Dlaczego opony całoroczne zyskują popularność?

Jeszcze kilka lat temu, na polskim rynku dominowały wyłącznie opony sezonowe – letnie i zimowe. Obecnie ten trend się zmienia, ponieważ producenci ogumienia wrócili do dawnej, nieco zapomnianej koncepcji tworzenia opon całorocznych (inaczej wielosezonowych), a więc takich które można eksploatować przez cały rok bez konieczności sezonowej wymiany. Impulsem do zmiany strategii dla głównych producentów na rynku europejskim był import opon marek dalekowschodnich, które starały się wypełnić swego rodzaju niszę, oferując kierowcom opony na cały rok. Obecnie niemal każdy wiodący producent opon działający w Europie ma w swojej ofercie opony całoroczne. Ich popularność napędzają także zmiany klimatyczne – coraz lżejsze zimy (mniej mroźnych dni i opadów śniegu) w większości krajów.

Teoretycznie koncepcja opon, na których można jeździć przez cały rok wydaje się idealna. Jeden zakup zamiast dwóch, brak sezonowej wymiany i związanych z nią kosztów... Te zalety są oczywiście istotne, jednak warto pamiętać, że opony całoroczne w rzeczywistości pozostają rozwiązaniem kompromisowym. Nie są w stanie zagwarantować parametrów porównywalnych z oponami letnimi w sezonie letnim oraz z oponami zimowymi w sezonie zimowym.

Opona wielosezonowa Goodyear

Opony całoroczne vs. zimowe – porównanie

Porównanie opon wielosezonowych i zimowych ma sens głównie ze względu na to, że w większości przypadków te pierwsze powstają na bazie drugich. Producenci wykorzystują korpus opony zimowej i charakterystyczną dla niej mieszankę, dodając szereg rozwiązań, które pozwalają na skuteczne eksploatowanie „zimówki” także latem. Na rynku znajdziemy też nieliczne wyjątki, czyli opony letnie z homologacją zimową. Są to produkty premium, tworzone z myślą o konkretnej grupie odbiorców, plasujące się na wysokiej półce cenowej.

Dlaczego większość producentów opon, przy tworzeniu opon całorocznych bazuje na zimowych? Warunki jazdy zimą są trudniejsze niż w okresie letnim. Aby poradzić sobie ze śniegiem czy lodem na drodze, opony zimą muszą zachować swoją elastyczność. Ogumienie zimowe jest wykonywane z bardziej miękkiej mieszanki, która nie usztywnia się w niskich temperaturach (jest to podstawowa wada opon letnich). Z technicznego punktu widzenia, prostsze jest nadanie cech letnich oponie zimowej niż odwrotnie. Zawsze wiąże się to z pewnymi kompromisami, gdyż niektóre rozwiązania trudno ze sobą pogodzić.

Przykładowo, opony zimowe posiadają liczne lamelki, których zadaniem jest wczepianie się w śnieg dla zachowania przyczepności. W przypadku opony całorocznej trzeba zastosować ich mniej, gdyż musi ona zachować sztywność latem. Różnice doskonale widać po wynikach testów opon przeprowadzanych przez niezależne instytuty. Opony całoroczne uzyskują w nich regularnie gorsze oceny w kategorii hamowania na nawierzchni zaśnieżonej niż opony zimowe. Są też zazwyczaj słabsze w porównaniach przeprowadzanych na nawierzchni oblodzonej. Zdecydowanie lepiej od „zimówek” radzą sobie za to w testach hamowania na nawierzchni suchej. Tutaj jednak z kolei muszą uznać wyższość opon letnich.

Opony zimowe bridgestone

Porównanie opon zimowych i całorocznych – wnioski

Z powyższych danych łatwo wywnioskować, że choć opony całoroczne mają swoje zalety, nie są w stanie dorównać swoją skutecznością oponom sezonowym. Czy to oznacza, że nie warto ich kupować? I tak, i nie – wszystko zależy od warunków eksploatacji i indywidualnych potrzeb kierowcy.

Producenci opon całorocznych najczęściej rekomendują ich wykorzystanie osobom pokonującym w ciągu roku niewielkie dystanse, poruszającym się głównie w przestrzeni miejskiej, rzadko udającym się na trasy szybkiego ruchu. Tego typu opony mają być swego rodzaju odpowiedzią na popularną wśród osób rzadko jeżdżących samochodem tendencję niezmieniania opon na zimę lub lato. Jazda na oponach zimowych latem lub letnich zimą jest niebezpieczna, co wykazują testy. Lepszym rozwiązaniem dla mało aktywnych kierowców są więc opony całoroczne, będące w stanie zapewnić przyzwoite parametry o każdej porze roku. Są one także dobrym rozwiązaniem dla osób oszczędnych, rezygnujących z zakupu opon sezonowych ze względów ekonomicznych. Tacy kierowcy często także skłaniają się ku oponom używanym lub wybierają opony bieżnikowane z niepewnego źródła. Dzięki oponom wielosezonowym mogą oni zaoszczędzić na kosztach wymiany, co finalnie przełoży się na niższy całkowity koszt użytkowania ogumienia.

Kierowcom pokonującym w ciągu roku duże przebiegi, jeżdżącym po różnorodnych drogach, lubiącym dynamiczną jazdę zdecydowanie zaleca się zakup dwóch kompletów opon – zimowych na zimę i letnich na lato.

Goodyear XL

Czy opony całoroczne trzeba serwisować?

Wielu kierowców zbyt optymistycznie podchodzi do zakupu opon całorocznych, traktując je jak produkt bezobsługowy. W rzeczywistości, mimo braku konieczności sezonowej wymiany opon, warto od czasu do czasu pojawić się w serwisie oponiarskim w celu wykonania przeglądu ogumienia. W przypadku opon zimowych lub letnich, pewne czynności kontrolne wykonywane są przy okazji wymiany. Mechanik ustala wówczas odpowiednie ciśnienie w kołach, dokonuje ich wyważenia, bada też oponę pod kątem ewentualnych uszkodzeń, często sprawdza także zbieżność kół. Te same czynności należy wykonywać dla opon całorocznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa jazdy.

Opony – co ile je wymieniać?

Kolejną ważną kwestią eksploatacyjną jest trwałość opon. Wizyta w serwisie oponiarskim i fachowe doradztwo mechanika pozwoli nam określić, jak długo jeszcze możemy eksploatować nasz komplet ogumienia. Opony całoroczne zazwyczaj charakteryzują się niższą trwałością niż opony sezonowe. Nie możemy zatem zakładać, że jeżeli poprzednio dwa komplety opon (zimowe + letnie) eksploatowaliśmy przez pięć lat, komplet opon całorocznych wystarczy nam na tyle samo.

Zużycie opon to kwestia indywidualna, zależna od wielu zmiennych – stylu jazdy kierowcy, stanu technicznego pojazdu, rodzaju pokonywanych tras itp. Dlatego też żaden producent nie podaje dokładnego limitu kilometrów, po którym jego opony zużyją się i nie będą nadawać się do dalszej jazdy. Właśnie dlatego ich stan należy na bieżąco monitorować.

opony zimowe continental

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com