Zachowanie dziecka i jego nawyki można i warto kształtować już od najmłodszych lat. Odroczona gratyfikacja, dłuższy horyzont inwestycyjny, oszczędzanie, odpowiedzialność i konsekwencje naszych decyzji to dla przedszkolaka pojęcia niezrozumiałe, abstrakcyjne i trudne do powiązania z własnym życiem. Ważne, aby towarzyszyć dziecku w jego pierwszych decyzjach finansowych, a jednocześnie pozostawić mu pewną swobodę działania.
 

Staś Pętelka książka
 

Finanse z perspekywy dziecka 

             Niekiedy warto więc posłużyć się małą podpowiedzią – na przykład taką, jaką przynoszą książki dla dzieci. Dla starszych czytelników sprawdzą się już pierwsze poradniki, a dla najmłodszych? Ciekawą propozycją Wydawnictwa Zielona Sowa, która właśnie weszła na rynek, będzie najnowsza część przygód lubianego przez przedszkolaki bohatera – Stasia Pętelki. „Staś Pętelka. Kieszonkowe” autorstwa Barbary Supeł to opowieść o widzianym z perspektywy dziecka, a jednak potraktowanym poważnie i w sposób merytoryczny, świecie wartości przedmiotów i pieniędzy, o  pomniejszonym stosownie do jego możliwości percepcyjnych systemie finansowym. Staś zadaje sobie pytania, które niejednemu przedszkolakowi też mogą przyjść na myśl, przeżywa podobne ekscytacje i napotyka podobne problemy związane z podejmowaniem finansowych decyzji. Oczywiście wszystko z pomocą i pod kontrolą rodziców i dziadków! Jego perypetie będą nie tylko przyjemną lekturą, lecz także doskonałym sposobem na zainteresowanie dziecka tematem finansów i początkiem rozmów i rozmyślań, a dla rodziców – podpowiedzią, w jaki sposób tłumaczyć zawiłe nieraz kwestie i jak towarzyszyć w nowych, finansowych eksperymentach dziecka.
 

Staś pętelka 1
 

Zabawnie i mądrze

            Choć książka Barbary Supeł zawiera przesłanie dotyczące potrzeby zarządzania pieniędzmi, nie omija rzecz jasna kwestii podstawowych, to znaczy pojęć i konceptów – jasnych dla dorosłego, a nieraz abstrakcyjnych dla dziecka – takich jak własność, wartość rzeczy i pieniądza i tak dalej. Dla czterolatka nie jest przecież oczywiste, że góra monet warta jest nieraz mniej niż jeden banknot lub że nie wszystko można kupić za daną kwotę. Dalej, wraz ze Stasiem czytelnik przypomina sobie pewne podstawowe elementy systemu finansowego, które pewnie miał już okazję (może nie z pełnym zrozumieniem) zaobserwować w życiu, a zatem: płatność gotówką, kartą, działanie bankomatu, pin... Rozmowy Stasia z rodzicami na ten temat to niekiedy zabawne zderzenie wyobrażenia dziecka z rzeczywistością – bo przecież trudno się nie uśmiechnąć, gdy Staś rozmawia z bankomatem, przekonany, że po drugiej stronie ściany pewna sympatyczna pani podaje mamie pieniądze.
 

Staś Pętelka 2
 

            Nauka finansów nie powinna jednak kończyć się na poznaniu podstawowych pojęć i zasad. Wręcz przeciwnie – to dopiero fundament, dzięki któremu rozwijać i tłumaczyć możemy dobre postawy i wartość cierpliwości i odpowiedzialności w zarządzaniu pieniędzmi. Z książki o Stasiu czytelnik dowie się na przykład, skąd właściwie biorą się pieniądze – bo jak inaczej nauczyć dziecka szacunku do pracy, pieniądza, przedmiotów? Mama tłumaczy Stasiowi, że pieniądze otrzymuje się dzięki pracy. Sam zresztą też dostaje okazję, by dorobić nieco do swojego kieszonkowego przez proste prace domowe. W tak zarysowanym kontekście wydaje się sensowne mówienie o przemyślanym zarządzaniu pieniędzmi, zarabianiu, wydawaniu i oszczędzaniu wpisane w przekaz książki. Świadomość związanego ze zdobyciem pieniądza wysiłku ma bowiem wpływ na dojrzalszą postawę wobec pieniądza. Oczywiście książka podsuwa tematy, z jakimi może mieć do czynienia dziecko cztero-, pięcio- czy sześcioletnie – to, co jako dorośli przeżywamy, planując wydatki w skali miesiąca, roku, tu przedstawione jest w procesie decydowania się na zakup wymarzonej zabawki, potrzebę zaoszczędzenia na ten cel, wykazania się cierpliwością i porządnego przemyślenia wyboru – samokontroli, która nieraz się bardzo opłaca. Staś zaczyna rozumieć, że pieniądze można wydać od razu lub odłożyć i zaoszczędzić, że czasem do wymarzonej kwoty trzeba poczekać.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka. 

Zdjęcia w artyklule: materiały wydawnictwa Zielona Sowa. 

Dodatkową pomocą i dobrą zabawą może być w tym temacie dostępny do pobrania scenariusz zabaw na podstawie książki, która będzie świetną powtórką wiedzy zdobytej w czasie lektury.

 

Zielona Sowa