Komputer stacjonarny czy laptop?

W przypadku zakupu PC możesz tak dobrać jego podzespoły, aby stworzyć dla siebie dedykowany zestaw, pozwalający na granie w najnowsze gry, z maksymalnie dokładnym odwzorowaniem detali. Musisz się jednak trochę na tym znać, aby dobrze wybrać wszystkie elementy twojego zestawu. Możesz też postawić na komputer do grania zbudowany i skonfigurowany przez ekspertów. Dokupisz do niego monitor oraz urządzenia peryferyjne i uzyskasz taki sprzęt, jakiego potrzebujesz i jaki spełni Twoje oczekiwania. Laptop dla gracza także jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku najnowszych modeli, tworzonych z myślą o spełnieniu potrzeb graczy e-sportowych.

 

ACTINA, Ryzen 5 3600, GTX 1650, 16 GB RAM, 256 GB SSD + 1 TB HDD, Windows 10 Home

Jakie masz potrzeby?

Ważnym etapem w wyborze komputera do grania jest określenie swoich oczekiwań. Zamierzasz grać tylko w domu czy wolisz sprzęt mobilny, który będziesz mógł przenosić z miejsca na miejsce? To już determinuje to, czy wybierzesz sprzęt stacjonarny czy jednak laptopa.

Przed rozpoczęciem poszukiwań ustal też swój budżet, żeby nie tracić czasu na zachwycanie się sprzętem, który nie jest dla ciebie dostępny. Czasem lepiej odczekać trochę z zakupem, uzbierać większą kwotę, aby móc kupić odpowiednią, wydajną konfigurację komputera gamingowego. Możesz zastanowić się też, w jaki sposób sfinansujesz zakup – z własnych oszczędności czy może kupisz komputer do grania na raty.

Powinieneś też wiedzieć, jakie wymagania mają najbardziej lubiane przez ciebie gry komputerowe czy też tytuły, w jakie chcesz zagrać w najbliższej przyszłości. Nie każdy, nawet drogi komputer, będzie odpowiedni do wszystkich aplikacji. Na opakowaniu każdej gry powinny znaleźć się jej wymagania techniczne, na które warto zerknąć przed zakupem sprzętu.

Komputery gamingowe – jakie powinny mieć parametry?

Eksperci określają minimalne kryteria, jakim pod względem technicznym powinien odpowiadać wybrany przez ciebie sprzęt, by spełniał oczekiwania, jakie w nim pokładasz. Postaw na następujące podzespoły:

  • Minimum 4-rdzeniowy, a najlepiej bardziej wydajny 6-cio lub 8-mio rdzeniowy procesor,
  • Szybki dysk wewnętrzny typu SSD,
  • Wydajna, zaawansowana karta graficzna – co najmniej z serii Radeon RX, czy modele GeForce GTX lub RTX,
  • Odpowiednio dużo pamięci RAM - 12 GB i więcej,
  • Płyta główna dopasowana do procesora i pamięci RAM, ale też zalecana do komputerów gamingowych,
  • Markowy, mocny zasilacz, Dobry, wydajny system chłodzenia poszczególnych podzespołów.

ACTINA Player, i5-9400F, 16 GB RAM, 512 GB, GeForce GTX 1660, Windows 10

Nie warto inwestować np. w najlepszą na rynku kartę graficzną do swojego sprzętu, jeśli nie można sobie pozwolić na wykorzystanie w tym samym urządzeniu wydajnego procesora 6- lub 8-rdzeniowego. Słaby procesor nie pozwoli ci bowiem wykorzystać w pełni wszystkich możliwości karty graficznej i na odwrót. Najlepiej więc dobierać poszczególne podzespoły komputera z podobnej półki jakościowej.

Z kartą graficzną oznaczoną GTX, RTX lub RX, przeznaczoną do grania w wysokiej rozdzielczości, wiąże się ilość zamontowanej pamięci graficznej. Minimalne wymagania sprzętowe dla aktualnych gier wynoszą 2 GB dla karty. Obecnie zalecana jest konfiguracja karty graficznej z pamięcią 4 lub 6 GB, a przy rozdzielczości gry na poziomie 1440p lub w jakości 4K powinno to już być co najmniej 8 GB pamięci.

Bardzo ważna przy wyborze sprzętu do gier jest płyta główna. Powinna być kompatybilna z procesorem oraz pojemnością i częstotliwością pamięci RAM. Najlepiej, aby były dostępne na niej przynajmniej 4 sloty, które umożliwią zamontowanie nawet 32 GB pamięci RAM. Ważne też, by gamingowa płyta główna dawała możliwość osadzenia szybszych modułów charakteryzujących się taktowaniem na poziomie 3200–3600 MHz.

Dobrej jakości podzespoły do komputerów przeznaczonych do grania w najnowsze gry na rynku mają niestety wysoki poziom mocy. Dlatego do takiego sprzętu trzeba zainwestować w dobry zasilacz o mocnej konstrukcji, najlepiej w granicach od 800 do 1000 W, choć i zasilacze o parametrach od 550 do 700 W także będą dobrym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że gry są programami bardzo wymagającymi dla sprzętu, dlatego narażony jest on na wzrost temperatury w czasie grania. Sytuacja ta wymaga zastosowania nie tylko standardowego, ale i dodatkowego chłodzenia za pomocą dobrego wentylatora.

ACTION Actina, Ryzen 3600, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Radeon RX 570, Windows 10

 

Na co się zdecydować?

Jaki komputer do gier spełni twoje oczekiwania? Z pewnością taki, który będzie miał ponadprzeciętne parametry, zwłaszcza jeśli chodzi o procesor, płytę główną, ilość pamięci RAM i karty graficznej oraz samą kartę graficzną wysokiej klasy.

Jeśli jeszcze nie wiesz do końca, na jaki sprzęt do grania się zdecydować, sprawdź ofertę Empiku. Zobacz, jakie gotowe komputery do gier aktualnie oferujemy i które pozwolą Ci na granie w ulubione i najnowsze tytuły.