Niektórzy go uwielbiają. Inni uznają, że wygląda na przerysowany i prezentuje się nieestetycznie. O efekcie HDR można powiedzieć wiele – jednak z pewnością nie to, że pozostawia fotografów obojętnymi. Często można napotkać go w programach do edycji zdjęć, gdzie pojawia się jako zestaw gotowych ustawień. A gdyby tak osiągnąć ten efekt już na poziomie wykonywania samego zdjęcia? Takie rozwiązanie z pewnością gwarantuje większą kontrolę nad efektem, a w dodatku – więcej frajdy!

Czym jest technika HDR? 

HDR jest skrótem od High Dynamic Range. Pojęcie oznacza powstanie obrazu o znacznie szerszym zakresie tonalnym niż ten rejestrowany przez aparat na poszczególnych klatkach. Uzyskanie efektu HDR wymaga połączenia kilku kadrów w całość. Oczywiście, powinny być one wykonywane dokładnie w tym samym miejscu i okolicznościach, tuż po sobie. Nie znaczy to jednak, że poszczególne obrazy powinny wyglądać tak samo. Tym, co je różni, jest sposób naświetlenia. To właśnie dzięki różnicy w naświetleniu powstaje tak interesujący efekt.

Ile zdjęć powinno zostać wykonanych i nałożonych na siebie? To zależy przede wszystkim od zakresu tonalnego danej sceny.

 

 Aparaty fotograficzne

 

Czym charakteryzuje się fotografia HDR? 

Wyjątkowość techniki HDR tkwi w możliwości wyeksponowania detali nie tylko na jasnych partiach obrazu, ale i tych zacienionych. Zazwyczaj w przypadku najciemniejszych elementów widoczność jest znacznie bardziej ograniczona, a jeśli chcemy ją zwiększyć, musimy zrobić to kosztem rozpiętości tonalnej. Metoda HDR umożliwia uniknięcie takiego kompromisu, pozwalając na maksymalne wyeksponowanie wszystkich detali przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnych tonów.

Efekt zdecydowanie nie jest naturalny, ale z pewnością spektakularny! Do tego, w sytuacjach, w których niezbędne jest wydobycie wszystkich detali, HDR jest niezastąpionym rozwiązaniem.

Jak dobrać statyw do zdjęć HDR? 

Przy doborze statywu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kompaktowość i lekkość. To istotne, zwłaszcza jeśli lubisz fotografować w terenie. Kolejny aspekt to uchwyty – wszechstronny statyw może być wyposażony również w zaczep na smartfon.

 

Statyw FANCIER

 

Wykonanie zdjęcia HDR w telefonie również jest możliwe! W nowoczesnych smartfonach możesz manipulować ustawieniami parametrów ekspozycji, podobnie jak w cyfrowych aparatach. A w aplikacjach do obróbki zdjęć z łatwością nałożysz na siebie wyjściowe pliki. Jeśli nie masz uchwytu na telefon w standardowym statywie, możesz zaopatrzyć się w specjalny statyw na smarfon.

 

Statyw Elastyczny Giętki Na Telefon / Smartfon

 

Technika HDR z pewnością nie jest dla każdego – ci, którzy cenią sobie naturalny efekt, niekoniecznie ją docenią. Niewątpliwie gwarantuje jednak sporo możliwości, zarówno w kwestii portretowania detali, jak i artystycznych efektów.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock