Jak szybko jedzie rower elektryczny?

Maksymalna prędkość, do której może się rozpędzić rower elektryczny, uzależniona jest od jego rodzaju. Na rynku są dostępne dwie podstawowe grupy tych pojazdów: typu pedelec oraz s-pedelec. Co oznaczają te nazwy i jak szybko mogą jechać rowery należące do danego rodzaju?

e bike wheeler

Rower elektryczny typu pedelec (EAPC)

Tajemnicza nazwa pedelec to skrót od angielskiego wyrażenia pedal electric cycle, co oznacza po prostu rower elektryczny. Z kolei normy europejskie określają je skrótem EAPC, co oznacza electrically power assisted cycled (ang.): rowery wspomagane elektrycznie. Do tej grupy należą pojazdy dwukołowe wyposażone w silnik elektryczny o mocy do 250 W, który zapewnia wspomaganie do 25 km/h. Powyżej tej prędkości silnik przestaje pracować, a ewentualne rozpędzenie się powyżej niej jest już uzależnione od siły mięśni rowerzysty. Rower pojedzie więc szybciej, ale już nie z pomocą silnika.

Wskazane wyżej ograniczenie wspomagania sprawia, że pojazd wciąż może być kwalifikowany prawnie jako rower. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, art. 2., pkt 47., rower jest z definicji pojazdem, którego szerokość nie przekracza 90 cm i jest poruszany siłą mięśni kierującego. Może zostać dodatkowo wyposażony w silnik elektryczny, ten musi jednak stanowić wyłącznie element wspomagający jazdę – nie może być w pełni odpowiedzialny za napędzanie roweru, pedałowanie wciąż pozostaje więc konieczne do poruszania się. Co więcej, silnik ten nie może mieć napięcia wyższego niż 48 V, mieć mocy większej od 250 W oraz musi się wyłączać po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Wheeler rower elektryczny

Rower elektryczny typu s-pedelec

Wskazana powyżej treść ustawy będzie istotna również w przypadku charakterystyki roweru elektrycznego typu s-pedelec. W jego przypadku rozwinięcie nazwy brzmi speed pedal electric cycle, czyli z angielskiego: szybki rower elektryczny. Słowo „szybko” jest tutaj kluczowe – podczas gdy „zwykły” pedelec zapewnia wspomaganie do prędkości maksymalnej 25 km/h, s-pedelec wyłącza silnik dopiero po przekroczeniu 45 km/h.

Jak ma się to do opisanej w poprzednim akapicie prawnej definicji roweru? S-pedelec, zgodnie z wymogami stawianymi przez ustawę Prawo o ruchu drogowym, nie jest rowerem. Definiuje go nie pkt 47. art. 2. tegoż dokumentu, a punkt 46. dotyczący motorowerów. Zgodnie z jego treścią motorowerem jest bowiem pojazd dwu- lub trójkołowy wyposażony albo w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie wyższej niż 50 cm3, albo elektryczny, ale o mocy nie wyższej od 4 kW. Silnik ten musi gasnąć do zera po przekroczeniu prędkości 45 km/h – a właśnie tak dzieje się w przypadku s-pedelców.

Warto mieć na uwadze, że kwalifikacja s-pedelców jako motorowerów sprawia, że do ich kierowania wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień (prawo jazdy minimum kategorii AM), zarejestrowanie pojazdu, noszenie kasku w trakcie jazdy i wyposażenie go w tablice rejestracyjne.

rower elektryczny e tour

Jak szybko może jechać rower elektryczny?

Odpowiedź na pytanie, jak szybko jedzie rower elektryczny, jest więc dość skomplikowana. Zgodnie z prawną definicją roweru, model elektryczny może jechać z pomocą silnika maksymalnie 25 km/h. S-pedelce należą oczywiście do rodziny rowerów elektrycznych, ale… jednocześnie nimi nie są. To temat, który może budzić konsternację, bo choć zgodnie z maksymalną prędkością s-pedelców rower elektryczny pojedzie nawet do 45 km/h, to w świetle prawa nie jest rowerem. Oficjalnie należy więc uznać, że „prawdziwy” rower elektryczny osiągnie wspomaganie wyłącznie do 25 km/h.

Czy można odblokować rower elektryczny?

Fakt, że silniki rowerów elektrycznych zapewniają wspomaganie do 25 km/h, nie oznacza, że nie są w stanie „wyciągnąć” więcej. Ograniczenie to jest związane z nałożeniem na silnik blokady powiązanej oczywiście ze wskazanymi wyżej regulacjami prawnymi. Świadomi tego użytkownicy e-bików często zastanawiają się: jak odblokować rower elektryczny i czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak – z wykorzystaniem chiptuningu. Elektryczny tuning sterownika silnika, który sprawia, że maksymalna prędkość wspomagania jest w stanie teoretycznie przekroczyć nawet 70 km/h.

Najważniejszą kwestią w zdjęciu blokady prędkości jest jednak fakt, iż poruszanie się odblokowanym rowerem elektrycznym po drogach publicznych lub ścieżkach rowerowych nie jest zgodne z polskim prawem.

Producenci informują też, że nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenie roweru na skutek założenia takiego chipu, co sugeruje, że wystąpienie awarii jest możliwe. Co więcej, instalacja chiptuningu wiąże się z utratą gwarancji na pojazd.

Jeżeli twoje wątpliwości dotyczące maksymalnej prędkości, z jaką może pojechać rower elektryczny dotyczą tego, że silnik w posiadanym przez ciebie modelu pracuje bardzo powoli, to może mieć to związek z jego uszkodzeniem.

https://www.empik.com/rower-elektryczny-wheeler-i-vision-c-48-cm,p1262428517,sport-p

Więcej informacji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com