Jak często sprawdzać poziom oleju w silniku? 

Większość samochodów wyprodukowanych po 1990 roku jest wyposażonych w czujniki poziomu oleju. Dzięki nim kierowca informowany jest na bieżąco o jego stanie. Miernik ten stale monitoruje poziom i zużycie płynu przy pomocy wysyłanych impulsów; dwóch albo trzech. Informują one, zależnie od rodzaju czujników, o temperaturze oleju, jego poziomie i stopniu zużycia oraz jakości. Na podstawie tych danych miernik wysyła kierowcy informację na temat konieczności uzupełnienia oleju silnikowego: zapala odpowiednią kontrolkę.

Nie bez powodu poprzedni akapit rozpoczął się słowem „większość”. Nie wszystkie pojazdy muszą bowiem dawać kierowcy dostęp do takiej funkcji; zwłaszcza te starsze. W przypadku braku czujników poziomu oleju to użytkownik samochodu będzie odpowiedzialny za kontrolowanie jego stanu. Częstotliwość weryfikacji uzależniona jest oczywiście od stopnia eksploatacji samochodu; może być konieczna co kilka albo kilkanaście dni. Z całą pewnością warto sprawdzać go jednak przed każdą dłuższą podróżą.

 

Olej silnikowy LOTOS SYNTHETIC SL/CF PLUS, 5W40, 4L


Jak sprawdzać poziom oleju w starszych samochodach? 

Jeśli twój pojazd nie jest wyposażony w czujnik poziomu oleju, to będziesz posługiwać się bagnetem. To podłużny element silnika, formą przypominający dość wąską listwę. Rozpoczyna go charakterystyczny uchwyt w żółtym, czerwonym albo czarnym kolorze. Za jego pomocą użytkownik może wysunąć bagnet z silnika. Na jego długości dostrzeże dwie zaznaczone wartości: max i min. Dzięki nim można zweryfikować poziom oleju. Należy przetrzeć go szmatką z jego nadmiaru, umieścić z powrotem na miejscu, po czym wyjąć i sprawdzić, w którym miejscu znajduje się ślad po oleju. Powinien widnieć między min i max. Jeśli jest powyżej max – poziom jest zdecydowanie za wysoki. Jeśli poniżej min – znacznie za niski.

 

Olej silnikowy ELF Evolution FULLTECH FE, 5W30, 5L

 

Ile oleju wlać do silnika? Prawidłowy poziom oleju 

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. O tym, ile oleju należy wlać do silnika, decyduje przede wszystkim jednostka napędowa samochodu. Im większa, tym więcej będzie należało go uzupełnić. Mogą być to więc 4 litry, a może być i 10 litrów w przypadku naprawdę dużych silników. Gdzie można więc uzyskać informację na temat tego, jaka ilość oleju będzie odpowiednia dla posiadanego samochodu?

Najlepiej szukać jej w instrukcji pojazdu. Wyłącznie kierowanie się zaleceniami producenta daje pewność, że olej zostanie uzupełniony prawidłowo. Jeśli użytkownik nie potrafi odnaleźć fizycznego dokumentu, może spróbować znaleźć go w sieci – lub skontaktować się z autoryzowanym serwisem. Pracownik bez problemu wskaże odpowiednią ilość oleju. Warto mieć przy tym na uwadze, by po sprawdzeniu pojemności miski olejowej kupować zgodny z nią kanister płynu. Oleje silnikowe dostępne są w między innymi w Empiku w kanistrach najczęściej 1-, 4- i 5-litrowych.

 

Olej silnikowy TOTAL INEOLONGLIFE, 5W30, 5L


Na co uważać, uzupełniając poziom oleju? 

Przede wszystkim warto mieć na uwadze prędkość jego dolewania. Olej silnikowy ma bardzo gęstą konsystencję, w związku z czym dość wolno spływa do miski olejowej. Cierpliwość i ostrożność są przy tej czynności kluczowe. Zawsze warto więc uzupełniać olej partiami, a między każdą z nich zrobić kilkanaście minut przerwy. To optymalny czas, w którym znaczna większość oleju powinna spłynąć z górnej części silnika. Takie działanie pozwoli uniknąć przekroczenia jego optymalnego poziomu.

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF, 5W40, 4L


Nadmiar oleju w silniku – jakie mogą być skutki? 

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że za niski poziom oleju może skończyć się zatarciem silnika i tym samym kosztowną naprawą. Nieco mniej powszechna jest wiedza dotycząca jego przelania. Co może się stać w przypadku nadmiaru oleju w silniku? Przede wszystkim zwiększa się jego ciśnienie, co zwykle prowadzi do uszkodzenia uszczelniaczy i wycieków. Olej może przedostać się między innymi na sprzęgło albo pasek rozrządu, skracając ich żywotność. Co więcej, wał korbowy zacznie obracać się w oleju, tym samym zwiększając opór jego pracy. Z kolei w przypadku bardzo mocno przekroczonego optymalnego poziomu, olej może zostać zassany przez silnik i tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia na skutek rozbiegania. A rozbiegany diesel to spory problem. Silnik zaczyna bardzo głośno pracować, samochód staje w tumanach dymu, a przykre widowisko utrzymuje się aż do całkowitego zatarcia silnika albo samozapłonu auta.

 

Olej silnikowy TOTAL QUARTZ 59000 ENERGY, 5W40, 5L

 

Co zrobić, gdy poziom oleju w silniku jest za wysoki? 

Doszło już do przelania oleju? Z całą pewnością nie warto czekać, aż dojdzie do awarii czy rozbiegania diesla. Wystarczy pozbycie się jego nadmiaru, co nie należy do najtrudniejszych zadań. Jak spuścić olej z silnika? Wystarczy wsunąć się pod auto i odkręcić korek spustowy miski olejowej. Występuje w formie śrubki. Po jej odkręceniu olej zacznie spływać. Warto przygotować więc naczynie, którego umieszczenie pod pojazdem nie sprawi kłopotu, a które zbierze upuszczany olej. Należy mieć przy tym na uwadze, by po zakręceniu korka sprawdzić aktualny poziom płynu i ostrożnie go uzupełnić w przypadku zbyt mocnego spuszczenia.

 

Olej silnikowy MOTUL 08100 X-MAX, 0W40, 5L

 

Z pewnością warto więc mieć stała kontrolę nad poziomem oleju i nie bagatelizować żadnych sygnałów wysyłanych przez czujniki. Jeśli twój samochód nie ma ich na wyposażeniu, to koniecznie zweryfikuj czy nie nadeszła pora sprawdzenia jego stanu!