Przechowywanie opon – podstawy 

Zakup nowego kompletu ogumienia to poważna inwestycja dla większości właścicieli pojazdów. Najlepiej zatem, by posiadane przez nas opony służyły jak najdłużej, w sposób bezpieczny i bezawaryjny. Na trwałość opon bezpośredni wpływ ma głównie sposób eksploatacji – to jak dużo jeździmy, po jakich drogach oraz jaki jest nasz styl jazdy. Wysoka prędkość, częste hamowanie, agresywne wchodzenie w zakręty… tego typu zachowania nie sprzyjają trwałości opon. Bezpośredni wpływ na ich stan ma jednak także przechowywanie poza sezonem – kiedy opony są zdemontowane z samochodu. Tą kwestią zajmiemy się w naszym artykule.

Pierwszą, najczęściej padającą odpowiedzią na pytanie „jak poprawnie przechowywać opony?” jest suche, ciemne lokum, odporne na występowanie skrajnych temperatur. To oczywiście prawidłowa odpowiedź, którą jednak należy rozwinąć. Rzeczywiście unikanie wilgoci, ekspozycji na słońce i mróz to podstawa. Mieszanka gumowa, z której wykonane są opony najlepiej znosi temperatury nieprzekraczające ok. 25 stopni oraz nie spadające do mniej niż -5 stopni. W wielu domowych garażach czy piwnicach, takie warunki mogą być trudne do uzyskania. Warto wówczas pamiętać przede wszystkim o tym, by nie kłaść opon bezpośrednio na podłodze, gdzie mogą być narażone na przemarzanie lub nie umieszczać w okolicach kaloryfera bądź innego źródła ciepła.

 

Stojak na opony koła felgi Dunlop 50x109cm

 

Jak przechowywać opony letnie a jak zimowe 

Przedstawione powyżej szacunki dotyczące optymalnej temperatury przechowywania opon to wartości ogólne. Rzecz jasna opony letnie są odporne na wysokie temperatury w większym stopniu niż zimowe i odwrotnie. W zimie przechowujemy opony letnie, więc naszym priorytetem jest znalezienie im miejsca, gdzie temperatura nie spada znacznie poniżej zera. W lecie, gdy przechowujemy opony zimowe, poszukajmy jak najchłodniejszego, zacienionego miejsca. Jak natomiast przechowywać opony wielosezonowe? Jest  to o wiele rzadziej zachodząca konieczność, gdyż opony wielosezonowe kupuje się z myślą o ich całorocznej eksploatacji, bez sezonowej wymiany. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, warto podczas przechowywania traktować je tak samo jak opony zimowe – zdecydowana większość obecnych na rynku opon całorocznych konstrukcyjnie bazuje bowiem właśnie na oponach zimowych.

 

Stojak na opony PERVOI, 795 kg, 120x40x180 cm

 

Stojak, regał czy wieszak na opony? 

Zapewnienie oponom odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania jest niezwykle istotne, jednak jest to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest bowiem to, w jaki sposób ułożymy opony na czas, kiedy nie będą nam potrzebne. Często popełnianym błędem jest układanie opon zdemontowanych z felg jedna na drugiej, bezpośrednio na podłodze czy półce. W takiej sytuacji opony (zwłaszcza te leżące na dole stosu), narażone są na odkształcenia, które mogą prowadzić do istotnych deformacji. Opony bez felg należy umieszczać pionowo obok siebie. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalny wieszak czy regał lub półkę na opony. Ważne, by nie miały one kontaktu z podłogą pomieszczenia. O umieszczonych na półce oponach pozbawionych felg nie możemy jednak zapomnieć do kolejnej wiosny czy zimy. Co jakiś czas (np. co miesiąc) należy zmienić ich pozycję, obracając o ok. 90 stopni dookoła osi. Dzięki temu unikniemy odkształceń w dolnej części opony, dolegającej do półki czy brzegu regału.

Nieco łatwiej jest przechowywać kompletne koła, czyli opony zdemontowane z pojazdu razem z felgami. W takim zestawie, w oponie nadal znajduje się powietrze, przez co jest ona znacznie bardziej odporna na odkształcenia. Opony z felgami możemy układać w stos, jedna na drugiej, pamiętając jednak o zapewnieniu izolacji od podłoża – można np. podłożyć pod nie gruby karton lub piankową matę. Na rynku dostępne są stojaki, dzięki którym możemy umieścić koła na stosie, ale w taki sposób, by nie dotykały jedna do drugiej. Wtedy całkowicie wykluczymy możliwość wystąpienia jakichkolwiek odkształceń, nawet w przypadku ubytku ciśnienia powietrza w oponach. Dobrym pomysłem na przechowywanie opon z felgami jest także zastosowanie wieszaków lub haków na koła. Musimy tu jednak uważać, by nie zarysować felg (najlepiej, gdy hak jest ogumowany lub otulony pianką). Warto pamiętać, że na hakach czy wieszakach w żadnym wypadku nie należy zawieszać opon bez felg. Spowodowałoby to poważne odkształcenia korpusu opony.

 

Stojak na opony, 4 koła samochodowe boczny AMiO TH02

 

Jak przygotować opony do przechowania?  

Często popełnianym błędem jest odkładanie na regał czy półkę opon prosto z demontażu z pojazdu. Warto uprzednio sprawdzić, czy nie są one wilgotne lub silnie zanieczyszczone. Najlepiej każdorazowo umyć je wodą pod ciśnieniem i wysuszyć przed magazynowaniem. Z pielęgnacją nie warto jednak przesadzać. Eksperci nie zalecają stosowania specjalnych środków konserwujących bezpośrednio przed przechowywaniem opon. Warto za to zabezpieczyć je, pakując w szczelne worki foliowe (zwykle dostaniemy je w zakładzie wulkanizacyjnym po dokonanej wymianie) lub dedykowane pokrowce. Szczelnie zamknięta opona będzie odporna na odparowywanie z niej substancji oleistych, będących składnikiem mieszanki gumowej.

 

Stojak na opony PERVOI, czarny, 71x71x120 cm

 

Jak przechować opony poza domem 

Brak miejsca do przechowania opon to popularny problem w naszych czasach. Borykają się z nim zwłaszcza osoby mieszkające w mieszkaniach spółdzielczych, nie posiadający garażu bądź odpowiednio dużej do swoich potrzeb piwnicy. Niejednokrotnie zdarzają się próby przechowywania opon na balkonie, co zdecydowanie nie jest rekomendowane przez ekspertów. Balkon to otwarta przestrzeń, podatna na zmiany warunków atmosferycznych. Nawet szczelne zapakowanie opon w folię nie zabezpieczy ich w odpowiednim stopniu. Z myślą o osobach nie posiadających miejsca na przechowywanie ogumienia powstały tzw. hotele dla opon. Wiele warsztatów zajmujących się wymianą opon posiada w ofercie taką usługę. Na czym polega? Po sezonowej wymianie, nasze opony nie wracają z nami do domu, lecz zostają w magazynie należącym do warsztatu. Odbierzemy je przy kolejnej wymianie, na ich miejsce oddając obecnie użytkowany komplet.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock