Farbowanie to jedna z najstarszych metod odświeżania wyglądu, która była popularna już w starożytności. Wtedy środki chemiczne były niedostępne, stosowano tylko organiczne składniki. Poza rumiankiem, miedzią, ziołami czy gliną, w wielu rejonach świata podstawowym sposobem na koloryzację włosów była henna. Podobnie jak inne substancje pochodzące z natury, nie gwarantuje ona tak intensywnego efektu, jak dostępne dziś na rynku farby i kremy koloryzujące.

 

Kosmetyki naturalne do twarzy, ciała i włosów

 

Henna — jak powstaje? 

Jako naturalna farba, henna produkowana jest z liści i pędów lawsonii bezbronnej — dość powszechnej w rejonach tropikalnych rośliny bogatej w pigmenty. Kosmetyk stosuje się już od tysięcy lat, zwłaszcza na obszarze Bliskiego Wschodu, gdzie do dziś ta tradycyjna forma koloryzacji nie została wyparta przez chemiczne specyfiki.

Henna jest nie tylko skutecznym barwnikiem, ale i również bogatym w dobroczynne składniki naturalnym kosmetykiem. Zawiera sporo potasu, magnezu, miedzi i żelaza, a także cały koktajl witamin. Nic dziwnego, że zabiegi z jej wykorzystaniem klasyfikuje się nie tylko jako koloryzujące, ale również odżywcze.

 

Orientana, Bio Henna, naturalna roślinna farba do włosów, Orzech Laskowy, 100 g

 

Farba hennowa przed rozrobieniem w wodzie ma postać ciemnobrązowej papki. Nakłada się ją bezpośrednio na włosy, dbając o równomierne rozłożenie. Henna świetnie sprawdza się w przypadku zarówno jasnych, jak i ciemnych włosów, które potrzebują koloryzacji. Z jej wykorzystaniem możesz jednak jedynie ożywić lub pogłębić kolor, oraz go przyciemnić. Rozjaśnianie nie jest w jej przypadku możliwe.

Farbowanie włosów henną — zalety takiego rozwiązania 

Korzyści ze stosowania henny jest naprawdę sporo. Po pierwsze, w przeciwieństwie do farb chemicznych, jest ona kosmetykiem pielęgnującym włosy, a nie tylko umożliwiającym koloryzację. Oczywiście — nowoczesne kremy koloryzujące nijak mają się do stosowanych jeszcze tak niedawno niszczących włosy farb amoniakowych, które siały spustoszenie w strukturze pukli. Często po koloryzacji z ich wykorzystaniem zauważa się okresową poprawę stanu włosów. Jednak to henna wynosi koloryzacyjną pielęgnację na kolejny poziom, głęboko wnikając do struktury włosa, odżywiając ją i nadając fryzurze blasku.

 

refectocil eyelash and eyebrow tint

 

Jakie jeszcze zalety ma henna? 

  • jest bezpieczna do długotrwałego stosowania bez ryzyka uszkodzeń włosów,
  • nie podrażnia — w przeciwieństwie do większość farb syntetycznych, nie zawiera drażniących składników. Dzięki temu  mogą stosować ją także osoby cierpiące na schorzenia dermatologiczne, jak choćby łuszczycę czy egzemę. Jeśli masz wrażliwy skalp lub zmagasz się z którąś z tych dolegliwości, warto skonsultować użycie farby ze swoim dermatologiem. Dobrym pomysłem będzie również wykonanie próby alergicznej na niewielkim odcinku skóry, aby sprawdzić, jak reaguje ona na hennę.
  • jest uniwersalna – w przeciwieństwie do farb służących do koloryzacji włosów, może być również bezpiecznie stosowana na brwi i rzęsy.
  • Gwarantuje naturalny efekt – zwłaszcza czerń włosów w wariancie hennowym prezentuje się lżej i bardziej naturalnie, Przy koloryzacji hennowej możesz liczyć na lekki, wielowymiarowy odcień z delikatnymi refleksami.

 

Khadi Vitality Grow Olejek stymulujący wzrost włosów 50ml

 

Hennowanie włosów — jakie są wady takiej koloryzacji?

Mimo korzystnego wpływu na włosy i skórę farbowania henną ma również ciemniejsze strony. Przede wszystkim, henna nie gwarantuje tak szerokiego wyboru w kwestii odcieni, jak tradycyjne farby. Decydując się na tę metodę koloryzacji, należy wziąć pod uwagę, że paleta kolorów będzie ograniczona w porównaniu z farbami chemicznymi — jej spektrum wciąż jest jednak spore, od jasnych brązów, przez kasztan i miedź, po głęboki heban i gorzką czekoladę. Warto też pamiętać, że rozjaśnianie włosów henną niestety nie jest możliwe.

Kolejną kwestią jest trwałość niższa niż w przypadku farb. Henna wiąże się z keratyną w strukturze włosa, jednak mimo to wypłukiwanie jej następuje dosyć szybko. Niewątpliwie efekt jest jednak bardziej naturalny niż na włosach farbowanych chemicznie, na których pojawiają się odznaczające się odrosty. W przypadku henny trudno również przewidzieć efekt końcowy — wiele zależy od naturalnych cech włosa.

 

Sattva Naturalna Ziołowa Farba/henna Do Włosów (12) Orzechowy Brąz 150g

 

Jak farbować włosy henną? 

Farbowanie henną jest czasochłonne — zazwyczaj zajmuje 4-5 godzin, co jest dość długim czasem w porównaniu do tradycyjnych farb. Jak je przeprowadzić? Na początek należy dokładnie umyć włosy. Później należy rozrobić masę z wodą, trzymając się proporcji określonych w instrukcji dołączonej do produktu. Powstały roztwór powinien mieć jedwabistą strukturę, bez grudek. Należy użyć ciepłej wody.

Nakładanie henny przebiega podobnie do nakładania zwyczajnej farby. Zacznij od nasady włosa, kierując się w stronę końcówek. Do rozprowadzania masy użyj specjalnego pędzelka. Hennę należy pozostawić na włosach co najmniej cztery godziny przed spłukaniem. Warto więc dobrze je zabezpieczyć, aby uniknąć zabrudzeń.

 

Venita, Henna Color, pianka koloryzująca, 19 Czarna Czekolada

 

Hennowanie dwuetapowe — na czym polega? 

Jeśli zależy ci na głębokim, ciemniejszym kolorze, dobrym rozwiązaniem będzie dwuetapowa koloryzacja z wykorzystaniem henny. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku osób, u których pojawiła się już siwizna. Jak ją przeprowadzić? Najpierw zastosuj hennę w naturalnej barwie, czyli głęboko rudej.  Kolejną dawkę kosmetyku — w kolorze docelowym — zaaplikuj na drugi dzień. Taka koloryzacja zagwarantuje ci pokrycie siwych włosów i głębszy kolor.

Henna to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć zniszczenia włosów i uzyskać naturalny efekt. Przed zastosowaniem kosmetyku na całości włosów, warto wypróbować go na jednym paśmie, aby upewnić się, że odcień odpowiada twoim wyobrażeniom.

Więcej porad dotyczących dbania o włosy znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock