Jaki rower elektryczny wybrać: pedelec czy s-pedelec?
Zanim przejdziesz do poznania głównych istotnych danych technicznych, poznaj dostępne rodzaje roweru elektrycznego. Występuje bowiem w dwóch głównych wersjach: pedelec oraz s-pedelec. Czym się różnią?
Rower elektryczny typu pedelec: krótka charakterystyka
Obcobrzmiąca nazwa pedelec to skrót od angielskiego pedal electric cycle, czyli po prostu elektryczny rower. Oznacza pojazd dwukołowy wyposażony w silnik elektryczny, która zapewnia wspomaganie jazdy kierującemu. Zostaje ono uruchomione po naciśnięciu pedała, a po jego zwolnieniu silnik staje, czyli przestaje wspomagać jazdę. Aby pracował przez cały czas i pomagał się rozpędzić przy włożeniu w jazdę mniejszej ilości energii, rowerzysta musi więc przez cały czas pedałować, tak jak przy zwykłym rowerze. Różnica polega na tym, że kosztuje go to zdecydowanie mniej wysiłku.
Rowery typu pedelec oferują wspomaganie jazdy do prędkości 25 km/h. Po jej przekroczeniu silnik zostaje wyłączony i użytkownik może ją utrzymać, przekroczyć siłą własnych mięśni albo zwolnić tempo. Wówczas wspomaganie zostanie ponownie uruchomione – aż do kolejnego osiągnięcia prędkości 25 km/h.
Ze względu na takie ograniczenie, do kierowania e-bike pedelec nie są potrzebne żadne specjalne uprawnienia (w przypadku osób powyżej 18 roku życia, młodsze muszą mieć kartę rowerową). Użytkownik nie musi też nosić kasku podczas jazdy, przy czym (gdy tylko jest to możliwe) powinien poruszać się po ścieżkach rowerowych.
Rower elektryczny typu s-pedelec: najważniejsze informacje
Określenie s-pedelec oznacza speed pedal electric cycle, czyli szybki rower elektryczny. Nazwa ta zdradza więc, że modele typu s-pedelec są zdecydowanie szybsze od „zwykłych” pedelec: oferują wsparcie silnika elektrycznego aż do 45 km/h. Zwiększona prędkość wiąże się ze specjalnymi regulacjami prawnymi: pojazdy te nie są już klasyfikowane jako rowery, a… motorowery.
W związku z tym s-pedelce podlegają obowiązkowej rejestracji w Wydziale Komunikacji, wedle zasad dotyczących rejestracji motorowerów. To z kolei oznacza, że do ich kierowania konieczne jest posiadanie prawa jazdy – przynajmniej kategorii AM (kierowca musi mieć więc minimum 14 lat), a także wyposażenie pojazdu w tablice rejestracyjne i wykupienie polisy OC. Jazda na s-pedelcu wiąże się również z koniecznością noszenia kasku ochronnego. Pod względem obsługi działają natomiast tak samo jak wersje podstawowe rowerów elektrycznych, oczywiście poza wyższą prędkością maksymalną wspomagania.
Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując rower elektryczny?
O tym, jaki rower elektryczny wybrać, decyduje nie tylko jego rodzaj, ale także dane techniczne poszczególnych modeli. Koniecznie sprawdź poniższe parametry interesujących cię e-bików:
- Rodzaj silnika – są dzielone ze względu na miejsce montażu. Silniki montowane w centrum środka ciężkości roweru to zdecydowanie najlepszy wybór ze względu na fakt, że nie wpływają negatywnie na prowadzenie roweru, bo nie przeciążają go ani z przodu, ani z tyłu. Alternatywą są silniki montowane w piastach (czyli środkowej części koła rowerowego) przednich lub tylnych, w ich przypadku odczuwalne bywa jednak nierównomierne rozłożenie ciężkości.
- Rodzaj baterii – na rynku może być dostępnych 5 różnych typów akumulatorów do e-bike, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule „Jaki akumulator do roweru elektrycznego?”. Z nich wszystkich za najlepszą uważa się baterię litowo-jonową, między innymi ze względu na niską wagę, niewielką awaryjność oraz doskonałą odporność na wstrząsy.
- Pojemność baterii – wyrażoną w watogodzinach (Wh). Im wyższa wartość, tym dłuższej jazdy na jednym ładowaniu możesz się spodziewać, przy czym zakres wyboru jest dość spory: wynosi od ok. 250 do 600 Wh. Co istotne, pojemność może być też wyrażona w Ah: wówczas, by poznać Wh, wystarczy pomnożyć tę wartość przez wskazane napięcie, np.: 36 V i 10,4 Ah daje w przybliżeniu w dół 374 Wh.
- Maksymalny zasięg – powiązany oczywiście z pojemnością baterii. Zależnie od modelu, na jednym ładowaniu możesz przejechać średnio od ok. 40 do nawet ponad 100 km. Na dłuższe trasy sprawdzi się Luca marki TrybEco oferująca zasięg aż do 120 km.
- Rozmiar kół – uzależniony przede wszystkim od wzrostu użytkownika. Osobom poniżej 170 cm zaleca się koła 26-calowe, o wzroście między 170 a 175 cm – 27,5 cala, przy 175 do 185 cm – 27,5 lub 29 cali.
- Czas ładowania baterii do 100% – im krótszy, tym oczywiście lepiej, przy czym mieści się zwykle w granicy od 3 do 5 h.
W wyborze w znacznej mierze pomaga fakt, iż producenci przedstawiają główne przeznaczenie swoich rowerów elektrycznych dokładnie tak samo, jak w przypadku modeli tradycyjnych. Są więc dzielone na miejskie, szosowe oraz górskie – koniecznie zwróć na to uwagę przy zakupie!
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)