Spis treści:
- Jak ubrać się na narty – zasady warstwowego ubioru
- Jakie ubrania na narty są najlepsze?
- Jak się ubrać na narty? Lista
- Akcesoria narciarskie – co jeszcze wziąć na stok?
- Stylizacje na narty dla różnych warunków pogodowych
- Jak dopasować strój na narty do poziomu zaawansowania?
Narciarze, podobnie jak ogry i cebule, mają warstwy. Każda z nich spełnia ważne zadanie związane z wygodą jazdy na nartach oraz bezpieczeństwem. Właściwy ubiór na narty to coś więcej niż ochrona przed przemoczeniem czy ewentualnym przeziębieniem. Podpowiadamy, jak się ubrać na narty, żeby cieszyć się w pełni wyjazdem na stok.
Jak ubrać się na narty – zasady warstwowego ubioru
Uniwersalna zasada mówi, żeby stylizacja na narty każdego miłośnika zimowego szaleństwa składała się z trzech warstw. Każda z nich ma kluczowe zadanie, które przekłada się zarówno na wygodę jazdy, jak i ochronę naszego zdrowia. Dlatego każdy narciarz powinien założyć na siebie:
- bieliznę termoaktywną, żeby się nie zapocić i odprowadzać wilgoć ze skóry;
- warstwę izolacyjną, żeby nie zmarznąć na stoku;
- warstwę zewnętrzną, żeby zabezpieczyć się przed warunkami atmosferycznymi podczas jazdy na nartach.
Co istotne, kolejność i liczba warstw nie powinny być w żaden sposób modyfikowane. Niezwykle ważne jest, aby mieć na sobie zarówno odpowiednią bieliznę, jak i ubrania ciepłe oraz wodoodporne. W przeciwnym wypadku termoregulacja ciała zostanie zachwiana, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Jakie zadania mają poszczególne warstwy?
Jakie ubrania na narty są najlepsze?
Odzież na narty to nie tylko sztuka dopasowania konkretnych warstw, ale również rodzaju materiałów, które zapewnią optymalny komfort użytkownikom. Dlatego podczas poszukiwań warto uwzględnić takie cechy ubrań na narty jak:
- wodoodporność – jedna z kluczowych cech jakościowej odzieży na narty. Białe szaleństwo to częste upadki i padający śnieg, dlatego materiał zewnętrznej warstwy ubrań musi być odporny na wilgoć;
- izolacja termiczna – jazda na nartach to nie tylko szusowanie po stoku, kiedy mięśnie są rozgrzane, ale także np. czekanie w kolejce na wyciąg, a wówczas zachowanie komfortu termicznego jest trudne, jeśli materiał wewnętrznych warstw nie zapewnia odpowiedniej izolacji;
- oddychający materiał – na nartach czy snowboardzie można się solidnie zmęczyć, a u każdego wiąże się to z poceniem. Zjeżdżanie w przepoconym ubraniu z pewnością nie jest niczym przyjemnym, dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, aby materiał, z którego wykonane są wewnętrzne warstwy odzieży na narty były oddychające i sukcesywnie odprowadzały wilgoć, zachowując jednocześnie ciepło;
Jak się ubrać na narty? Lista
Podobnie jak w przypadku codziennego ubioru zimą, także stylizacja na narty jest najbardziej złożona i skład się z kilku warstw. Każda z nich ma istotne znaczenie dla ogólnego komfortu na stoku, dlatego warto dokładnie pochylić się nad każdą z nich.
Pierwsza warstwa stroju na narty
Bez względu na to, czy wybieracie się na narty w czasie mroźnej zimy, czy podczas znacznie cieplejszych miesięcy, bielizna termoaktywna powinna być nieodzowną częścią waszego bagażu. Odpowiednia bielizna, wykonana z tworzywa sztucznego czy popularnej wełny merino, dba o komfort ciała w czasie wysiłku fizycznego.
Materiały, z jakich produkuje się bieliznę termoaktywną, czyli wspomniana wełna merino, poliester, elastan czy polipropylen, należą do tzw. materiałów oddychających. Oznacza to, że jednocześnie zapewnia użytkownikowi dostęp powietrza do skóry, a także odprowadza z niej wilgoć. Z tego względu obecność bielizny termoaktywnej jako części ubioru na narty jest kluczowa dla zdrowia i samopoczucia.
Do elementów bielizny zaliczyć można:
- spodenki, spodnie bądź legginsy,
- koszulka z krótkim bądź długim rękawem,
- top, sportowy stanik,
- skarpety.
Jak już wspomnieliśmy, wśród materiałów, z których wykonana jest bielizna termoaktywna, znaleźć można zarówno włókna naturalne – wełniane czy bambusowe, jak i tworzywa sztuczne. Te pierwsze zapewniają więcej ciepła, co z pewnością przydaje się podczas zimowego wyjazdu na narty. Z kolei bielizna z tworzyw sztucznych jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowuje się do sylwetki użytkownika. Ważne, żeby dobrać bieliznę tak, aby dokładnie przylegała do ciała. Tylko w ten sposób spełni swoją rolę na stoku.
Druga warstwa stroju na narty
Bielizna termoaktywna to pierwsza warstwa, która w pewnym stopniu pozwala użytkownikom zachować ciepłotę ciała, ale na nartach potrzebna jest dokładniejsza ochrona. Dlatego drugą warstwę stroju na narty powinna stanowić izolacja termiczna.
W przypadku spodni bardzo często można spotkać się z ubraniami, które jednocześnie zapewniają użytkownikom komfort termiczny oraz warstwę ochronną przed wilgocią czy wiatrem.
Wyróżnić tu można m.in.:
- Solidne, dopasowane do stopy skarpety narciarskie. Dobrze jeśli posiadają np. specjalne mankiety. Tego typu odzież tworzy się z podobnych materiałów co bieliznę termoaktywną. W zależności od temperatury na zewnątrz można założyć cieńszą lub grubszą parę. Przed jazdą należy upewnić się, czy połączenie skarpet z butami narciarskimi zapewnia odpowiedni komfort i stabilność.
- Ciepły polar typu 100 lub 200 zapewnia dobre właściwości izolacyjne, a przy tym jest stosunkowo cienki i elastyczny, co podczas jazdy na nartach ma niebagatelne znaczenie. Grube swetry będą niepraktyczne. Można też wybrać typową bluzę narciarską, która wykonana jest z rozciągliwego, szybkoschnącego materiału, czyli analogicznie jak bielizna termoaktywna.
- Szal typu komin, kominiarka lub stójka zapinana pod brodą będą optymalnym uzupełnieniem warstwy termicznej ochrony dla każdego miłośnika białego szaleństwa.
Trzecia warstwa stroju na narty
Odpowiedź na pytanie, jak ubrać się na narty kończymy na trzeciej warstwie, która również ma swoje konkretne zadania. Jeśli bielizna i warstwa izolacyjna zapewniają wam odpowiedni komfort termiczny, priorytetem warstwy zewnętrznej będzie ochrona przed wilgocią, wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi. Nie oznacza to jednak, że wystarczy założyć na siebie zwykłą kurtkę wiatrówkę.
Co zatem założyć? Najlepszym wyborem będą:
- Wodoodporna kurtka narciarska z elastycznego materiału, dzięki któremu można zachować swobodę ruchów, a jednocześnie solidnie zabezpieczyć się na chłód oraz wilgoć.
- Spodnie narciarskie z możliwością regulowania. Liczne ściągacze mogą okazać się bezcenne, gdyż śnieg dostający się pod ubrania z pewnością nie jest niczym przyjemnym.
- Rękawice narciarskie – najlepiej wykonane z solidnego materiału, który jednocześnie nie będzie zbyt gruby. Oprócz izolacji termicznej rękawice mają też zapewnić pewny chwyt kijków narciarskich czy możliwość łatwego poprawienia gogli na stoku.
Na koniec mała wskazówka. Zwłaszcza przy wyborze kurtki warto sprawdzić dostępność co najmniej kilku kieszeni, koniecznie szczelnie zapinanych. Dobrze upewnić się, że schowany w kieszeni smartfon czy portfel nie zmokną, a wyciągnięcie zawartości kieszeni nie będzie karkołomnym wyzwaniem.
Akcesoria narciarskie – co jeszcze wziąć na stok?
Poza trójwarstwowym strojem na narty niezbędnikiem każdego narciarza będą także akcesoria. Do nich zaliczymy wspomniane już wcześniej skarpety, ale również rękawice, czapkę oraz gogle. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Jeśli chodzi o rękawice, można kierować się większością wskazówek dotyczących warstwy zewnętrznej. Kluczowy jest odpowiedni dobór rozmiaru. Zbyt luźne rękawiczki mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli mocno asekurujemy się kijkami.
Czapkę jako taką na narty zakłada się rzadko, ponieważ podstawą wyposażenia każdego narciarza jest oczywiście kask. Pod nim często znacznie lepiej sprawdza się kominiarka, która dokładnie okrywa każdą część głowy, a ponadto nie zsuwa się podczas gwałtownych ruchów.
Przy wyborze gogli dobrze zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim rozmiar – gogle narciarskie muszą idealnie przylegać do twarzy, jednocześnie jej nie uciskając. Ważne są również szkła. Najlepiej wybrać model z filtrem UV, a także filtrem polaryzacyjnym, co przydaje się, kiedy w słoneczny dzień otacza nas zewsząd śnieg. Przydatna będzie także powłoka, dzięki której gogle szybko odparowują. Niektóre modele posiadają także swój system wentylacji.
Stylizacje na narty dla różnych warunków pogodowych
Jak już wspomnieliśmy przy okazji opisu poszczególnych warstw, strój na narty można dopasować precyzyjnie do warunków pogodowych. Warto to zrobić, żeby zapewnić sobie optymalny komfort termiczny na stoku. Jeśli ubierzecie się zbyt ciepło, nawet najlepsza bielizna termoaktywna nie zapewni odpowiedniej wentylacji.
Dlatego na słoneczną pogodę, jeśli na zewnątrz nie doskwiera mróz, warto wybrać pierwszą i drugą warstwę z lżejszych materiałów, które gwarantują elastyczność, czasami kosztem termoizolacji. Można też zdecydować się na lżejszą kurtkę oraz dwuwarstwowe spodnie. Z kolei kominiarkę może zastąpić czapką z oddychającego materiału.
Niemniej nawet w przypadku wyższych temperatur spory wpływ na odczuwanie ciepła ma wiatr. W górach często bywa wietrznie, dlatego zwłaszcza warstwa zewnętrzna stroju na narty powinna być zaprojektowana z myślą o ochronie przed silnymi powiewami. W tym miejscu warto przypomnieć także o zasadzie doboru ubioru na narty, który będzie dobrze przylegał do ciała. W ten sposób zmniejsza się powierzchnia ciała, a tym samym wiatr oddziałuje na nas w mniejszym stopniu.
A jak przygotować się na jazdę na nartach w mroźny i śnieżny dzień? Na takie warunki pogodowe polecamy przede wszystkim bieliznę termoaktywną z naturalnych włókien, które charakteryzują się lepszą izolacją termiczną. Koniecznością będą trójwarstwowe spodnie oraz grubszy polar jako warstwa izolacyjna. Kurtka na taką pogodę może posiadać ocieplenie puchowe, najlepiej kacze lub gęsie. Warto jednak zauważyć, że tego typu ociepliny są wrażliwe na wilgoć, więc najlepiej korzystać z nich w mroźne, ale słoneczne dni.
Jak dopasować strój na narty do poziomu zaawansowania?
Radziliśmy już, żeby ubiór na narty był dobrze dopasowany do sylwetki użytkownika. W przypadku bielizny jest to absolutny must have, natomiast jak jest w przypadku kolejnych warstw? W dużej mierze zależy to od stylu jazdy, a więc strój na narty trzeba po prostu dopasować do indywidualnych potrzeb.
Stawiacie pierwsze kroki na stoku i jeździcie powoli, bez gwałtownych skrętów, zaliczając po drodze liczne upadki? W takim wypadku warto wybrać cieplejszy strój, który umożliwi wam zachowanie ciepła mimo ograniczonych ruchów. Ważna będzie też wodoodporność, żeby nie przemoknąć po kolejnej wywrotce.
Bardziej doświadczeni narciarze, którzy preferują dynamiczną jazdę, muszą mieć jak najwięcej swobody. Elastyczność jest zatem ich priorytetem, nawet kosztem termoizolacji, gdyż przy znacznym wysiłku łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ważne będzie np. dobre ułożenie spodni z butami narciarskimi, żeby w żadnym momencie pod materiał nie dostał się śnieg czy wiatr.
Na koniec warto wspomnieć o kolorystyce stroju na narty. Kluczowa jest dobra widoczność zarówno dla innych narciarzy, jak i dla służb ratowniczych. Dobrym rozwiązaniem będą intensywne, dobrze widoczne kolory oraz liczne odblaskowe elementy. Wyrazisty kolor stroju narciarskiego jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa, dlatego lepiej nie lekceważyć tego aspektu.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiecie już, jak ubrać się na narty. Nie zapomnijcie o żadnej z warstw i zawsze przed skompletowaniem outfitu sprawdzajcie prognozę pogody, żeby dopasować garderobę do warunków na stoku. Wybór odpowiednich elementów, wykonanych z wysokiej jakości materiałów ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla komfortu, ale również zdrowia i bezpieczeństwa. Zakup stroju na narty należy potraktować równie poważnie, co wyposażenie się w same narty czy snowboard. Dzięki temu będziecie czuć się lepiej na stoku.
Jeśli macie już kompletne wyposażenie, życzymy dobrej zabawy, a po więcej tego typu porad zapraszamy do sekcji Sporty zimowe. Sprawdź też asortyment bielizny termicznej.
Zdjęcia w tekście: Shutterstock
Komentarze (0)