Jakie cechy musi mieć elektryczny rower trekkingowy?

Tak jak w przypadku klasycznego roweru trekkingowego, i w elektrycznym szczególnie istotna będzie jakość wykonania. Zwróć uwagę przede wszystkim na materiał, z której stworzono ramę interesującego cię modelu – rower elektryczny powinien być w przypadku trekkingu z aluminium. To metal, który charakteryzuje wyjątkowa lekkość oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Jako że modele trekkingowe są często używane podczas długich przejażdżek, niska waga oraz wygoda jazdy okazują się bardzo ważne.

Niezwykle istotna w przypadku trekkingu jest również dobra amortyzacja – wszelkiego rodzaju wibracje czy wstrząsy stają się dzięki niej praktycznie nieodczuwalne. Podnosi również przyczepność do podłoża, co znacznie obniża ryzyko oderwania się kół od drogi np. po najechaniu na wysoki konar – i w efekcie upadku. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając rower elektryczny trekkingowy damski lub męski?

rower elektryczny treningowy

Rower trekkingowy elektryczny – jaki akumulator?

Długie podróże i trudny teren w większości przypadków oznaczają brak dostępu do prądu przez wiele godzin. Rower elektryczny wymaga oczywiście podładowywania akumulatora, a tym samym dostępu do gniazdka lub specjalnej stacji ładowania. Dlatego bardzo ważne będzie zwrócenie uwagi na pojemność baterii i wybranie roweru z możliwie największą. Dobrym pomysłem jest też zakup dodatkowego akumulatora – na ewentualną zmianę.

Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na kupno zapasowej baterii, to i tak postaraj się wybrać rower trekkingowy elektryczny, który będzie miał na wyposażeniu maksymalnie pojemny akumulator. Zwróć więc uwagę na watogodziny (Wh) lub pomnóż amperogodziny (Ah) przez wartość napięcia (V), by uzyskać Wh. Najmniej pojemne baterie mają około 250 Wh, a te największe osiągają nawet 600 Wh, przy czym bardzo dobry wynik to około 500 Wh. Pozwala bowiem na przejechanie nawet do 120 km na jednym ładowaniu baterii do 100%, jak np. w modelu Kross Level Boost.

Kross level boost

Rower elektryczny do trekkingu – jaki silnik?

Kwestia niemniej istotna od akumulatora to silnik, w który został wyposażony interesujący cię rower elektryczny trekkingowy męski lub damski, a dokładniej miejsce jego montażu. W tańszych modelach możesz spotkać się z silnikiem zamontowanym na tylnych lub przednich piastach (środkowych elementach kół), co jest bardzo popularnym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na brak konieczności stosowania wymyślnej konstrukcji ramy. Nic nie musi zmieniać swojego standardowego kształtu bądź położenia, producent po prostu umieszcza silnik na środku koła.

Silnik umieszczony w piaście obciąża rower w miejscu, w którym został zamontowany, a więc na przednim lub tylnym kole, co staje się odczuwalne podczas jazdy. I tak silnik w przedniej piaście jest przeznaczony przede wszystkim rowerom miejskim, które nie wymagają bardzo dobrej przyczepności do podłoża, za to atutem będzie w ich przypadku wrażenie „ciągnięcia” w przedniej części. Na trudne warunki poleca się silnik umieszczony w tylnej piaście, dzięki niemu tylne koło zyskuje bowiem doskonałą przyczepność i nie ślizga się na błocie nawet przy większych prędkościach.

Jeżeli zależy ci na maksymalnie uniwersalnym elektrycznym rowerze trekkingowym, a więc dobrym i do miasta, i na bezdroża, zwróć uwagę na droższe oraz rzadziej spotykane, ale jednak dostępne na rynku, modele z silnikiem centralnym. Jak sugeruje sama nazwa, zostaje on zamontowany na środku roweru, tym samym ciężar zostaje równomiernie rozłożony na ramie. Wyższa cena i trudniejsza dostępność związana jest przede wszystkim z faktem, że takie rozwiązanie wymaga od producenta zastosowania pewnych zmian w konstrukcji ramy. Przykładowy model to Wheeler I-Riser.

rower elektryczny górski

Najlepszy rower elektryczny trekkingowy – jakie hamulce i koła?

Trudne warunki oznaczają możliwość wystąpienia wielu niecodziennych sytuacji. Szukając elektrycznego roweru trekkingowego, miej na uwadze nagłe „zerwania” drogi w postaci stromych zjazdów wyłożonych mokrym od deszczu piachem, dzikie zwierzęta wyskakujące na drogę, a nawet ewentualne kolizje z pieszymi czy autami w zatłoczonym mieście.

Niezwykle istotne będzie więc wyposażenie roweru w naprawdę mocne hamulce, które nie tylko zapobiegną ewentualnemu wypadkowi, ale przede wszystkim poradzą sobie ze zwiększoną wagą modeli elektrycznych (spowodowaną dodatkowym wyposażeniem w postaci baterii oraz silnika). Najlepszym wyborem do trekkingu są hamulce tarczowe wyróżniające się wyjątkowo wysoką siłą oraz skutecznością hamowania.

Koniecznej weryfikacji podlega także rozmiar kół – trekkingowy rower elektryczny powinien być wyposażony w parę o średnicy 28 cali oraz dość szerokie opony, o szerokości od 32 do 47 milimetrów. Takie wartości pozwalają na bezpieczne podróżowanie po bezdrożach oraz odpowiednią wytrzymałość mocno obciążonych kół.

Weź też pod uwagę wyposażenie dodatkowe: najlepszy rower trekkingowy będzie miał pełne błotniki oraz zamontowany bagażnik stały, a także miejsce na bidon czy montaż uchwytu do smartfona.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com