Przewód Ethernet — co to właściwie oznacza?  

Jedną z najczęstszych pomyłek, zwłaszcza u osób mniej zaznajomionych z tematem łączności, jest mylenie technologii Ethernet z samym Internetem. Choć oba pojęcia brzmią podobnie i rzeczywiście łączy je kilka zbieżnych cech, ich znaczenie jest zasadniczo różne. Internet to sieć wzajemnych relacji i połączeń pomiędzy komputerami w skali globalnej. Ethernet zaś polega na komunikacji urządzeń na mniejszej powierzchni, zwykle w ramach jednego lub kilku lokali, w celu stworzenia tzw. sieci lokalnej, czyli tzw. Local Area Network. Umożliwia ona połączenie niewielkiego zespołu sprzętu (telewizora, routera, komputera etc.) w celu wymiany informacji. A zatem, kupując kabel sieciowy, zamierzamy podjąć się zbudowania LAN oraz podłączenia jej do Internetu. Reasumując, Ethernet jest jednym ze standardów, który jest wykorzystywany w celu komunikacji pomiędzy urządzeniami, a także podłączenia ich do Sieci.

 

Ugreen kabel przewód internetowy sieciowy Ethernet patchcord

 

Aspekty techniczne kabli internetowych 

Skoro zajęliśmy się już teoretyczną stroną sprawy, czas przystąpić do praktycznej. Przewód Ethernet występuje w przestrzeni konsumenckiej najczęściej w wariancie RJ45, a skrót RJ oznacza określenie registered jack, a więc ustandaryzowany sposób łączenia urządzeń. Ten konkretny typ przewodu bywa także często nazywany skrętkiem. Na rynku występuje kilka jego rodzajów, dostosowanych do potrzeb zróżnicowanych użytkowników (prywatnych, biznesowych etc.) i różniących się poszczególnymi parametrami. Kabla sieciowego typu RJ45 absolutnie nie należy mylić z popularnym połączeniem telefonicznym o nazwie RJ11 z uwagi na istotne różnice w ich zasadniczej konstrukcji, a także odmienne stopnie odporności na interferencje elektromagnetyczne, czyli zakłócenia.

 

Baseus łącznik / rozdzielacz kabli sieciowych Ethernet RJ45 1 przewód do 2 urządzeń czarny (PCFXQ-01)

 

Końcówki przewodów internetowych i ich wpływ na budowanie sieci 

Wszystkie przewody typu RJ45 posiadają dwie końcówki, które z kolei występują w dwóch różnych rodzajach: A oraz B. Każda z tych końcówek charakteryzuje się innym rodzajem połączeń, czyli tzw. pinów (wpięć). Obie końcówki posiadają 8 pinów, a każdy z nich ma inny schemat kolorystyczny. Nie chcąc utrudniać sprawy, należy wyjaśnić, że wszystkie te schematy posiadają elementy jednokolorowe oraz dwukolorowe. Końcówka A to ta, której skrajne piny to białozielony z lewej, a brązowy z prawej. Z kolei końcówka B posiada z lewej strony białopomarańczowe wpięcie, a z prawej — podobnie jak w przypadku A — brązowe.

Nie wszystkie sytuacje, dotyczące połączenia ze sobą sprzętu w ramach Ethernetu, wiążą się z zabawą w rozpoznawanie wielokolorowych pinów. Żeby podłączyć swój komputer do routera, trzeba mieć tzw. kabel prosty, czyli taki, który z obu stron ma dwie identyczne końcówki typu A lub B. Nie ma znaczenia, z której wersji korzysta się w takim przypadku. Z kolei, chcąc połączyć ze sobą w sieć lokalną dwa komputery, należy się zaopatrzyć w przewód skrosowany (crossover cable), który posiada jedną końcówkę typu A, a drugą typu B.

 

Ugreen kabel przewód internetowy sieciowy Ethernet patchcord RJ45 Cat 6A UTP 1000Mbps 2 m czarny (70334) - 2

 

Wytrzymałość kabli sieciowych 

Znając już technikalia połączeń Ethernet, można przystąpić do wybierania rodzaju konkretnego kabla. Rynek oferuje 3 podstawowe (definiowane przy pomocy kryteriów wytrzymałości): UTP, FTP, STP oraz S-FTP. W ewentualnym wyjaśnieniu tematu pomogą szczegółowe definicje:

  • S-FTP oraz STP to kable sieciowe, które praktycznie nie znajdują zastosowania na rynku konsumenckim. Oferują bardzo wysoki poziom zabezpieczeń, realizowany poprzez ekranowanie przy pomocy folii antymagnetycznej każdej pary przewodów. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle.

  • FTP są skrętkami w całości pokrytymi ekranowaną folią. Znajdują częściowe zastosowanie na rynku konsumenckim, a także w profesjonalnych miejscach pracy.

  • UTP to najpopularniejszy typ kabla Ethernetu, który odnajduje duży popyt na rynku konsumenckim — przede wszystkim ze względu na niskie koszta produkcji oraz powszechną dostępność z racji braku ekranowania (czyli prostszego procesu produkcji). Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy właśnie ten rodzaj kabla.

 

Hub USB I-TEC Gigabit Ethernet Slim, 3 porty

 

Podział kabli internetowych pod względem szybkości 

Przechodzimy teraz do prawdopodobnie najciekawszego aspektu, czyli możliwości przesyłania danych. Zgodnie z wymaganiami Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego, w powszechnym dostępie jest kilka zróżnicowanych typów przewodów o różnej szybkości. Jeśli chcemy skorzystać z kabla do internetu, mamy wybór spośród trzech możliwości:

  • Kategorii 5E, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 1 GB na sekundę oraz częstotliwość 100 MHz,

  • Kategorii 6 o prędkości do 10 GB/s i częstotliwości do 250 MHz,

  • Kategorii 6a o prędkości do 10 GB/s i częstotliwości do 500 MHz.

Do nieco wolniejszych połączeń internetowych zdecydowanie nada się kategoria 5E, zaś w przypadku połączeń światłowodowych warto pomyśleć o zakupie kabla do Internetu o kategorii 6. Ten typ połączenia będzie w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości. Z kolei, przyszłościowym rozwiązaniem może okazać się wybór kategorii 6a, która z pewnością obejmie swoim działaniem najszybsze połączenia internetowe w ciągu najbliższych lat.

 

https://www.empik.com/hub-usb-i-tec-gigabit-ethernet-slim-3-porty-itec,p1131039279,elektronika-p

 

Nie popełnijmy błędów, które mogliśmy przewidzieć 

W ferworze dobierania odpowiedniej przepustowości kabla, sposobu jego konstrukcji oraz sprawdzania poziomu zabezpieczeń nie można zapomnieć o przyziemnej, choć jednocześnie ważnej kwestii — jego długości. Sprawa jest prosta: wybierając zbyt krótki kabel, zwyczajnie nie będziemy w stanie podłączyć sprzętu, który chcieliśmy podłączyć do Sieci. Warto pamiętać, że w ofercie Empiku znajduje się bardzo szeroki asortyment okablowania internetowego, który zaspokoi potrzeby wszystkich klientów sieci.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock