Czym jest zasilacz UPS do komputera stacjonarnego?

Mówiąc krótko, urządzenie tego rodzaju jest swoistym bezpiecznikiem. Jest najczęściej podpinane bezpośrednio go gniazdka prądu na wejściu, a na wyjściu do peceta (choć niektóre rodzaje zasilaczy funkcjonują nieco inaczej — więcej informacji poniżej). Do jego podstawowych funkcji należy ochrona naszego sprzętu (komputera osobistego, stacji roboczej, konsoli i innych jednostek) przed różnorodnymi awariami zasilania.

Do takich awarii i innych mankamentów należy przede wszystkim nagłe wyłączenie prądu, zbyt szeroka amplituda napięciowa w dostarczanej energii (odchylenia w stosunku do standardowego napięcia potrafią wynosić nawet 35V w obie strony) oraz krótkie przerwy w dostawie energii, trwające nierzadko ułamki sekund. Choć wydają się nieznaczne, w czasie konkretnych aktywności (takich jak zapisywanie informacji na dysku) potrafią wpłynąć na integralność danych i naruszyć efekty wielogodzinnej pracy. Zasilacz UPS do komputera pozwala na czasowe zabezpieczenie się przed takimi okolicznościami.

 

Zasilacz UPS EVER Pro II 1000, 1000 VA, 4 gniazda IEC 320

 

Sposób działania zasilaczy awaryjnych

Integralną częścią zapasowego zasilania są akumulatory, które przez krótki czas będą w stanie podtrzymać funkcjonowanie urządzeń podczas awarii prądu. Zwykle okres ten wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od wybranego modelu. Wybrane modele UPS-ów posiadają także funkcję „filtrowania” prądu dostarczanego do naszych urządzeń w celu zapobieżenia wspomnianym wahaniom napięcia. Czas który zyskujemy podczas włączenia ratunkowego źródła energii należy przeznaczyć, rzecz jasna, na jak najszybsze zapisanie efektów pracy lub gry, a następnie bezpieczne wyłączenie peceta.

 

Zasilacz UPS APC BE325-GR, 325 VA, 185 W

 

Rodzaje UPS do komputera stacjonarnego

Obecnie możemy na rynku spotkać trzy zasadnicze rodzaje urządzeń tego rodzaju, które istotnie różnią się gabarytami, funkcjonalnością, a także czasem pracy na akumulatorze/akumulatorach. Wyróżniane są następujące ich rodzaje:

  • Typ offline, stanowiący prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie dla komputerów konsumenckich,
  • Typ line-interactive stosowany przede wszystkim do zabezpieczania serwerów,
  • Typ online, będący najbardziej dopracowanym technicznie rozwiązaniem, które rozwiązuje nawet najdrobniejsze problemy z zasilaniem.

Jak widać, poszczególne rozwiązania zostały przyporządkowane do potencjalnego sposobu użytkowania. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru powinna być maksymalna moc, czyli liczba urządzeń, które można podłączyć do tego samego zasilacza awaryjnego do komputera, a także pojemność akumulatorów. Wpływa ona na zapas czasu, jaki mamy od momentu wystąpienia awarii do pełnego wyczerpania energii. Istotnymi elementami jest również prostownik (konwertuje prąd ze zmiennego do stałego w celu naładowywania akumulatorów) oraz inwerter, który przekształca energię w nich zawartą na taką, którą można zasilać urządzenia elektryczne.

 

Zasilacz UPS CYBERPOWER CP900EPFCLCD, 900 VA

 

UPS offline — charakterystyka

Jest to dość rozpowszechnione urządzenie z całego segmentu rozwiązań służących do ochrony przed awariami prądu. Prąd kierowany jest z gniazdka 230V do zasilacza, a następnie do chronionej jednostki. Jego działanie można porównać do automatycznego bezpiecznika, który zamiast wyłączać prąd w sytuacji awarii lub spięcia, włącza jego alternatywne źródło w postaci wbudowanych akumulatorów. Zasilacze tego rodzaju zwykle pozwalają na uzyskanie kilku dodatkowych minut na zakończenie pracy. Najczęściej nie zapewniają korekty wahań napięcia i są najtańsze ze wszystkich rodzajów UPS do komputera.

 

Zasilacz UPS POWER WALKER VI 650 SE LCD, 650 VA, 2 gniazda Schuko

 

UPS line-interactive — podwójne bezpieczeństwo

Rozwiązanie to jest oparte na zmodyfikowanej technologii znanej z opcji offline. Jest obecnie najpopularniejsze wśród użytkowników. Różni się przede wszystkim szybszym czasem reakcji przełączania z zasilania domyślnego na zapasowe, co minimalizuje potencjalne uszkodzenia danych podczas pracy. Ten typ awaryjnego zasilania komputera jest w stanie dostarczać szczegółowe dane na temat parametrów prądu, m.in. jego fazowego przesunięcia, a także częstotliwości. Wybrane egzemplarze z tej kategorii mają na pokładzie tzw. Automatic Voltage Regulation, który poprawia jakość energii dostarczanej do chronionego sprzętu.

 

Zasilacz UPS ARMAC Pure Sine Wave Office Line-interactive, 850 VA, 230V

 

UPS online — najbardziej dopracowane rozwiązanie

Opcja zasilacza awaryjnego do komputera wyprodukowana w tej technologii zapewnia dwukrotną zamianę rodzaju prądu — ze zmiennego na stały, a następnie odwrotnie. Poszczególne etapy tej konwersji zapewniają całkowite odizolowanie chronionego komputera od napięcia w gniazdku: prostownik zmienia wyjściowy prąd stały na zmienny (który idzie w międzyczasie do akumulatora), a następnie falownik dokonuje inwersji tego procesu na kolejnym etapie zabezpieczeń. Gwarantuje to idealne parametry napięcia, które dostaje się do urządzenia lub urządzeń podłączonych do UPS.

 

Zasilacz UPS ARMAC Office On-line, 1000 VA, 230V

 

Jaki UPS do komputera? Co wybrać?

Praktyka rynkowa pokazała, że użytkownicy indywidualni najczęściej wybierają najprostsze UPS-y offline lub line-interactive z powodu ich niższej ceny. Należy wziąć pod uwagę również rodzaj wykonywanej pracy. Serwerownie, ze względu na wrażliwość danych oraz specyfikę nieprzerwanego poboru napięcia, najczęściej wybierają UPS online.

Głównym kryterium przy zakupie powinien być pobór prądu przez jednostki podłączane do zapasowego źródła energii. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie ich producentów. Z kolei twórcy samych zasilaczy zawsze szczegółowo podają, jakie obciążenie będzie w stanie wytrzymać ich produkt. Firmy takie jak Power Walker, CyberPower, Ever albo Armac (wszystkie dostępne w ofercie Empiku) zawsze podają dokładną specyfikację swoich UPS-ów. Pozwoli to na wyliczenie, czy użytkownik zmieści się w podanym przedziale oraz nabycie odpowiedniego typu zasilacza.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock