Jak dopasować opony do samochodu – oznaczenia opon

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość modeli opon dostępna jest w wielu różnych rozmiarach, pozwalających na dopasowanie do niemal każdego samochodu na rynku. Wystarczy znać rozmiar poszukiwanej opony, by móc sprawdzić, czy występuje ona w odpowiedniej dla nas wersji. Jak ustalić rozmiar opony? Najłatwiej zrobić to sprawdzając ogumienie aktualnie zainstalowane w pojeździe.

Wystarczy odszukać i odczytać zawarty tam kod – znajduje się on na rancie opony od strony zewnętrznej. Zawsze ma on charakterystyczną formę alfanumeryczną, np. 205/60 R16. Pierwsza, trzycyfrowa liczba wyraża zawsze szerokość opony, podaną w milimetrach. Kolejna liczba oznacza tzw. profil opony. Nie jest ona jednak podana w milimetrach, ale jako procent szerokości opony. W naszym przypadku zatem będzie to 60% z 205 mm. Litera „R” nie wskazuje na rozmiar, ale na typ konstrukcji opony (radial – radialny). Ostatnia, dwucyfrowa liczba w zapisie oznacza rozmiar felgi, na który dedykowana jest opona.

Dębica Frigo

Powyższy kod zawiera najważniejsze dane dotyczące rozmiaru opony. Obecne na rancie opon oznaczenia zawierają jednak wiele więcej informacji. Odczytać z nich możemy liczne parametry - m.in. rok produkcji opon, indeks nośności opon, indeks prędkości opon, a także to, czy są to opony zimowe czy letnie.

Oczywiście, aby zakupić odpowiednią oponę nie musimy znać rozwinięcia wszystkich kodów. Wystarczy podać rozmiar w sklepie lub w wyszukiwarce na stronie internetowej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że w naszym pojeździe zamontowane są właściwe opony, zgodne z fabryczną homologacją, danych dotyczących rozmiaru możemy poszukać także w dokumentacji technicznej pojazdu lub na tabliczkach znamionowych (w zależności od modelu pojazdu mogą znajdować się pod klapką wlewu paliwa, na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub progu czy też w schowku).

Montując opony w rozmiarze identycznym jak fabryczne mamy pewność ich dopasowania. Większość producentów pojazdów dopuszcza jednak pewne odstępstwa od zalecanego rozmiaru – np. montaż opon nieco szerszych lub węższych, o mniejszym lub większym profilu opony. Tabelę optymalnych rozmiarów powinniśmy znaleźć w dokumentacji pojazdu. Tam też powinniśmy szukać informacji, jeżeli chcemy zastąpić fabryczne felgi, felgami o innym rozmiarze.

opony continental

Opony letnie, zimowe, a może całoroczne (wielosezonowe)?

Odpowiednie dopasowanie opon do samochodu pod względem rozmiaru to tylko jedno z kryteriów, z którym musimy się zmierzyć w procesie zakupowym. Zazwyczaj poszukujemy opon przed konkretnym sezonem – na lato lub na zimę. Sezonowa wymiana opon jest konieczna ze względów bezpieczeństwa. Ze względu na technologię produkcji, opon zimowych nie można eksploatować w wysokich temperaturach, a opon letnich w niskich. Zimowe opony są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki. Gdy jest ciepło stają się miękkie i podatne na przyspieszone ścieranie. Z kolei opony letnie, fabrycznie sporo twardsze, w ujemnych temperaturach twardnieją jeszcze bardziej, przez co nie są w stanie zachować przyczepności na śliskiej nawierzchni czy poprawnie odprowadzać śniegu czy błota pośniegowego.

Opony Bridgestone

W ostatnich latach coraz popularniejsze wśród kierowców stają się opony całoroczne zwane także oponami wielosezonowymi. Jest to ogumienie łączące w sobie cechy letniego i zimowego. Pozwalające na eksploatację przez cały rok bez konieczności dokonywania sezonowej wymiany. Wybierając tego typu opony warto mieć świadomość pewnego kompromisu. Producenci zalecają opony całoroczne głównie kierowcom eksploatującym swoje pojazdy w miastach, pokonującym rocznie niewysokie przebiegi. Nie możemy liczyć na to, że opona całoroczna w trudnych warunkach – np. na bardzo mokrej lub bardzo śliskiej nawierzchni – zachowa się równie dobrze jak opona sezonowa. Nie należy także zapominać o tym, że choć opony całoroczne zwalniają nas z obowiązku sezonowej wymiany, koniecznym jest regularna kontrola ich stanu. W przypadku opon zimowych lub opon letnich, sprawdzanie stanu ogumienia jest dokonywane z reguły podczas wymiany – wówczas regulowane jest ciśnienie w oponach, wiele warsztatów bada wtedy także zbieżność kół. Te same parametry należy wziąć również pod uwagę przy oponach całorocznych

opony goodyear

Czym kierować się przy wyborze opon?

Kolejny krok to odpowiedź na kilka pytań dotyczących tego, czego właściwie oczekujemy od wybieranych opon? Czy naszym priorytetem jest bezpieczeństwo jazdy, trwałość opony, a może jej niska cena? Jak łatwo się domyślić, wszystkich tych parametrów nie odnajdziemy w jednym produkcie, co oznacza konieczność szukania kompromisu.

Producenci opon prześcigają się w produkcji jak najbardziej wydajnych opon, rywalizując ze sobą na kilku polach. Priorytetem jest zazwyczaj bezpieczeństwo – im krótsza droga hamowania na suchej, mokrej czy zaśnieżonej nawierzchni tym lepiej. Dla wielu kierowców istotne są jednak także parametry opony związane z komfortem. Oczekują, że opona nie będzie generowała nadmiernego szumu podczas jazdy. Jeszcze inni stawiają na trwałość, jak najdłuższą eksploatację nawet kosztem innych parametrów. Wiele danych na temat konkretnego modelu opon możemy odczytać z etykiet, które od pewnego czasu są obowiązkowe w Unii Europejskiej. Przyklejane etykiety na opony dostarczają podstawowych informacji i ułatwiają porównanie produktów ze sobą.

Opony Arivo

Jak już wspomnieliśmy, dla wielu nabywców opon ważnym kryterium jest również cena. Oczywiście najwyższych parametrów w zakresie bezpieczeństwa i komfortu możemy szukać w ofercie dostawców klasy premium. Oprócz nich na rynku szeroko reprezentowany jest segment producentów opon tzw. klasy ekonomicznej (korzystna relacja ceny do jakości). Najtańsze są opony producentów reprezentujących segment budżetowy – tu musimy już zachować czujność, aby jakość wybieranych opon była adekwatna do naszych potrzeb.

Renomowani producenci opon to np. marki Michelin, Goodyear, Bridgestone, Continental czy Pirelli. Opony tych marek należą zazwyczaj do segmentu premium i plasują się na wysokiej półce cenowej. Duże koncerny oponiarskie zazwyczaj posiadają jednak w swoim portfolio także inne marki – reprezentujące sektor ekonomiczny. Przykładami tego typu marek, szczególnie popularnych na polskim rynku są m.in. Dębica czy Kormoran.  

Opony dębica navigator

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com