Otyłość to choroba, która nie dotyczy wyłącznie ludzi. U zwierząt domowych jest również bardzo powszechna. Stowarzyszenie Na Rzecz Zapobiegania Otyłości Zwierząt Domowych (Association for Pet Obesity Prevention) według danych z 2021 roku szacuje, że w Stanach Zjednoczonych ponad połowa psów i kotów ma nadwagę lub jest otyła. Niestety zaledwie 39% opiekunów psów z nadwagą lub otyłych i 45% opiekunów kotów w takiej samej sytuacji jest świadomych tego, że ich pupil ma nadprogramowe kilogramy.

 

Karmy i przysmaki dla psów

 

Dane te są bardzo niepokojące, ponieważ to my, opiekunowie, jesteśmy odpowiedzialni za kondycję naszych zwierząt. Chociaż pewne czynniki zdrowotne (na przykład kastracja czy problemy z tarczycą) mogą wpływać na poziom apetytu zwierzęcia oraz jego metabolizm, to jednak człowiek opowiada za żywienie i poziom aktywności fizycznej swojego pupila. Nie możemy zrzucać na niego decyzyjności, zakładając, że zje tyle, ile potrzebuje i ani odrobiny więcej. Wszyscy psiarze i kociarze z pewnością znają (albo z własnego doświadczenia, albo z rozmów z innymi miłośnikami tych gatunków) przypadki zwierząt, które, jak mogłoby się wydawać, mają żołądek bez dna. Musimy zadbać o to, żeby nasz czworonóg otrzymywał tyle pożywienia, żeby się najeść, ale nie przejeść.

 

Miski i pojemniki dla psów

 

Nadwaga u psa - jak to sprawdzić?

Ludzie do sprawdzenia, czy mają prawidłową masę ciała, dysponują wieloma różnymi narzędziami, na czele ze wskaźnikiem masy ciała (BMI). Oczywiście nie jest to przelicznik, który pomoże nam zawsze, ponieważ wynik może zawyżać nie tylko poziom tkanki tłuszczowej, ale również wysoki poziom masy mięśniowej. Jest to dobry punkt wyjścia.

Natomiast jeżeli chodzi o psy, to w domowych warunkach dysponujemy dwoma sposobami:

  • Rozpiska z prawidłową masą ciała poszczególnych ras psów z podziałem na płeć – traktowałabym to jednak jako dość luźną wskazówkę, ponieważ takie tabele zazwyczaj opierają się na masie ciała przypisanej do wzorca danej rasy. To sprawia, że jeżeli nasz pies jest znacznie drobniejszy niż we wzorcu, albo przeciwnie – wyjątkowo wyrośnięty, dane z tabeli nie będą dla nas miarodajne. Poza tym wielu z nas ma przecież psy, które nie należą do żadnej rasy, a w takiej sytuacji rozpiska nie pomoże.
  • BCS, czyli ocena kondycji ciała psa (body condition score) – jest to najlepszy sposób, by rozpoznać otyłość u psów nawet w domowych warunkach i sprawdzi się niezależnie od tego, czy mamy pod opieką zwierzę rasowe, czy też nie.

Ocena kondycji ciała psa polega przede wszystkim na uważnym przyjrzeniu się sylwetce naszego pupila z boku i od góry oraz dotykaniu zwierzęcia.

 

Miska dla psa/kota spowalniająca, zielona

 

Jak rozpoznać otyłość u psa za pomocą BCS?

Kiedy patrzymy na psa o prawidłowej wadze od góry, ma sylwetkę zwężającą się ku biodrom. Zauważymy też wyraźne wcięcie w talii. Przy spojrzeniu na psa z boku skupiamy się przede wszystkim na brzuchu, którego linia ma być wyraźnie wyżej, niż linia klatki piersiowej. Korpus psa z profilu powinien przypominać trochę znak tylda z klawiatury komputerowej, gdzie dolna część fali stanowi klatkę piersiową, a górna brzuch. Podczas obserwacji psiej sylwetki nie powinniśmy widzieć odznaczających się pod skórą kości. Jednak kiedy dotkniemy jego klatki piersiowej, z łatwością powinniśmy wyczuć żebra.

 

Mata węchowa pleciona Mint Candy

 

Nadwaga u psa występuje wtedy, gdy żebra pod naszymi palcami są trudniej wyczuwalne przez nadmiar tkanki tłuszczowej. Jego sylwetka jest bardziej krępa, bez wyraźnie zarysowanej talii, a brzuch układa się z klatką piersiową niemal w linię prostą pod lekkim skosem. Otyły pies będzie miał beczułkowatą sylwetkę i nie wyczujemy u niego żeber.

Ten opis jest oczywiście lekko uproszczony. Podczas dokonywania oceny kondycji ciała psa warto, mieć pod ręką tabelę przygotowaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zapobiegania Otyłości Zwierząt Domowych, która wskazuje otyłość u psów, prawidłową masę ciała, a także niedowagę.

Jeżeli zaś macie jakiekolwiek wątpliwości i nie jesteście pewni, czy samodzielnie potraficie prawidłowo ocenić kondycję ciała swojego czworonoga, dobrym pomysłem będzie poproszenie o to lekarza weterynarii. Każdy weterynarz potrafi rozpoznać otyłość u psów.

 

Acana, karma dla psów, Grass Fed Lamb

 

Jak ważyć psa?

Pomimo tego, że tabele wskazujące prawidłowe masy ciała dla poszczególnych ras mogą być nie do końca miarodajne, to jednak pilnowanie wagi jest istotne, zwłaszcza jeżeli planujemy odchudzanie psa. W ustaleniu prawidłowej wagi dla naszego zwierzęcia pomoże nam lekarz weterynarii lub dietetyk zwierzęcy. Kontrolować ją jednak będziemy musieli już we własnym zakresie.

Ważenie psa (kota zresztą też) jest dość kłopotliwe, bo zwierzę może się wiercić, a kiedy je przytrzymujemy, łatwo doprowadzamy do zakłamania wyniku. Z kolei na wagę w gabinecie weterynaryjnym nie każdy czworonóg chce wejść – mój pies nigdy nie dał się namówić, żeby wszystkimi czterema łapami stanąć na tej dziwnej platformie. Możemy jednak dość skutecznie zważyć naszego psa w domowym zaciszu.

 

Miska Dla Psa Zabawka Łamigłówka

 

Żeby sprawdzić, ile waży nasz pies, wystarczy, że weźmiemy go na ręce i staniemy na wadze. Później ważymy się sami, bez kudłatego obciążenia. Następnie po prostu odejmujemy jeden wynik od drugiego i różnica będzie stanowiła wagę naszego zwierzaka. Proste, prawda? Zaznaczam, że jest jeden istotny minus takiego sposobu ważenia naszego psa – musimy go udźwignąć. Być może dla kogoś z was jest to oczywistość, uprzedzam jednak, że nie zawsze najprostsze rozwiązania są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Znam osoby, którym zwyczajnie nie przyszło to do głowy.

Możliwość ważenia psa jest o tyle istotna, że często nawet kilkaset gramów w masie ciała może robić ogromną różnicę – w przypadku małego psa, który waży 5 kilogramów, pół kilo to 10% całej masy jego ciała. Tyle wystarczy, żeby taki piesek miał już nadwagę.

 

Karma sucha dla psa WIEJSKA ZAGRODA

 

Otyłość u psa – skutki

Otyłość psa niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Główna to znaczne skrócenie życia czworonoga – powinno nas to zmotywować do tego, aby nie przekarmiać zwierzęcia i zapewnić mu codzienną dawkę ruchu. Poza tym otyły pies może zapadać na kolejne choroby, ponieważ znaczna nadwaga zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Są to między innymi: cukrzyca, choroby serca, nowotwory, zapalenie kości i stawów, kamienie pęcherza moczowego. Dodatkowo mogą pojawić się większe problemy z oddychaniem i dużo niższa odporność na wysokie temperatury, co może spowodować udar cieplny.

Dbajmy o zdrowie naszych czworonogów. Odchudzanie psa z nadwagą leży zarówno w naszym, jak i psim interesie. W końcu zależy nam na tym, by nasz pupil był zdrowy i żył jak najdłużej.

 

Miska spowalniająca jedzenie dla psa na suchą i mokrą karmę

 

Więcej porad znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Bibliografia:

  1. „2021 U.S. Pet Food, Nutrition and Weight Management Survey Results”, artykuł w serwisie petobesityprevention.org, data dostępu: 5.09.22
  2. Paretts S. „How to Tell If Your Dog Is in Shape Or Overweight”, artykuł w serwisie akc.org, data dostępu: 5.09.22
  3. How to Find Your Dog’s Body Condition Score”, artykuł w serwisie petmd.com, data dostępu: 5.09.22
  4. Williams K. „Obesity in Dogs”, artykuł w serwisie vcahospitals.com, data dostępu: 5.09.22