawymi dodatkami.


Ważne jest też jego ustawienie w mieszkaniu. Niestety musimy być gotowi na to, że nie będzie to nasza decyzja. Drapak ustawiony w miejscu mało atrakcyjnym zdaniem naszego kota będzie stał nieużywany, za to używane będą nasze meble.

 

Legowisko


Koty to indywidualiści i niełatwo przewidzieć, które miejsce w domu sobie upodobają. Na początku możemy zaopatrzyć się w legowisko, aczkolwiek nie zdziwmy się, jeśli kot nawet na nie nie spojrzy, gdyż będzie wolał spać w szafie wśród ubrań, na naszym ulubionym fotelu lub na stercie ręczników zdjętych z suszarki. Z tego względu nie ma sensu od razu inwestować w wymyślne posłanie. Możemy w przyszłości się o takie pokusić, kiedy już poznamy lepiej naszego przyjaciela i jego upodobania. Jeśli zastanawiasz się czym się kierować przy wyborze posłania, zajrzyj do artykułu Jak wybrać legowisko dla kota?

 

Legowisko dla kota

 

Zabawki


Mogą sprawdzić się zarówno zabawki zrobione własnoręcznie, np. papierowe kulki, czy puste kartony. Większość kotów potrzebuje też polować, więc można sprawić pupilowi wędki z materiałowymi myszkami lub piórkami, które będzie mógł gonić. Tu także warto obserwować zwierzaka, żeby go poznać i zobaczyć co sprawia mu frajdę. Czas spędzony na zabawie to wszak budowanie z nim dobrej relacji. Sprawdź też 8 pomysłów na zabawę z kotem!

 

Bezpieczne otoczenie

Oprócz akcesoriów należy też poważnie potraktować zabezpieczenie naszego mieszkania. Lepiej nie uczyć się na błędach, a zawczasu pomyśleć o zagrożeniach.
Kwestią kluczową dla bezpieczeństwa kota jest zabezpieczenie okien i balkonów. Można to zrobić za pomocą specjalnej
siatki. Trzeba wiedzieć, że szczupły kot z łatwością przeciśnie się przez uchylone górą okno. Kolejna sprawa to przejrzenie naszych domowych roślin pod kątem ich szkodliwości dla kotów. Sporo kotów lubi obgryzać rośliny, zatem poza tym, że zostaną zniszczone, to mogą poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Wśród trujących roślin są między innymi popularne pelargonie, fikusy czy monstery. Lepiej upewnić się, że kot nie ma do nich dostępu.

 

Siatka na okno


Pamiętajmy, że kot to zwierzę wszędobylskie, które dostanie się praktycznie wszędzie – na najwyższą półkę w szafie, na kuchenny blat, na półki i regały. Powinniśmy usunąć rzeczy, które kot może łatwo zrzucić i które mogą się przy tym zniszczyć. Z rzeczy nieoczywistych – wyróbmy w sobie i innych domownikach nawyk upewniania się czy nasz kot akurat nie uciął sobie drzemki w pralce, zanim nastawimy pranie. Niestety historia zna tragiczne w skutkach wypadki zaniechania tego sprawdzenia, a wbrew pozorom jest to nierzadko wybierane przez koty miejsce.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.