Nic tak nie przyciąga uwagi młodszych i starszych przedszkolaków, jak wspólne robienie „sztuczek”, czyli eksperymentów. Im młodsze dzieci, tym krótszy eksperyment. Trzylatek powinien zobaczyć efekt doświadczenia w ciągu kilku minut, sześciolatek może już poczekać kilka godzin. Mamy dwie podstawowe zasady eksperymentowania z dziećmi: po pierwsze zadania muszą być w pełni bezpieczne, po drugie każda grupa wykonuje je pod opieką dorosłego, zwłaszcza jeśli są to eksperymenty chemiczne. W zależności od wybranego zadania można poprosić, by dzieci założyły fartuszki czy inne zabezpieczenia przed pobrudzeniem ubrań np. stosowane podczas zajęć plastycznych.

Robienie eksperymentów ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i powinno być wprowadzane jak najwcześniej. Jest to kluczowy element nauki poprzez doświadczanie. Szczególnie ważne są tu zabawy związane z chemią, fizyka, elektrycznością, które pozwalają zobaczyć procesy i zależności przedstawiane w książkach w sposób abstrakcyjny. Eksperymenty dla dzieci w przedszkolu to też dobry sposób na aktywowanie i integrowanie grup. Przygotowując listę zadań do wykonania najlepiej wybierać te, do których składniki są w każdej (również przedszkolnej) kuchni lub można je kupić w pobliskim sklepie.

 

Trefl, zabawka edukacyjna Studio Juniora Mega, zestaw

 

Proste eksperymenty dla dzieci w przedszkolu

  • Tęcza z cukierków

Na białym talerzu układamy okrąg z kolorowych płaskich draży z lukrowaną otoczką (typu lentilki). Umieszczamy je gęsto obok siebie, 20-30 sztuk, w zależności od wielkości talerza. Całość delikatnie zalewamy ciepłą wodą i w ciągu kilku minut obserwujemy, jak powstaje tęczowe koło.

  • Zamarzające bańki

Wystarczy najprostszy przyrząd do robienia baniek i dobry płyn do baniek. Podczas ujemnych temperatur można z dziećmi puszczać banki i patrzeć jak zamarzają. Najlepszy efekt uzyskamy wtedy, gdy na dworze jest już nieco ciemniej, a na bańki patrzymy pod światło (np. z latarni czy okna). By doświadczenie się udało, kluczowa jest wysoka jakość płynu do baniek.

  • Obrazki z kolorowej soli

W płaskim niewielkim (by nie było potrzeba zbyt dużej ilości składników) naczyniu rozsypujemy sól tak, by pokrywała całe dno na kilka milimetrów. Dzieci przy pomocy pipety oraz barwników spożywczych malują, obserwując, jak kryształki soli zmieniają swoje kolory. Zimą można wyjść na zewnątrz i wykorzystać miękki śnieg.

  • Malowanie pianki w słoiku

Średni lub duży słoik wypełniamy do połowy wodą, a potem dopełniamy pianką do golenia. Przy pomocy pipety lub strzykawki dziecko ma za zadanie wpuszczać odrobinie barwników spożywczych, obserwując jak fantazyjne, przestrzenne wzory będą powstawać w słoiku.

 

Clementoni, naukowa zabawa eksperymenty dla malucha

 

  • Kolory w słoiku

Przygotowujemy 1-2 słoiki z zakrętkami (małe, by nie zużywać zbyt dużej ilości składników). Słoiki do połowy wypełniamy wodą i dodajemy barwnik spożywczy w dowolnym kolorze. Drugą połowę wypełniamy olejem i innym barwnikiem. Zakręcamy. Dzieci mogą potrząsać słoikami, obserwując, jak kolory się łączą, a po odstawieniu ponownie rozdzielają.

  • Brokatowy gniotek

Ulubiony eksperyment dzieci, bo dostają po nim własną zabawkę. Do butelki z wodą dodajemy klej w (w zależności od tego, jaki to klej, będzie to proporcja 1:6 lub 1:3) i dosypujemy solidną porcję brokatu. Całość porcji nie powinna być zbyt duża, żeby gniotek mieścił się w dłoni dziecka. Na szyjkę zakładamy balon, a następnie przelewamy do niego zawartość. Zdejmujemy, zawiązujemy, pilnując, by nie zostało powietrze i brokatowy gniotek gotowy. Podpowiedź: najlepsze będą balony przezroczyste albo o jasnych kolorach.

 

Brokat 50g x 6 kolorów neonowych Marka:Astra

 

  • Kolorowy wulkan

Przezroczysty wazon o średniej wielkości napełniamy olejem (w zależności od wielkości np. 1/4). Przygotowujemy szklankę wody, w której rozpuszczamy barwnik spożywczy. Wodę wlewamy do wazonu z olejem. Czekamy chwilę i wrzucamy tabletkę musującą (im bardziej musuje, tym lepiej). Już po chwili obserwujemy buzujący wulkan. Podpowiedź: wazon ustaw na tacy w razie, gdyby część „lawy” wydostała się na zewnątrz.

  • Wir wodny w misce

Jeden z najprostszych eksperymentów. Nalewamy wody do miski (najlepiej białej), rozpuszczamy barwnik spożywczy i szybko mieszamy łyżką. Dzieci obserwują, jak działa wir w środku, a jak na obrzeżach. Jeśli miska jest większa, można zrobić małą łódeczkę z papieru, ustawić przy krawędzi miski i pokazać, jak wir wciąga obiekty, które znajdują się w pobliżu.

 

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Nauka Autor:Crystal Chatterton

 

Więcej pomysłów znajdziecie w książkach „Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Nauka” i „Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria”, a także w naszym artykule „Proste i ciekawe eksperymenty dla dzieci w domu”. Więcej podobnych artykułów znajdziecie w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock