Co to jest inteligentny dom?

Smart home, a po polsku po prostu inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie, to nazwa systemów, które można określić jako sieć sprzętów i urządzeń umożliwiających zdalne zarządzanie. Zahaczamy tutaj o dodatkowe pojęcie – Internetu Rzeczy (ang. IoT, Internet of Things), a więc urządzeń, które mogą komunikować się między sobą przy pomocy sieci i z którymi mogą komunikować się mieszkańcy.

Zestaw alarmowy LARK Smart Home Security LS 100 Kit

A czym jest inteligentny dom w praktyce?

Teoria teorią, zdecydowanie prościej wyjaśnić i zrozumieć co to jest inteligentny dom na przykładzie jego zastosowania. Jeśli jesteś posiadaczem zmywarki, to przypomnij sobie: jak często dziękujesz w myślach jej wynalazcy za to, że nie musisz już każdego dnia myć ręcznie całej sterty naczyń? Korzystasz z Internetu, a tym samym smartfona albo komputera. Zobrazuj sobie, jak wiele czynności możesz wykonywać dzięki nim szybciej.

Już teraz korzystasz więc z wielu urządzeń, które czynią twoje mieszkanie poniekąd smart. Nie musisz przecież ręcznie myć naczyń czy robić prania. Smart home udowadnia jednak, że automatyzacji nigdy dość! Systemy inteligentnego domu to sieć sprzętów połączonych ze sobą przy pomocy jednego urządzenia (centrali, o której więcej w dalszej części artykułu) i zarządzanych przy pomocy telefonu. Należeć może do niego niemal wszystko, między innymi:

  • oświetlenie,
  • gniazdka elektryczne,
  • ogrzewanie,
  • systemy bezpieczeństwa (alarmy, czujniki, monitoring, domofony etc.),
  • systemy audio (np. multiroom – odtwarzanie muzyki w kilku pomieszczeniach czy jej „podróżowanie” po głośnikach między pokojami, zależnie od tego, w którym znajduje się akurat użytkownik jej nadajnika),
  • pralki czy lodówki.

Żarówka inteligentna WOOX LED, E14, 4,5 W, RGB

Zakładając, że właściciel smart home korzysta ze wszystkich wymienionych wyżej rozwiązań, może przy pomocy jednej aplikacji:

  • włączyć światło,
  • zmienić jego intensywność albo barwę,
  • zarządzać muzyką,
  • uruchomić pralkę z poziomu kanapy,
  • zgasić światło leżąc w łóżku,
  • otworzyć bramę kurierowi będąc w pracy

i wykonać całe mnóstwo innych, niezwykle oszczędzających czas czynności. Szczególnie zaskakująca może wydawać się ostatnia funkcja, warto więc wyjaśnić: możliwość zarządzania domem z poziomu smartfona dostępna jest nie tylko podczas przebywania w mieszkaniu. Przeciwnie. To obsługa zdalna, dzięki czemu możliwe jest włączanie światła w sypialni, siedząc w biurze czy wyłączenie zapomnianego żelazka podczas drogi do sklepu.

Kamera Mi Home Security Camera 360° (MJSXJ05CM)

W wielkim skrócie można więc powiedzieć, że smart home to po prostu możliwość sterowania domem przez telefon.

Jak działa system smart home?

Podstawą połączenia tak wielu urządzeń w jeden system zarządzania jest podpięcie ich pod wspomnianą wcześniej centralę. To dodatkowy niewielki sprzęt w formie płaskiej skrzynki, przypominający z wyglądu router. Można powiedzieć, że i jej przeznaczenie jest podobne do routera; umożliwia bowiem dostęp do sieci bezprzewodowej – z tym że nie komputerom i smartfonom, a wielu innym urządzeniom. Wykorzystywane technologie łączności mogą być różne, a do najczęściej spotykanych należą:

  • Wi-Fi – obsługujące dostęp do Internetu, tym samym umożliwiające sterowanie sprzętami z poziomu smartfona, tabletu czy komputera.
  • Z-Wave lub ZigBee – protokoły bezprzewodowe dedykowane właśnie inteligentnemu zarządzaniu budynkiem.

Gniazdko Mi Smart Wi-Fi Power Plug Xiaomi

Wszystkie smart urządzenia znajdujące się w mieszkaniu łączą się z centralą, która z kolei łączy się z routerem, zyskując dostęp do sieci. Do centrali podłącza się także dedykowana sprzętom aplikacja pełniąca funkcję pilota, umożliwiająca sterowanie systemem smart home.

Warto wspomnieć, że systemy mogą występować także w wersji przewodowej. W tym przypadku całe połączenie opiera się na kablach internetowych RJ-45.

Jakie są największe zalety korzystania z systemu inteligentnego domu?

Tak wysoki poziom automatyzacji przynosi mieszkańcom naprawdę wiele korzyści. Wśród największych wymienić można:

  • Niższe zużycie prądu – gwarantuje je na przykład system inteligentnego oświetlenia, umożliwiający między innymi zmianę intensywności światła czy jego automatyczne wyłączanie się po opuszczeniu pomieszczenia (czujnik ruchu). To także inteligentne gniazdka, dzięki którym można odłączyć od prądu sprzęty pozostające w stanie czuwania bez konieczności odpinania wtyczek; wystarczy bowiem wyłączenie gniazdka przez aplikację.
  • Wygodę – ciągłe odłączanie od prądu nieużywanych ładowarek i zasilaczy, ręczne nastawianie pralki, wstawanie do włączników prądu czy systemu klimatyzacji; wszystkie te i wiele innych, małych czynności nie zabierają wiele czasu, bywają jednak uciążliwe. Inteligentne mieszkanie pozwala wykonać je bez podnoszenia się z kanapy.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – smart wideodomofony mogą przekazywać obraz z kamery na smartfona a czujniki ruchu informować o obecności osób w pobliżu domu wówczas, gdy nikogo być tam nie powinno. To także automatyczne powiadomienia w przypadku wykrycia ulatniającego się gazu bądź dymu albo możliwość zdalnego włączania światła podczas wyjazdu, by odstraszyć potencjalnych złodziei.

UNIFON Panel Głośnomówiący Domofon Classe100A16E Bticino 344282

Smart home to ogrom możliwości. Lista urządzeń możliwych do połączenia byłaby naprawdę długa. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem, warto zacząć od pakietów startowych, których zwykle koszt nie jest duży. Zarówno zestawy startowe, jak i poszczególne sprzęty można znaleźć między innymi w naszej ofercie.

Chcesz żyć jeszcze wygodniej? Koniecznie sprawdź możliwości, jakie daje ci smart home!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com