Zabawy w dorosłe życie

Drewniane zabawki dla chłopca czy dla dziewczynki to świetne alternatywy zabawek plastikowych. Są bardziej ekologiczne i mniej toksyczne niż plastik, a ponadto znacznie bardziej estetyczne oraz trwalsze. Kupując dzieciom kolejne zabawki, tworzymy w naszym domu stosy kolorowych, plastikowych, łamiących się przedmiotów, które niezupełnie wpisują się w design, na którym w pocie czoła pracowaliśmy my czy projektant wnętrz. Tymczasem część zabawek (zwłaszcza tych największych), odpowiednio dobrana, może stanowić pełnoprawny element wystroju wnętrza, a ponadto – dawać dziecku mnóstwo frajdy. W pokoju dziecka świetnie sprawdzi się drewniana kuchnia, w której dziecko uczy się pierwszych domowych obowiązków.

 

Drewniana kuchnia

 

Konkurencją dla kuchni, odpowiednią zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca, może być drewniany stragan. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i odgrywać „dorosłe życie”. Ważenie, mierzenie, podawanie i układanie produktów uczy je koncentracji, liczenia oraz umiejętności robienia zakupów. Odgrywanie scenek doskonali fantazję dziecka oraz poszerza jego zakres słów.

 

Sklep stragan, zabawka

 

Drewniane zabawki na prezent

Idealnie sprawdzają się na prezenty. Dziewczynki pokochają drewniany domek dla lalek, a chłopcy – drewnianą kolejkę. Drewniane domki dla lalek są najczęściej bardzo starannie zaprojektowane i wykonane. Stanowią ozdobę pokoju czy salonu, a ponadto – nie szkodzą planecie tak jak plastikowe alternatywy. Dzieci mogą odgrywać scenki z życia codziennego, układać historie lalek, rozwijać swoją kreatywność oraz zdolności społeczne.

 

Drewniany domek dla lalek

 

Z kolei drewniana kolejka jest znacznie trwalsza od plastikowej. Pozbawiona ostrych elementów daje dziecku wiele satysfakcji z zabawy, a rodzicom – pewność, że ich dziecko bawi się bezpiecznie i pożytecznie, rozwijając swoją motorykę.

 

Drewniana kolejka

 

Rozwój muzyczny dziecka

Dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju wszystkich zmysłów, a także okres ujawniania się pierwszych talentów. Nawet jeśli nasze dziecko nie zostanie muzycznym wirtuozem, warto stworzyć mu pole do muzycznych popisów. Dzięki temu w przyszłości będzie bardziej muzykalne – będzie łatwiej zapamiętywać rytmy i prawdopodobnie czyściej śpiewać. Z tego powodu zestaw drewnianych instrumentów muzycznych to wspaniały prezent dla przedszkolaka. Instrumenty posłużą dziecku także w pierwszych latach szkoły.

 

Zestaw instrumentów muzycznych wykonanych z drewna

 

Zielono i sportowo

Przyjazne środowisku są również drewniane rowerki biegowe. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom większość z nich jest lekka i wytrzymała. Rowerki biegowe to świetna zabawa dla maluchów, rozwijająca umiejętność utrzymania równowagi, balansowania ciężarem i koordynacji ruchów. Dzięki temu nasze dziecko będzie w przyszłości bardziej sprawnie fizyczne, a ponadto zaszczepimy mu miłość do sportów już od najmłodszych lat.

 

Rowerek biegowy drewniany

 

Podsumowanie

Oprócz wymienionych zabawek dzieci chętnie bawią się drewnianymi klockami, grami logicznymi. Drewniane zabawki świetnie sprawdzają się też do ogrodu. Drewniana huśtawka, nie dość że jest bardziej ekologiczna, to jeszcze znacznie lepiej wygląda na łonie natury. W domu, wybierając pojemniki na przechowywanie zabawek, warto zdecydować się na skrzynie. Są trwalsze, uniwersalne, można zmieniać ich przeznaczenie, a ponadto stanowią wyraz troski o przyszłość planety, czyli także – przyszłość naszego dziecka.

Drewniane zabawki są najczęściej droższe od plastikowych, ale jednocześnie dają większą gwarancję bezpieczeństwa oraz trwałości. Wiele drewnianych gadżetów krąży w rodzinach czy wśród znajomych przez lata. Taki system wpisuje się częściowo w ideę życia zero waste.

 

Więcej zabawek interaktywnych znajdziesz w zakładce Empiku. Przeczytaj także, na co zwrócić uwagę, wybierając książki edukacyjne dla przedszkolaka