Spis treści:

  1. Dysk SSD M.2 – co to jest?
  2. Jakie rozmiary dysków M.2 są dostępne i jaki wybrać?
  3. Czym jeszcze różnią się od siebie poszczególne dyski SSD M.2?
  4. Czy każdy dysk M.2 pasuje do każdej płyty głównej?
  5. Płyta główna obsłuży wszystko – na co się zdecydować?

 

Dysk SSD M.2 – co to jest?

Klasyczne dyski twarde HDD stają się już pieśnią przeszłości – z powodzeniem zastępują je SSD. Na tę komputerową rewolucję wpłynęła przede wszystkim praktyczność i wyższa wydajność SSD, którą zawdzięczamy między innymi właśnie złączu M.2. Na ich popularność wpłynęła także standaryzacja ultrabooków. Wyjątkowo smukły sprzęt wymaga równie smukłych rozwiązań, a takie oferują wyłącznie cienkie i lekkie dyski SSD.

Dysk SSD marki ADATA ASX8200PNP-1TT-C

Omawiany interfejs nie jest wcale odkryciem ostatnich miesięcy. Dysk M.2 jest szerzej znany pod nazwą NGFF – Next Generation Form Factor. W 2013 roku jego nazwa została po prostu zamieniona na M.2. To znacznie bardziej kompaktowy, szybszy i wydajny następca interfejsu mSATA. Prędkość transmisji danych osiąga w nim do 4 tysięcy MB/s! Pod względem wizualnym, poza wymiarami, niewiele się różni od poprzednika. To płaska, prostokątna płytka bez dodatkowej obudowy o różnych długościach. Zakończona jest złączem krawędziowym. Dysk montowany jest bezpośrednio na płycie głównej komputera.

Jakie rozmiary dysków M.2 są dostępne i jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne odsłony M.2 różniące się od siebie wymiarami, szczególnie długością. Szerokość wynosi zazwyczaj 22 mm, choć możliwe są także wersje 12, 16 i 30 mm. W przypadku długości, możliwości to: 30, 42, 60, 80 i 110 mm. Oznaczane są za pomocą czterocyfrowej liczby składającej się z połączenia tych dwóch wartości. Dysk o szerokości 22 mm i długości 60 mm będzie się oznaczony formatem 2260.

Dysk twardy SSD marki PNY

Wybór długości dysku nie jest szczególnie istotny. Płyty główne są przystosowane do montażu płytek o różnych wymiarach, posiadając odpowiednio dużą liczbę wejść na dedykowane śrubki mocujące w różnych odstępach. Z samym montażem poradzi sobie każdy – wystarczy umieścić płytkę w odpowiednim miejscu na płycie głównej i przykręcić. Z kolei znalezienie go w sprzedaży jest naprawdę proste – różne modele dostępne są w naszej ofercie!

Czym jeszcze różnią się od siebie poszczególne dyski SSD M.2?

O wymiary złącza nie trzeba się specjalnie martwić. Nie oznacza to jednak, że każdy dysk SSD M.2 jest taki sam. Przede wszystkim różnią się między sobą wykorzystanymi interfejsami. Wpływają one bowiem na wydajność nośnika. Jakie standardy mogą być dostępne?

  • Dysk M.2 SSD ze standardem SATA III – pod względem wydajności są niemalże identyczną wersją SATA III, bo różniącą się tylko rozmiarem. Opierają się one na protokole AHCI, który umożliwia maksymalną transmisję plików 600 MB/s.
  • Dysk M.2 SSD ze wykorzystujący interfejs PCI Express – już sama nazwa sugeruje znaczne przyspieszenie tego standardu. Dysk SSD M.2 PCIe działa zdecydowanie szybciej dzięki oparciu pracy na nowoczesnym, dedykowanym SSD protokole NVMe. Jego maksymalne możliwości mają jednak swoją zależność. Wpływają na nie generacja PCIe (wyrażona jako 2.0, 3.0 etc.) oraz liczba linii komunikacyjnych (wyrażona jako x2, x4 etc.). Najlepsze modele wykorzystują interfejs PCIe w generacji 3.0 i cztery linie (x4), dając maksymalną przepustowość nawet 4 tysięcy MB/s – prawie 8 razy więcej od standardu SATA III!

Dysk SSD 240GB SATA III 2 5 cala GOODRAM

Czy każdy dysk M.2 pasuje do każdej płyty głównej?

Długość dysku nie ma większego znaczenia – na płycie powinna być odpowiednia ilość wejść w odpowiednich odległościach. Na wszelki wypadek warto jednak zweryfikować rozmiar złącza M.2 na płycie głównej. Najbardziej popularne opcje to 2230, 2242, 2260, 2280 oraz 22110.

Najbardziej istotny jest jednak układ złącza krawędziowego. Dostępne wersje to:

  • Złącze z kluczem B – jedno wcięcie i 6 pinów z prawej strony,
  • Złącze z kluczem M – jedno wcięcie i 5 pinów z lewej strony,
  • Złącze z kluczem B+M – wcięcia z obu stron, 6 pinów z prawej i 5 pinów z lewej.

Dysk twardy SSD marki Samsung

Przed zakupem należy więc zweryfikować, które złącze jest kompatybilne z posiadaną płytą główną. Bezpieczną opcją jest wersja z kluczem B+M – pasuje zarówno do gniazda z kluczem B, jak i M.

Co więcej, nie każdy interfejs jest wspierany przez sprzęt. Przykładowo, aby użytkownik komputera mógł zainstalować dysk SSD M.2 PCIe, sprzęt musi wspierać protokół NVMe – płyta główna musi wspierać UEFI. A jeśli obsługuje PCIe, to w której wersji i jakiej ilości linii. Mówiąc najprościej, należy:

  • znaleźć instrukcję płyty głównej lub komputera,
  • sprawdzić obsługiwany interfejs (SATA III, PCIe),
  • w przypadku PCIe sprawdzić wersję i linie (2.0, 3.0; x1, x2, x4).

Dysk twardy SSD ADATA XPG Spectrix S40G

Płyta główna obsłuży wszystko – na co się zdecydować?

Nowoczesna płyta główna podkręca możliwości naszego komputera. Warto jednak pamiętać, aby jak najlepiej dopasować model do naszych potrzeb i codziennych wymagań. Najnowsze i najdroższe modele dysków M.2 SSD, czyli PCIe 3.0 x4 dają ogromne możliwości, należy się jednak zastanowić, na ile są one rzeczywiście potrzebne. Do czego używasz swojego komputera?

  • Intensywna praca przed komputerem: grafika, montaż filmów, obróbka zdjęć, programowanie, projektowanie – obciążenie dysku jest bardzo wysokie, a użytkownik potrzebuje najszybszych rozwiązań. W takiej sytuacji postawienie na najdroższą, najbardziej „bogatą” wersję jest jak najbardziej zasadne i zdecydowanie polecane.
  • Standardowa obsługa komputera: przeglądanie sieci, oglądanie filmów, granie w gry, obsługa programów księgowych etc. – do tych sytuacji powinna wystarczyć wydajność dysku SSD M.2 z interfejsem SATA III. Zapewnia sprawną, płynną pracę komputera i nie stanowi dużego obciążenia finansowego.

Dysk SSD 240GB SATA III 2 5 cala PNY

Przed zdecydowaniem się na zakup dysku SSD należy także pamiętać o tym, że w starszych komputerach może brakować złącza M.2. W takiej sytuacji wystarczy zakup adaptera. Podsumowując, wybór właściwego wariantu nie jest bardzo skomplikowany, wymaga jednak dokładnej weryfikacji posiadanej płyty głównej. Niewiele więc trzeba, by poprawić wydajność swojego sprzętu – sprawdź sam, wybierając odpowiedni dysk SSD!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock