Jeśli nie możecie lub nie potraficie sobie wyobrazić, że wasz kot zostaje sam w mieszkaniu, oto kilka rad, które pomogą przetrwać obustronną gehennę podróży. Jeśli kot jest z tych, co pozwalają się ubierać w szeleczki i lubią wychodzić na spacery, możemy przypuszczać, że jest odważnym kociakiem i dzielnie zniesie trudy podróży. Nie jest to jednak regułą, więc nie cieszcie się przedwcześnie! Niestety nie każdy kot pozwala się transportować bez skargi. Każdy z nas chyba słyszał choć raz w swoim życiu żałosny miauk dochodzący z transportera – na ulicy czy w środkach komunikacji.

Podróż z kotem - jak się przygotować?

Przede wszystkim zastanówmy się jakie usposobienie ma nasz kot, jakie mamy opcje w wyborze środka transportu i jak długo zajmie nam podróż. Pamiętajmy, że im krótsza i przebiegająca z większą przewidywalnością – tym lepiej!

 

TRIXIE Torba transportowa HOLLY

 

Kot w podróży, czyli wyprawka kociego podróżnika

Żyjąc w XXI wieku nie musimy już poruszać się trzymając kota w worku, czy na postronku. Lepiej ułatwić sobie dotarcie do celu z wykorzystaniem akcesoriów dla kocich globtroterów.

  • Transporter dla kota

Podróżowanie z kotem na rękach jest niebezpieczne, ponieważ zwierzak wystraszony nagłym hałasem czy sytuacją, której się nie spodziewał, może nam się wyrwać i czmychnąć. Najlepszym sposobem jest umieszczenie kota na czas podróży w kontenerku. Jednak zanim wybierzemy się na podbicie świata i okolic, zadbajmy o to, żeby transporter był dla kota miejscem, które zna i w którym czuje się bezpiecznie. Zamiast trzymać go w szafie, postawmy w zacisznym miejscu z otwartymi drzwiczkami, a środek wyścielmy miękkim posłankiem. To będzie jego sypialnia, własny pokój, który będzie mógł odwiedzać, kiedy przyjdzie mu ochota. Warto, żeby nie kojarzył mu się wyłącznie z przykrymi wizytami u weterynarza - do otwartego kontenerka wrzucaj smakołyki, żeby odczarować kocie skojarzenia transportera z niebezpieczeństwem.

 

Przysmak dla kota VITAKRAFT Liquid-Snack

 

W podróży czynnikami stresującymi kota są hałas, nowe dźwięki, zapachy, ruch. Żeby zmniejszyć ilość bodźców docierających do jego oczu i uszu, możemy zdecydować się na zakup pokrowca na transporter, który zakrywa widok z drzwiczek. Przyda się również podczas jesiennych i zimowych eskapad do weterynarza, kiedy to będzie izolował od niskiej temperatury czy wiatru. Możemy też po prostu zakryć wejście bawełnianą szmatką lub innym materiałem przepuszczającym powietrze.

 

Legowisko/Transporter Dla Zwierząt 3w1

 

  • Smycz i szelki oraz pas do auta

Jeśli kot naprawdę tragicznie znosi przebywanie w zamknięciu, a podróżujemy samochodem, możemy ubrać go w szelki i przypiąć na tylnej kanapie pasem do auta. To zabezpieczenie przed przemieszczaniem się ciekawskiego zwierzaka po kabinie – kot w samochodzie mógłby niechcący spowodować wypadek wskakując na kark kierowcy czy pod pedały. Po przyjeździe na miejsce, szelki wraz ze smyczą przydadzą się do eksploracji nowego terenu. Pamiętajmy jednak, żeby wcześniej oswoić kota z ideą spacerów - takie nowe atrakcje na wyjeździe mogą być przyczyną wzmożonego stresu.

 

Trixie, Szelki samochodowe dla kota, czerwony, 20-50 cm

 

  • Książeczka zdrowia

Rzecz święta, podobna do naszego dowodu osobistego, którą zawsze powinniśmy mieć przy sobie w czasie wyjazdu ze zwierzęciem. Nawet jeśli nasze zwierzątko jest zdrowe i nie wymaga stałej opieki, książeczkę zdrowia powinniśmy zabrać w razie “W”. Nikt nie przewiduje i nie życzy sobie zdrowotnych perturbacji podczas wyjazdu, jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko da się przewidzieć. Podczas ewentualnego leczenia, zapisane w niej zostaną środki podane kotu, co ułatwi ewentualną kontynuację leczenia po powrocie z wakacji. Książeczka zdrowia i aktualne szczepienia to niezbędny ekwipunek podróżującego po kraju zwierzęcia. Jeśli wybieramy się za granicę, na pewno musimy wyrobić zwierzęciu paszport i wszczepić mikroczip.

  • Podróżne miseczki

Jeśli twój kot ma chorobę lokomocyjną, ostatni posiłek podaj mu nie później niż 4-5 godzin przed podróżą. W zależności od długości przejazdu podawaj mu wodę (ew. zamontuj poidełko na drzwiach transportera) oraz przy dłuższej podróży również karmę. Zamiast misek ceramicznych (jeśli używacie takich na co dzień) lepiej wyposażyć się w takie, które nie tłuką się i łatwo się je czyści - np. miski plastikowe.

 

Pojemnik na karmę CURVER Travelkit

 

Sposoby podróżowania z kotem – jaki środek lokomocji wybrać i co trzeba wiedzieć?

Kot w aucie - jak przewozić kota w samochodzie?

Podróżowanie z kotem samochodem to chyba najłatwiejszy i najmniej stresujący dla kota sposób przemieszczania się. Zamknięty w samochodzie wraz z opiekunem nie doświadcza obcych zapachów, w środku jest względnie cicho, spokojnie, do transporterka dociera mało bodźców. Podczas jazdy autem zabezpieczmy transporter zapinając wokół niego samochodowy pas bezpieczeństwa  - dzięki temu zatrzymamy pojemnik w jednym miejscu nawet podczas ostrych zakrętów, czy gwałtownego hamowania. Przesuwający się kontenerek mógłby stanowić dodatkowe źródło stresu dla kociego podróżnika. Jazda samochodem może wywoływać u twojego kota nudności i wymioty, a stres dodatkowo przyczynić się do opróżnienia pęcherza - warto mieć posłanko na zmianę (choćby stary ręcznik), żeby nie musiał reszty drogi odbywać siedząc na mokrym legowisku. Pamiętaj jednak, żeby drzwiczki transportera otwierać tylko wtedy, gdy drzwi i okna samochodu są zamknięte.

 

Fotelik samochodowy, grafitowy, rozmiar L

 

Podróż z kotem pociągiem

Transport kota pociągiem to drugi pod względem komfortu sposób podróżowania. Ważne, żeby przebywać blisko kota - tak, by ten czuł naszą obecność i zapach. Twoja bliskość będzie działać na niego kojąco. Zgodnie z regulaminem Intercity, małe zwierzęta takie jak koty, przewożone w transporterze podróżują pociągiem za darmo, o ile trzymamy pojemnik na kolanach. Utrudnieniem może być fakt, że podróż z kotem w danym przedziale jest możliwa o ile inni podróżujący nie zgłoszą przeciwwskazań - jeśli tak by się stało, konduktor jest zobowiązany wskazać inne miejsce. Co ciekawe, zgoda ta nie jest wymagana w wagonie bezprzedziałowym. Podczas podróży pociągiem nie mamy takiego wpływu na towarzyszące nam osoby i ich zachowanie, jaki daje komfort podróży autem. Jeśli trafimy do przedziału, w którym jest głośno, i zauważymy, że dźwięki oraz poruszenie stresują kota, powinniśmy dążyć do rozwiązania sytuacji i zmiany miejsca lub kulturalną prośbę skierowaną do współpodróżnych.

 

Przekąska dla kota MIAMOR

 

Podróżowanie z kotem w autokarze

Część przewoźników dopuszcza przewożenie małych zwierząt w pojemnikach (czyli w naszym transporterze), o ile nie są uciążliwe dla pozostałych pasażerów. Zwierzęta nie mogą jednak zajmować osobnego miejsca siedzącego. W praktyce przewóz zwierząt autokarem zależy czasem bardziej od poglądów kierowcy na ten temat, niż regulaminu. Przed zaplanowaniem podróży warto sprawdzić regulamin na stronie przewoźnika.

 

FERPLAST Transporter dla psa i kota ATLAS 10 EL DELUXE OPEN

Podróż lotnicza z kocim pasażerem

Taka wyprawa wymaga wcześniejszego dokładnego planowania. Nie wszystkie linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt, a także nie wszystkie rejsy mają pozwolenie na zabranie zwierzęcia na pokład. Koty zazwyczaj podróżują w ogrzewanej, bezpiecznej kabinie, rzadziej zdarza się, żeby linie pozwalały na obecność kotów w części przeznaczonej dla pasażerów. Przed daleką podróżą lotniczą warto skonsultować się z weterynarzem w kwestii środków odstresowujących dla kota, który przez czas podróży będzie oddzielony od swojego opiekuna w zupełnie obcym miejscu.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock