Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wciąż istnieje, musimy więc się do niego stosować. Nie jest to najprzyjemniejsze, zwłaszcza kiedy panują upały – wtedy oddychanie jest utrudnione. Ale dla wielu zdecydowanie najgorsze jest parowanie okularów. Niektórzy zalecają po prostu zdjęcie ich, gdy musimy założyć maseczkę. Niestety, dla tych, mających bardzo dużą wadę wzroku, może to być wręcz niebezpieczne. Kiedy twoje szkła są zaparowane, bezpieczeństwo wcale nie jest większe, ponieważ nic nie widzisz.

Jak więc zapobiec temu, żeby wydychane ciepłe powietrze przestało osiadać w postaci pary na okularach? Jest na to kilka sposobów, możesz wypróbować je wszystkie i wybrać ten, który sprawdza się u ciebie najlepiej.

Sprawdź też nasz tekst "Maski FFP2 i inne maseczki antywirusowe – czym się różnią od siebie?"

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Maseczki ochronne

 

  • Sposób na to, żeby okulary nie parowały #1 - chusteczka higieniczna!

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Kluczowe jest dobranie takiej maseczki, która szczelnie przywiera do twarzy. Dlatego najlepszym wyborem jest taka, posiadająca drucik. Można go wyginać, więc dopasowanie nie powinno sprawiać większego problemu. W praktyce jednak nie jest to takie proste. Nawet maseczki takiego typu nie sprawdzają się doskonale i często zdarza się, że materiał odstaje od skóry.

Ale jest na to rada. Potrzebna ci będzie chusteczka higieniczna lub cienka bibułka. Musisz ją złożyć i umieścić od wewnętrznej strony pod górną krawędzią maseczki. Ma ona pochłonąć przynajmniej część wilgoci, dlatego okulary nie powinny być bardzo zaparowane. Drucik w masce będzie tutaj bardzo pomocny, ponieważ dzięki niemu dobrze dociśniesz chusteczkę czy też bibułkę.

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Chusteczki higieniczne

 

  • Sposób na to, żeby okulary nie parowały #2 - gliceryna i mydło 

Jedną z metod na to, co zrobić, żeby okulary nie parowały w masce, jest pokrycie szkieł warstwą gliceryny. Jest to substancja, którą bez problemu dostaniesz w każdej aptece. Kilka kropel preparatu musisz zaaplikować na miękką szmatkę, a następnie wetrzeć je w szkła, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Następnie należy przetrzeć soczewki, ale tym razem użyj do tego celu suchej szmatki. Para nie powinna osiadać na szkłach dopóty, dopóki warstwa gliceryny się z nich nie zetrze. Powtarzaj ten zabieg za każdym razem, gdy planujesz wyjść z domu i wiesz, że będziesz nosić maskę ochronną.

Możesz też wybrać inne preparaty, zawierające substancję hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody, w efekcie uniemożliwiając osiadanie pary. Takimi produktami są na przykład pianka do golenia, płyny do mycia okien, czy też mydło. Jeśli chcesz wypróbować tę ostatnią opcję, pokryj uważnie szkła kosmetykiem. Następnie dokładnie je wyczyść przy użyciu miękkiej ściereczki. Niektórzy, zamiast mydła, stosują płyn do mycia naczyń. Tutaj trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, żeby przetrzeć szkła mieszanką wody z odrobiną płynu. W przeciwnym razie możesz uszkodzić okulary.

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Mydła do kąpieli

 

  • Sposób na to, żeby okulary nie parowały #3 - plastry transparentne

Innym z domowych sposobów jest po prostu przyklejenie górnej części maseczki. W ten sposób materiał będzie idealnie przylegał do skóry, przez co wydychane powietrze nie ucieknie do góry. Do tego celu poleca się użyć taśmy chirurgicznej lub zwykłych plastrów. I rzeczywiście – w praktyce ta metoda sprawdza się świetnie, pod jednym warunkiem – nie jest gorąco. W przypadku upałów z funkcjonalnością tego pomysłu może być gorzej. Taśma po prostu odklei się, jeśli zaczniemy się pocić. Jeśli jednak uznasz, że to metoda idealna dla ciebie i chcesz z niej skorzystać, wybierz taśmę hipoalergiczną, żeby uniknąć podrażnienia skóry.

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? plastry transparentne

 

  • Sposób na to, żeby okulary nie parowały #4 - specjalne preparaty i warstwy ochronne 

Aktualnie wielu z nas zastanawia się, co zrobić, żeby okulary nie parowały podczas noszenia maseczki. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko wtedy parowanie jest dokuczliwe. Z pewnością nie cierpisz szczególnie jesiennych i zimowych dni, gdy temperatura na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń znacznie się różni, a ty wchodzisz do budynku lub autobusu. Szkła momentalnie parują, a ty nic nie widzisz. Przecieranie szmatką pomaga tylko na chwilę, ponieważ za kilka sekund i tak pokrywają się parą.

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Płyn do okularów

 

Z pomocą przychodzą specjalne preparaty. Służą one do czyszczenia szkieł i przy regularnym stosowaniu zapobiegają tworzeniu się pary. Możesz też zaopatrzyć się w delikatną ściereczkę i przecierać nią okulary za każdym razem, gdy będziesz tego potrzebował. Najlepiej jednak sprawdzą się modele, które posiadają specjalne warstwy ochronne. Jedną z nich jest powłoka hydrofobowa. Jest to warstwa uszlachetniająca, ochraniająca szkła przed działaniem wody. Dzięki niej krople nie osiadają na soczewkach, ale ześlizgują się z nich. Przy wybieraniu modeli okularów, warto też sprawdzić, czy posiadają warstwę oleofobową. Pomoże ona w utrzymaniu czystości szkieł, ponieważ utrudnia osadzanie się cząsteczek tłuszczu. Obydwie powłoki znacznie poprawiają komfort noszenia okularów, a przy tym ułatwiają ich czyszczenie. Jeśli wybierzesz model, który je zawiera, nie będziesz już musiał martwić się o pomazane szkła.

 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Płyn AntiFog TecnoPro

 

Jak widzisz, noszenie maseczki nie zawsze musi być wyzwaniem. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym unikniesz lub znacznie zminimalizujesz problem pary, osiadającej na okularach. Niektóre z materiałów czy preparatów, potrzebnych do przetestowania wymienionych wyżej metod, z pewnością masz w domu. A jeśli nie, to są one bardzo łatwo dostępne. Natomiast, jeśli nie masz ochoty na wypróbowywanie domowych sposobów, zaopatrz się w specjalny preparat, który zahamuje osiadanie pary. Możesz również zakupić w okulary, które posiadają specjalne warstwy ochronne.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock