Najlepsze ustawienie monitora – jak zagospodarować biurko w sposób zdrowy dla oczu?

Zanim zdecydujesz się na zakup monitora, zadbaj o miejsce, na którym będzie stał; równie istotna co wybór sprzętu jest bowiem higiena pracy. Odległość oczu od ekranu ma ogromne znaczenie i często to właśnie jej nieprawidłowe dobranie w największej mierze odpowiada za pieczenie oraz suchość oczu.

A zatem: jaka jest optymalna odległość monitora od twarzy użytkownika? Wynosi ona od 50 do ok. 70 cm, przy czym dokładną wartość uzależnia wielkość matrycy; im mniejsza, tym bliżej ciebie będzie mógł stanąć monitor. Niemniej istotne będzie to, by monitor stał idealnie prosto i na wysokości wzroku, nie pod skosem, mocno podwyższony lub obniżony.

iiyama

Najlepszy monitor dla oczu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Chcąc kupić monitor najzdrowszy dla oczu, powinieneś dokładnie zapoznać się z danymi technicznymi interesujących cię modeli. Parametry te są równie ważne, co sposób ustawienia ekranu! Na co więc zwrócić uwagę?

  • Flicker-Free – czyli technologia kontrolująca migotanie ekranu. Choć gołym okiem nie jest ono zauważalne, częstotliwość migotania wpływa na zmęczenie oczu i występowanie związanych z nim bólów głowy. Dzięki tej funkcji monitor kontroluje jasność matrycy, regulując natężenie prądu i eliminując wspomniane migotanie.
  • Redukcja światła niebieskiego – funkcja odpowiedzialna za eliminację męczącego oczy światła niebieskiego emitowanego przez ekrany LED. To właśnie ono jest jednym z aspektów najbardziej niekorzystnie wpływających na zdrowie oczu, szczególnie gdy użytkownik długo wpatruje się w ekran. Filtr światła niebieskiego znajdziesz dziś w wielu nowoczesnych monitorach.
  • EyeCare – to technologia ochrony wzroku łącząca filtr światła niebieskiego z kontrolą migotania ekranu. Opcja ta jest dostępna między innymi w monitorze EIZO FlexScan z serii EV, który poza EyeCare został dodatkowo wyposażony w funkcję AutoEcoView. Wykrywa ona zmiany jasności wyświetlacza spowodowane otoczeniem i automatycznie ustawia jej prawidłowy poziom w taki sposób, by zapewnić najlepszą widoczność, a tym samym uchronić użytkownika przed nadmiernym wytężaniem wzroku.
  • Rodzaj matrycy – czyli ekranu. Monitory występują w trzech wersjach:
  1. IPS: jest najlepsza do tworzenia grafik, obróbki zdjęć czy oglądania filmów, ponieważ najwierniej (na tle swojej „konkurencji”) odwzorowuje barwy.
  2. VA: charakteryzuje się bardzo dobrą głębią czerni i wysokim kontrastem, a także zadowalającym kątem widzenia. Będzie dobrym wyborem dla użytkowników średniozaawansowanych, w tym graczy, czy do użytku biurowego.
  3. TN: najtańszy spośród wszystkich rodzajów matryc, wyróżniający się świetnym czasem reakcji oraz częstotliwością odświeżania, ale przy tym dość słabym odwzorowaniem kolorów. Nie będzie to więc dobry wybór dla grafika, może jednak zachwycić niejednego gracza.

monitor enzo

  • Powłoka matrycy – czyli polaryzator. Możesz wybrać powłokę błyszczącą, dzięki której kolory będą wyjątkowo żywe lub matową zapewniającą doskonałą widoczność nawet przy mocnym naświetleniu ekranu (np. promieniami słonecznymi). Kompromisem jest powłoka antyrefleksyjna, która łączy w sobie cechy obu poprzednich; dzięki temu, że chroni matrycę przed prześwietleniami, dba równocześnie o zdrowie wzroku użytkownika.
  • Jasność i kontrast – czyli wartości określające stosunek między najciemniejszymi i najjaśniejszymi punktami wyświetlanymi na ekranie. Każdy monitor oferuje dziś możliwość ich regulacji, warto zwrócić jednak uwagę na jej zakres – im szerszy, tym skuteczniej dopasujesz jasność ekranu oraz kontrast barw do swoich aktualnych oczekiwań.
  • Rozdzielczość – im wyższa, tym bardziej realistycznego obrazu możesz się spodziewać, co wiąże się z niższym poziomem zmęczenia wzroku. Niewyraźne grafiki czy tak zwana pikseloza przemęczają oczy starające się wyłapać jak najwięcej z filmu czy gry; dobrze więc postawić na minimum Full HD, a najlepiej 4K.
  • Częstotliwość odświeżania – określająca płynność obrazu. Im niższa częstotliwość odświeżania, tym większe ryzyko „zrywania” klatek, a więc ich zacinania się, które męczy wzrok. Najzdrowsze dla oczu są wartości powyżej 70 Hz, najbardziej realistycznie odwzorowują bowiem rzeczywistość. Zwróć szczególną uwagę na monitory 120 i 144 Hz, zwłaszcza jeśli jesteś zapalonym graczem i wysoka płynność klatek ma dla ciebie szczególne znaczenie.

Wybór idealnego monitora nie musi być bardzo trudny; wystarczy zapoznanie się z najważniejszymi parametrami tych modeli, które wyjątkowo ci się spodobały i mieszczą się w twoim budżecie. Bez względu na to, czy jesteś graczem, programistą, pracownikiem biurowym, czy po prostu lubisz przez kilka godzin scrollować Facebooka, poświęć szczególną uwagę modelom wyposażonym we wspomniane funkcje ochronne takie jak EyeCare oraz Flicker-Free.

laptop asus

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com