Henna to znany od tysiącleci kosmetyk pochodzenia naturalnego. W starożytności wykorzystywany był przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, gdzie do dziś stanowi filar pielęgnacji. Użycie henny jest rozpowszechnione na całym świecie jako naturalna alternatywa dla koloryzacji z wykorzystaniem chemicznych farb czy kremów koloryzujących. Chętnie stosuje się ją również na brwi i rzęsy, a w niektórych krajach także na skórę całego ciała. Henna wyrównuje bowiem jej koloryt, a przy tym nawilża i pielęgnuje.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje henny. Niektóre produkty mają całkowicie naturalne pochodzenie, ale nie jest to regułą. Dlatego, widząc na opakowaniu napis „henna”, nie należy od razu zakładać, że jest to naturalny kosmetyk. Konieczne jest zweryfikowanie składu.
Często, oprócz wyciągów z roślin, można znaleźć w nim dodatki syntetyczne, które wykluczają produkt z kręgu naturalnych. Nasz przewodnik pomoże ci je rozróżnić i dopasować do rodzaju rytuału pielęgnacyjnego, który planujesz przeprowadzić.
Naturalna henna — jak ją rozpoznać?
Rozpoznanie w stu procentach naturalnej henny jest proste — wystarczy zerknąć na opakowanie i prześledzić skład. Wśród tego rodzaju produktów znajdziesz warianty czyste i wzbogacone o dodatkowe barwniki organicznego pochodzenia.
W przypadku, gdy masz do czynienia z czystą henną, w składzie będzie widniał tylko jeden produkt – lawsonia. Taka henna w nieprzetworzonej postaci ma głęboko czerwony kolor, który na włosach może przybrać różną postać w zależności od struktury i koloru kosmyków. Najczęściej jest to spektrum barw pomiędzy miedzią a głębokim kasztanem. To może okazać się zaskakujące dla osób, które nigdy dotąd nie używały tego specyfiku. Zazwyczaj hennę kojarzy się z głęboką czernią, jednak w rzeczywistości w naturze nie występuje odmiana lawsonii, która gwarantowałaby taki odcień.
Naturalne henny o innych kolorach, na przykład ciemnego brązu czy czerni, najczęściej wzbogaca się o wyciąg z liści Indygo (Indigofera Tinctoria) oraz agrestu indyjskiego (Emblica Officinalis). Takie dodatki pozwalają zrównoważyć czerwony, ciepły kolor henny ciemnymi pigmentami. To wciąż jednak całkowicie pozbawiony chemii produkt.
Szeroki przekrój organicznych henn w wielu kolorach możesz znaleźć w ofercie firmy Khadi. Henna khadi dostępna jest w odcieniu oryginalnym (czyli czerwonym), ale również ciemnego brązu, gorzkiej czekolady czy kasztanowym.
Naturalna henna to produkt uniwersalny, który możesz stosować zarówno do koloryzacji włosów, jak również rzęs i brwi, a także do wykonania tatuażu. W przypadku aplikacji na skórę, zwrócenie uwagi na skład jest szczególnie ważne. Henna do tatuażu powinna mieć postać gęstej pasty, którą rozrabia się z wodą.
Henna pudrowa — z czego się składa?
Pudrowy wariant henny wykorzystywany jest do zabiegów na brwi i rzęsy. Oprócz wyciągu z liści z lawsonii, taki specyfik zawiera również minerały i przeciwutleniacze. Jeśli chcesz osiągnąć efekt ciemniejszych brwi, warto wybrać preparat wzbogacony również o wyciąg z liści indygo. Dzięki temu odcień henny pudrowej nabiera większej głębi.
Dzięki takiemu składowi, henna pudrowa nie tylko podkreśla kolor brwi, ale również wzmacnia włoski i odżywia je. Dlatego właśnie, zamiast korzystać z ołówków do brwi, wiele osób sięga po hennę, chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym.
Zdarza się, że składzie henny pudrowej można znaleźć również inne składniki. Najczęściej pochodzenia syntetycznego. Jeśli chcesz tego uniknąć, poproś w gabinecie kosmetycznym o możliwość zweryfikowania produktu przed jego zastosowaniem.
Henna w domu — jak aplikować kosmetyk?
Hennowanie to zabieg, który możesz wykonać samodzielnie w domu. Zarówno henna do włosów, jak i do brwi i rzęs są wygodne w aplikacji i domowe warunki w zupełności do tego wystarczą. W przypadku koloryzacji pukli proces jest dość długotrwały, ale w przypadku rzęs i brwi — już nie.
Wygodna w aplikacji może okazać się Refectocil henna w żelu, dostępna w wariancie brązowym i czarnym. Do zabiegu z jej wykorzystaniem wystarczy wazelina, pędzelek i płyn utrwalający.
Jak wybrać dobrą hennę?
Szukając produktu, który w pełni spełnia twoje oczekiwania, skoncentruj się przede wszystkim na uważnym czytaniu składu. Zwróć również uwagę na konsystencję pasty i tego, czy wymaga rozrobienia. Kosmetyki w tubce gotowe do użycia zdecydowanie nie są najlepszym wyborem, jeśli zależy ci na naturalności produktu. Takie henny najczęściej zawierają w sobie niewielki procent naturalnych pigmentów i w zasadzie nie powinny być określane tym mianem. W przypadku osób o wrażliwej skórze czy problemami ze skalpem, użycie takiej farby może mieć negatywne skutki i przyczynić się do swędzenia i wysuszenia.
Henna do włosów może mieć domieszkę indygo czy agrestu indyjskiego, jednak inne, syntetyczne barwniki nie są już mile widziane. Osoby stosujące wyłącznie kosmetyki naturalne, mają dostęp do mniejszego spektrum odcieni — pamiętaj jednak, że na barwę można wpływać również bez użycia chemii. Płukanki z cytryny czy rumianku rozjaśnią odcień, a napar z kawy wzmocni ciemny kolor.
Jako uniwersalny kosmetyk do koloryzacji i pielęgnacji, henna może być stosowana na włosy, ciało, brwi i rzęsy. Jeśli uwielbiasz naturalne rozwiązania i unikasz chemii, to świetne rozwiązanie dla ciebie – wystarczy tylko, że przed zakupem henny zweryfikujesz jej skład!
Zdarzyło się wam użyć henny do koloryzacji włosów lub brwi? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, a jeśli chcecie dalej czytać o poradach beauty, zachęcamy do odwiedzenia naszego działu DBAM O URODĘ.
Źródło zdjęcia okładkowego i ilustracji: Shutterstock
Komentarze (0)