Dobrze dobrana pościel to jeden z integralnych elementów dobrego snu – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Nie powinna ona być ona zbyt gruba ani zbyt cienka, co może skutkować dyskomfortem, a w efekcie – niespokojnym i zakłóconym snem. Jeśli chcesz, by twoje dziecko spało dobrze, warto przemyśleć nie tylko wymiary i grubość pościeli, ale również wykorzystany do jej produkcji materiał oraz obciążenie, jakie gwarantuje.

Kołdra dla niemowlaka empik

Pościel dla niemowlaka – jak wpływa na jakość jego snu?

Sen niemowlaka bywa bardzo głęboki, a innym razem – niezwykle płytki. Zdecydowanie różni się od snu osoby dorosłej, której z reguły trudniej jest zapaść w sen, i równie trudno z niego wybudzić. W przypadku noworodka czy kilkumiesięcznego dziecka wystarczy niewielki hałas, czy nawet oddalenie się mamy na moment, by drzemka zupełnie odeszła w niepamięć. Jednocześnie, niemowlaki z łatwością zapadają w sen przy jednostajnych dźwiękach, jak choćby odgłos włączonej suszarki czy pralki. Ich reakcja na bodźce jest zupełnie inna niż w przypadku osób dorosłych.

Dlatego, przygotowując niemowlaka do snu, warto zadbać o maksymalne odcięcie nagłych bodźców, jak choćby intensywne światło czy głośne, nieregularne odgłosy. Stała umiarkowana temperatura również pomaga w zapadnięciu w sen. O ten aspekt można zadbać przede wszystkim poprzez dobranie odpowiedniej pościeli niemowlęcej. Powinna ona zapewniać dziecku ciepło, ale nie nadmierne, co również nie sprzyja głębokim drzemkom.

Kołdra niemowlęca antyalergiczna detexpol

Certyfikaty świadczące o wysokiej jakości kołdry niemowlaka

Zanim przejdziemy do opisu dostępnych na rynku materiałów i wypełnień oraz ich zalet, warto wspomnieć o certyfikatach, które wskazują na dobrą jakość kołderki dla niemowlaka. Najważniejszym z nich jest Oeko Tex Standard 100, poświadczający brak niebezpiecznych substancji chemicznych w produkcie.

Warto również zwrócić uwagę na inne certyfikaty, świadczące o tym, że produkt został przetestowany. Jednym z nich może być Certyfikat Instytutu Marki i Dziecka lub certyfikat Bezpieczny dla dziecka, poświadczający skład pozbawiony szkodliwych dla dziecka substancji, jak choćby formaldehydy czy Certyfikat Badania typu WE, weryfikującego zgodność z normami unijnymi.

Jeśli zależy ci na wyrobie w stu procentach organicznym, szukaj produktów opatrzonych certyfikatem OE 100 standard, który mogą być umieszczane jedynie na tekstyliach wyprodukowanych w stu procentach z organicznych włókien bawełnianych. To szczególnie ważne dla rodziców małych alergików czy dzieci z wrażliwą skórą. Z kolei osoby, którym zależy na etycznych zakupach, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na certyfikat fair trade. Opatrzone nim produkty powstały z etycznie pozyskiwanych surowców, bez szkody dla środowiska i dziecięcej pracy. Ci, którym bliska jest ekologia, powinni szukać produktów opatrzonych atestem GOTS. To certyfikat o bardzo rygorystycznej procedurze przyznawania, wyróżniający produkty wykonane z włókien ekologicznych i organicznych.

Sleepy kołdra niemowlęca

Jaka kołdra dla niemowlaka – zwykła czy sensoryczna?

Akcesoria sensoryczne oddziałują na wiele zmysłów jednocześnie, co wspomaga właściwy rozwój dziecka. Również wśród pościeli można znaleźć sensoryczne warianty, które działają obciążająco. Pościel dla dziecka tego rodzaju powinna zapewniać obciążenie rzędu 10-15% wagi dziecka. Czemu ma to służyć? Kołdry sensoryczne obciążają lekko ciało niemowlaka, stymulując układ proprioreceptywny, odpowiedzialny między innymi za właściwe ułożenie ciała we śnie. Tego rodzaju pościel odcina malucha również od nadmiaru bodźców i po prostu uspokaja. Wskazana jest ona szczególnie dla dzieci zmagających się z nadpobudliwością czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku pozostałych maluchów.

Komplet pościeli niemowlęcej

Pościel dla niemowlaka – jaki materiał wybrać?

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, dobierając kołdrę niemowlęcą, jest materiał wykorzystany do jej wykonania. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wybór naturalnych materiałów zawsze okazuje się trafiony. Stuprocentowa bawełna lub bawełniany materiał z niewielką domieszką sprawdzą się najlepiej w przypadku kołderki dla niemowlaka. Wrażliwa skóra noworodków może reagować alergią na sztuczne tkaniny typu poliester, dlatego dobór naturalnego materiału jest kluczowy dla zdrowia i komfortu dziecka. Ponadto, sztuczne tekstylia zazwyczaj nie przepuszczają powietrza, mogąc przyczyniać się do nadmiaru gorąca i wilgoci przy skórze malucha. Warto zamiast tego wybrać naturalny materiał, na przykład przędzę bambusową – wykonane z niej kołderki gwarantują doskonałą przewiewność.

Pikowanie jest wskazane zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy, gdy maluch potrzebuje większej liczby warstw i grubszych materiałów dla pełnego komfortu cieplnego. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, zwłaszcza jeśli często zabierasz malucha na spacery i szukasz czegoś, co zagwarantuje mu wygodę w każdych warunkach. Wtedy warto wybrać specjalną pościel do wózka, która gwarantuje dobrą oddychalność, a jednocześnie grzeje, a do tego można łatwo ułożyć ją w gondoli dzięki odpowiedniemu kształtowi.

Ważnym kryterium jest również to, co znajduje się w środku takiej kołdry. Może być ona wypełniona puchem, pierzem, wełną, bambusem czy silikonem. W przypadku maluchów mających skłonności do alergii najlepiej zdecydować się na dwie ostatnie opcje. Kołdry dla niemowlaków alergików zazwyczaj charakteryzują się właściwościami termoregulującymi i dobrą przepuszczalnością powietrza.

Jeśli pościel dla niemowlaka z wypełnieniem ma być sensoryczna, powinna z kolei być wypełniona szklanymi mikro kulkami bądź też granulatem szklanym. Oba rozwiązania gwarantują cały szereg korzyści związanych z terapią obciążeniową.

Pościel niemowlęca bawełna organiczna

Kołderka dla niemowlaka – czy istnieją modele uniwersalne do użytku całorocznego?

Rodzice najczęściej inwestują w kilka kołderek dla niemowlaka o różnych grubościach i wypełnieniach. Jeśli chcesz jednak zainwestować w jeden uniwersalny produkt, możesz szukać dwustronnych pościeli, które są ze sobą połączone rzepami czy napami. W zależności od potrzeby można je złączyć i rozłączyć. To komfortowe rozwiązanie, które eliminuje konieczność zakupu dwóch kołderek na lato i zimę.

Więcej porad dotyczących wnętrz znajdziesz w naszym magazynie Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.