Nowoczesne kinkiety łazienkowe. Jaką funkcję spełniają?

Kinkiet łazienkowy LED spełnia funkcję pomocniczą wobec tzw. oświetlenia głównego. W każdym pomieszczeniu całość oświetlenia można podzielić na trzy następujące części:

  • Główne (sufitowe)
  • Miejscowe
  • Dekoracyjne

Zadaniem kinkietów, zawsze umiejscowionych na ścianach, jest wspomaganie oświetlenia głównego, zastępującego światło słoneczne. Stanowią one jego organiczne uzupełnienie, pełniąc funkcję pośrednią pomiędzy zdobnictwem (oświetleniem dekoracyjnym) a funkcją czysto praktyczną, czyli ogólnym. Wynika z tego, że przy pomocy kinkietów łazienkowych można zadbać nie tylko o estetykę pomieszczenia, ale też jego praktyczne aspekty

Nowoczesne kinkiety łazienkowe w stylu loft

Styl loftowy coraz częściej znajduje się na pierwszych stronach prasy o projektowaniu wnętrz — stał się na tył popularny, że wielu deweloperów, podczas wykańczania mieszkań na rynku pierwotnym pod klucz, decyduje się właśnie na tę stylistykę. Przy pomocy tak prostych akcentów jak kinkiety, można uzyskać tego typu akcenty we własnej łazience.

Przede wszystkim, loft stawia na „ciepłą surowość” przy jednoczesnym wykorzystaniu materiałów industrialnych, takich jak stal, szkło, beton czy cegła. Budulce naturalne wcale nie stoją w sprzeczności z tą stylistyką. Industrialne kinkiety łazienkowe są świetną możliwością na dodanie loftowych akcentów w tym pomieszczeniu — charakteryzują się nieco zgeometryzowaną, przestrzenną strukturą oraz brakiem wypełnienia (choć nie jest to reguła). Przykładem kinkietów, które dobrze wpisują się w tę estetykę, jest np. Kinkiet Loft firmy ECPower (do większych łazienek) albo Lemir Senso czy Geo Prostokąt producenta Kaja Oświetlenie. Jak widać, jest z czego wybierać.

kinkiet łazienkowy

Lampa łazienkowa nad lustro — do kosmetyki i golenia

Miejscem, które w łazience wymaga bezwzględnie dobrego naświetlenia, jest lustro. Sprawę można, teoretycznie, rozwiązać przy pomocy lustra z wbudowanym oświetleniem. Można też doświetlić klasyczne lustro za pomocą odpowiedniego kinkietu łazienkowego.

Wybrane modele tego rodzaju oświetlenia to listwy wystające od ściany na długość kilku centymetrów poprzez zawieszenie na specjalnym, krótkim ramieniu. Dzięki temu powierzchnia lustra może zostać bardzo dobrze doświetlona do takich celów jak poranna toaleta, często wymagająca precyzji i jak najlepszej widoczności. Dobrą propozycją takiej lampy łazienkowej nad lustro może być np. Corto firmy Italux. Dzięki niemu każda czynność wykonywana przed lustrem będzie mogła zostać odpowiednio doświetlona.

Kinkiet łazienkowy nad lustro

Fascynacja geometrią. Designerskie projekty do łazienki

Niektóre firmy stawiają na indywidualizm i projekty o bardziej charakterystycznej „osobowości”. Świetnym przykładem takiego podejścia są produkty, które wyszły spod ręki projektantów producenta MiaLux. Wystarczy jedno spojrzenie na większość ich kinkietów i od razu wiadomo, z jaką myślą zostały wyprodukowane. Ich fascynacja geometrią, poszukiwanie idealnych kształtów nieco przypominających origami oraz swoisty „kult sterylności” czyni z omawianych produktów nie tylko dobry zakup do łazienki, ale i stylistyczny „statement” właściciela.

Przykłady takich modeli to np. Omega Mini albo Paros, które aż kipią estetycznym, zgeometryzowanym minimalizmem. Rzecz jasna, do rozsądnego dopasowania takich produktów do reszty łazienki, musi zgodzić się ze sobą cały szereg czynników — przede wszystkim kolorystyka i wzór kafelków.

Nowoczesny kinkiet łazienkowy

Najbardziej niecodzienne i szalone pomysły

Zdarza się, że nowoczesne kinkiety łazienkowe są zbudowane według projektów tak synkretycznych, niecodziennych i szalonych, że trudno je jakkolwiek sklasyfikować. Przypominają eksponaty muzealne, zatem jeszcze trudniej po zakupie rozsądnie dopasować je do reszty łazienki. Jednak, w przypadku np. generalnego remontu, może znajdzie się w twojej łazience miejsce na zupełnie niespotykany kinkiet?

Niech za przykład takiego rozwiązania posłuży model Deer firmy MIA Home, produkowany m.in. ze stali węglowej. Jego wyjątkowość polega, oczywiście, na wkomponowaniu głowy jelenia w projekt kinkietu. Nie jest to bynajmniej proste naśladownictwo przyrody, ponieważ imitacja głowy zwierzęcia osiągana jest zarówno przez fizyczne elementy kinkietu, jak i odpowiednio rzucone na ścianę wiązki światła.

Kinkiet nowoczesny

I to właśnie dzięki takim akcentem jak dobrze dobrany kinkiet, twoja łazienka może stać się jeszcze bardziej charakterystyczna i wyjątkowa. Przekonaj się, jak wiele może on zmienić!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com