Po co kotu spacery?

Koty to istoty ciekawe świata, o czym pisałam we wcześniejszym artykule dotyczącym zabezpieczenia okien i drzwi w mieszkaniu kociarza. Wiosną i latem świat wypełniają nęcące kota zapachy, przelatujące owady i ptaki. Przygotowując mu bezpieczne stanowisko monitoringu okolicy z pewnością uszczęśliwisz kota. Obserwowanie świata z okna czy balkonu to taka kocia telewizja, która zapewnia rozrywkę i nowe bodźce. Są jednak takie koty, których potrzeba doświadczania jest większa - warto sprawdzić czy spodobają Wam się wspólne przechadzki po okolicy. Pamiętaj jednak, że nie każdy kot będzie zadowolony z wyjścia z domu. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wspólnymi spacerami, przygotuj się by zapewnić mu bezpieczeństwo już od pierwszego razu.

Jak się przygotować do wyjścia z kotem na spacer?

Bezpieczne miejsce

Okolica w jakiej mieszkasz ma duże znaczenie dla komfortu pupila. Na pierwszy spacer postaraj się unikać miejsc zatłoczonych z dużym natężeniem hałasu, które mogłyby kota przytłoczyć. Najlepiej, jeśli wybierzesz miejsce ciche, spokojne, gdzie nie ma zbyt wielu przechodniów i ludzi z psami. Jeśli mieszkasz w ruchliwej okolicy zaobserwuj o jakiej porze dnia zmniejsza się ruch na ulicy, by jak najbardziej zwiększyć szansę na spokój podczas zdobywania pierwszych kocich doświadczeń. Koty bywają reaktywne - mogą przestraszyć się nieznanego bodźca i w panice próbować wydostać się z szelek czy rąk opiekuna. Zwróć też uwagę, by nie spacerować w miejscu zarośniętym przez krzewy i liczne drzewa. Wyciąganie kota spomiędzy krzaków mogłoby być zniechęcającym doświadczeniem w fazie zbierania pozytywnych wrażeń.

Szelki

Szelki sprawdzą się lepiej niż obroża, ponieważ trudniej się z nich wydostać i zapewniają większy komfort podczas eksplorowania otoczenia. Powinny być dobrze dopasowane, ale nie ograniczające ruchów. Za duże szelki mogą przyczynić się do ucieczki, z kolei za małe powodują dyskomfort. Możesz wybrać szelki dla kota z siateczki, które obejmują większą powierzchnię ciała lub mniej zabudowane składające się z połączonych ze sobą pasków. Żeby wybrać odpowiednie szelki dla swojego kota zmierz go w obwodzie klatki piersiowej i karku, a wynik porównaj z zakresem regulacji szelek producenta. Dobrze, żeby kot znajdował się po środku rozmiarówki.

 

Szelki materiałowe lux skullsy, rozmiar 26cm/16cm - Chaba

 

Obroża z adresatką

Poza szelkami warto założyć kotu obrożę z adresówką. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wyślizgnąłby się z szelek, na szyi zostanie mu obroża z danymi opiekuna. Na adresówce zamieść swój numer telefonu - osoba, która go odnajdzie będzie mogła od razu do Ciebie zadzwonić. Skróci to drogę powrotną kota do domu i zmniejszy stres, jaki przeżywa błąkający się domowy kot. W przeciwnym wypadku może znaleźć się w schronisku dla zwierząt lub zostać przygarniętym przez osobę, która nie będzie miała pojęcia, że ktoś go szuka. Jest jednak druga strona medalu - zwykła obroża może być niebezpieczna i spowodować uraz w razie zaczepienia się. Wybierz taką, która posiada gumeczkę i pozwala na wyjęcie głowy w razie zagrożenia, a równocześnie zadbaj o zaczipowanie kota.

 

Adresówka dla kota, srebrna - Trixie

 

Smycz

Na pierwsze spacery wystarczy Wam smycz taśmowa dla kota, a jeśli przekonacie się do wspólnych przechadzek warto pomyśleć o kupnie nieco droższej linki lub ew. smyczy automatycznej w rozmiarze dla psów ras miniaturowych.

Trening

Na początku już samo oswojenie kota z szelkami może być nie lada przygodą. Nie oczekuj, że kot zaakceptuje szelki w pierwszej chwili, gdy je zobaczy, jednak są one niezbędne do odbywania bezpiecznych spacerów. Daj mu czas na oswojenie się z zestawem spacerowym. Nie zaczynaj nauki nowych rzeczy kiedy jesteś zniecierpliwiony, zestresowany - na pierwsze razy wybierz moment relaksu i daj Wam czas. Pozwól kotu je spokojnie obwąchać, następnie załóż je spokojnym ruchami. Pozwól by nosił je przez 5 - 10 minut, a z każdym następnym razem wydłużaj czas w którym przebywa w szelkach. To pozwoli mu się przyzwyczaić i oswoić z sytuacją. Dopiero kiedy poczuje się pewnie w szelkach, przypnij do nich smycz. Obserwuj jak się zachowuje. Jeśli nie wykazuje oznak lęku, oto nadszedł czas na Wasz pierwszy wspólny spacer! Jeśli wyraźnie ma obiekcje do sznurka unoszącego się nad jego głową, wydłuż czas oswajania się ze smyczą - możesz osłodzić mu ten czas chwaląc go, częstując smakołykami czy oferując zabawę.

 

Smycz Club, 20mm/120cm, fioletowa - Ferplast

 

Spacer

Po pierwsze - uzbrój się w cierpliwość. Większość kocich opiekunów na spacerze z pupilami, jakich widuję, stoi długo w jednym miejscu czekając aż kot nasyci ciekawość obserwowania np. wróbli w krzakach. Inni przemykają się podejrzanie po zmroku między zaroślami, a zaparkowanymi samochodami, od czasu do czasu nurkując pod maskami aut - dopiero po przybliżeniu się można dostrzec w ich dłoniach cienką smycz i smycz na jej końcu.

Komplet szczepień + czip

Kot, który wychodzi na spacery powinien mieć zwiększoną ochronę przed chorobami i pasożytami ze względu na większe prawdopodobieństwo zarażenia. Kota wychodzącego zaszczep na  panleukopenię, herpeswirozę, kaliciwirozę, a także białaczkę i wściekliznę. Odrobaczaj go regularnie i zabezpiecz przed pchłami oraz kleszczami. Koniecznie rozważ też zaczipowanie zwierzaka - to jedyny rodzaj zapisania danych kontaktowych do Ciebie, który zawsze będzie miał „przy sobie”, kiedy inne zabezpieczenia spadną z jego szyi.

 

Wodoodporny Lokalizator GPS dla kota z wytrzymałą baterią i obrożą odblaskową

 

O czym musisz pamiętać?

Kiedy zaczniesz spacery, a kotu się spodoba, trudno będzie Ci się wymigać. Kot, który zacznie wychodzić na spacery może oczekiwać ich już zawsze, a koty są bardzo konsekwentne. Miauczenie kota pod drzwiami może najspokojniejszego wyprowadzić z równowagi. Dlatego zawczasu najlepiej ustal jedną porę wyjścia, żeby wiedział kiedy przypada pora wyjścia na dwór i obserwuj jego apetyt na spacerowe atrakcje - być może chętnie z nich zrezygnuje wraz z końcem lata i nadejściem pory deszczowej. Jeśli nie - spraw sobie porządne kalosze na miarę psiarza. Pamiętaj, że Twój kot może nie mieć tej iskry szaleństwa i nie w głowie będą mu spacery po okolicy - uszanuj jego potrzebę spokoju i nie przekonuj na siłę.