Podział oświetlenia w każdej łazience

Z punktu widzenia projektowania wnętrz oświetlenie łazienkowe dzieli się na trzy podstawowe segmenty. Dzięki ich odpowiedniemu wyważeniu można uzyskać znakomitą widoczność na całości oświetlanej przestrzeni bez ryzykowania instalacji zbyt rażącego światła:

  • Oświetlenie główne (np. sufitowa lampa łazienkowa),

  • Oświetlenie miejscowe (przykładowo, ścienne kinkiety),
  • Elementy dekoracyjne w postaci mniej praktycznej iluminacji, spełniającej głównie rolę wizualną.

W przypadku ostatniej kategorii świetnie sprawdzają się taśmy z miniaturowymi diodami LED, montowanymi na elastycznych listwach. Zapewniają oświetlenie w miejscach, gdzie instalacja bardziej tradycyjnych lamp jest już niemożliwa (np. przestrzenie w podłodze czy na ścianie pod prysznicem).

Najistotniejsze z czysto praktycznego punktu widzenia są dwie pierwsze z wymienionych powyżej kategorii. Można powiedzieć, że główne oświetlenie pełni rolę fundamentalną, a miejscowe wspomagającą. Ogólna nastrojowość oświetlenia jest zatem determinowana przez np. lampy wiszące do łazienki lub fantazyjne żyrandole. Dzięki bogatej ofercie wielu producentów naprawdę jest z czego wybierać.

lampa łazienkowa

Żyrandol do łazienki — przeżytek czy przyszłość?

Trudno nie zauważyć, że żyrandole, niegdyś będące symbolem dobrobytu, w latach 90. całkowicie wyszły z mody. Mimo to, w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się na biurkach wielu biur projektowych, stanowiąc przyjemny akcent w nowoczesnym wnętrzu.

Żyrandole sprawdzą się zarówno w estetyce retro, jak i całkowicie nowoczesnych łazienkach. Jest jednak jeden warunek — nie mogą za bardzo „narzucać się” w ogólnym projekcie danego pomieszczenia. Przy rozsądnym wyborze, żyrandol może stać się świetnym elementem sufitowego oświetlenia łazienki. Dobrą propozycją w tym zakresie mogą być żyrandole posiadają gustowne kryształki o niewielkich rozmiarach. Ważne jest wybranie takiego egzemplarza, którego kryształy nie będą zbyt nisko „wiszące” — projekty takie przeznaczone są raczej do innych pomieszczeń (np. salonu) niż łazienki.

Lampa wisząca sufitowa

Plafon do łazienki — ponadczasowa propozycja

Wśród dostępnych na rynku plafonów zdecydowanie przeważa nurt minimalistyczny — właściwie cały profil tego rodzaju sprzętu jest maksymalnie dostosowany do jak najbardziej wydajnej emisji światła. Proste, nieskomplikowane bryły (okrągłe lub kwadratowe) stanowią synonim maksymalnej funkcjonalności i całkowitego podporządkowania wizualnego designu pod użyteczność.

Ich najmocniejszą cechą jest niewątpliwie możliwość wpasowania się we właściwie każdą aranżację wnętrza łazienki. Część dostępnych na rynku plafonów posiada także wybrane funkcje znane z urządzeń typu smart — jedną z nich jest wbudowany czujnik ruchu, dzięki któremu światło może zostać do pewnego stopnia zautomatyzowane.

Plafon do łazienki może być jeszcze bardziej funkcjonalny. Wszystko dzięki wspomnianej technologii smart. Uniwersalny styl większości plafonów (czyli swoisty im minimalizm) odnalazł swoje miejsce również wśród produktów słynnej, chińskiej marki Xiaomi. Mi LED Ceiling Light, która przystosowana jest do oświetlenia pomieszczeń o powierzchni do 20 metrów kwadratowych, może być sterowana na trzy sposoby: tradycyjnym włącznikiem, pilotem Yeelight, a także z poziomu aplikacji na smartfonie. Regulacja temperatury barw czy natężenia światła nigdy nie była prostsza!

lampa xiaomi

Wisząca lampa do łazienki — stały element wystroju

Jeśli jednak nie masz ochoty na technologiczne szaleństwo ani podróż w przeszłość, z pewnością zadowolisz się popularnymi lampami wiszącymi. Ich popularność nie świadczy jednak wcale o banalności, lecz o dobrze przemyślanych, dostosowanych do potrzeb wielu projektów.

Jak widać, wybór oświetlenia do łazienki pozostawia za sobą bardzo wiele możliwości wyboru. Jeśli planujesz jego zakup, pamiętaj o jednym — możesz całkowicie odmienić swoją łazienkę dzięki tylko jednemu, przemyślanymi zakupowi!

żyrandol do łazienki

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i Dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com