Dlaczego odpowiednio dobrane okulary w czasie jazdy są tak istotne? 

Promienie słoneczne potrafią znacząco utrudnić prowadzenie samochodu, a co za tym idzie właściwą ocenę sytuacji. Podczas zimowych miesięcy śnieg odbija czasem aż 80% promieniowania, przez co jazda może być bardzo utrudniona. Odpowiednie okulary mogą znacznie ograniczyć oślepianie przez słońce, dzięki czemu podróż jest bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczniejsza. Także po zmroku odblaski mogą być zagrożeniem, zwłaszcza w postaci świateł drogowych, których odpowiednia widoczność jest przecież niezwykle istotna. Okulary potrafią ochronić przed ograniczeniem widoczności, są zatem bardzo istotne. Trzeba tu dodać, że nie chodzi wyłącznie o osoby z wadami wzroku, ale o ogół kierowców, niezależnie od jakości ich wzroku.

 

Okulary przeciwsłoneczne, lustrzanki UVEX LGL 29, szkła mirror green, UV400

 

Okulary do jazdy samochodem – na co zwrócić uwagę

Zanim kupisz wybrany model, upewnij się, że na pewno posiada filtr UV. Zwróć też uwagę na to, jaki posiadają stopień zaciemnienia szkieł. Skala zaciemnienia rozciąga się od 0 do 4, przy czym kierowcy powinni wybierać filtry kategorii 2 lub 3. Te najciemniejsze nie sprawdzą się podczas prowadzenia samochodu, ponieważ zaciemniają obszar aż za bardzo, przez co mogą ograniczać pole widoczności.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacyjną

Wybierając okulary do jazdy samochodem, należy zwrócić uwagę na to, czy ich szkła posiadają warstwę polaryzacyjną. To właśnie ona redukuje światło, które odbija się od mokrego asfaltu, śniegu czy szyby. Okulary przeciwsłoneczne z takim dodatkiem przydadzą się nie tylko kierowcom, ale też osobom pracującym na zewnątrz oraz uprawiającym sporty na świeżym powietrzu.

Powłoka antyrefleksyjna w okularach do jazdy

Antyrefleks posiadają okulary przystosowane do pracy przed komputerem. Ale nie tylko tam jest on niezbędny. Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem również powinny go mieć. Powłoka antyrefleksyjna to warstwa, która pomaga zredukować odbijające się światło, które może oślepić cię podczas jazdy samochodem w słoneczny dzień. Dzięki temu oczy mniej się męczą, a podróż staje się przyjemniejsza.

 

UVEX, Okulary przeciwsłoneczne, LGL 39

 

Jeżeli nie potrzebujesz akurat okularów przeciwsłonecznych i nie masz wady wzroku, możesz  zakupić okulary zerówki z powłoką antyrefleksyjną. Dodatkowym plusem warstwy antyrefleksyjnej jest to, że znacznie utwardza soczewkę, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na zarysowania i zadrapania. Istnieją również specjalne powłoki antyrefleksyjne, zaprojektowane do używania przy jeździe nocą. Takie szkła mają charakterystyczną żółtą barwę.

Jak działają okulary fotochromowe?

Okulary ze szkłami fotochromowymi same dopasowują się do warunków oświetleniowych i zmieniają swój kolor, przyciemniając się lub rozjaśniając, w zależności od warunków atmosferycznych. Takie szkła gwarantują należytą ochronę oczu, która dopasowuje się nie tylko do natężenia światła, ale również do kąta jego padania. Wybór takich okularów poleca się szczególnie osobom mającym wadę wzroku. Dzięki temu znika konieczność zmieniania okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne.

Nowoczesne okulary fotochromowe reagują bardzo szybko na zmianę światła. Nie musisz obawiać się, że nie ściemnią lub nie rozjaśnią się w porę. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że kolor szkieł możesz dopasować do swoich osobistych upodobań. Znajdziesz okulary ze szkłami brązowymi, ale również szarymi czy zielonymi. Okulary fotochromowe dobrze ochraniają oczy także przed światłem niebieskim, które emitują ekrany telefonów i komputerów. Dzięki temu możesz je z powodzeniem używać nie tylko do jazdy samochodem, ale również do pracy biurowej.

 

Knockaround, Okulary przeciwsłoneczne Premiums, czarne z niebieskimi szkłami i polaryzacją

 

Okulary do jazdy samochodem – wygoda i bezpieczeństwo

Korzystanie z okularów podczas jazdy samochodem jest niezwykle pomocne. Przede wszystkim poprawia to bezpieczeństwo jazdy. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, warto wyposażyć się w okulary zerówki z warstwą antyrefleksyjną, dzięki której oczy nie będą się męczyły. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się pomocny przy wyborze odpowiednich okularów do jazdy samochodem, dzięki czemu będziesz prowadził dobrze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock