Jakie są zalety zakupu deskorolki dla dziecka? 

Największa zaleta zajawki na deskorolkę to fakt, że z czasem może zmienić się w prawdziwą pasję, którą praktykuje się na świeżym powietrzu, zwiększając koordynację ruchową i pozytywnie wpływając na ogólną kondycję. Nauka jazdy, a w następnych etapach także skomplikowanych tricków, wymaga wiele cierpliwości i wytrwałości, kształtuje dobre nawyki i uczy zachowywania poczucia równowagi. Dzięki popularności tego sportu oraz istnieniu wielu skateparków, jazda na desce pozwala także na nawiązywanie nowych znajomości oraz kontakt z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

 

Sport: Deskorolki

 

Jaka deskorolka dla dziecka? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje 

Gdy myślisz o deskorolce, zapewne przychodzi Ci do głowy klasyczny model z płaską deską zagiętą na obu końcach, wyposażony w dwie pary kółek. Na rynku istnieje jednak wiele innych modeli. Różnią się przeznaczeniem, rozmiarem oraz często materiałem wykonania. Przedstawiamy modele, które mogą cię zainteresować.

Deskorolka klasyczna dla dzieci… i nie tylko 

Klasyczny model, znany z amerykańskich seriali oraz rodzimych skateparków, charakteryzuje się przede wszystkim kształtem, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Specjalna sklejka, zaokrąglona ku górze na obu końcach, pozwala na łatwiejsze chwytanie deski oraz wykonywanie tricków. Kółka wykorzystane do ich produkcji mogą być miękkie lub twardsze – pierwszy rodzaj jest przeznaczony do jazdy po mieście, zapewniają bowiem dobrą amortyzację, zaś drugie przydadzą się przede wszystkim do nauki sztuczek na twardej nawierzchni.

Klasyczne deskorolki zazwyczaj są pokryte warstwą, która przypomina fakturą papier ścierny, co ułatwia wykonywanie akrobacji oraz zwiększa przyczepność, lecz może ścierać także podeszwę buta. Dla małych dzieci w zupełności wystarczy plastikowa deska z odpowiednimi wypukłościami, a zakup klasycznej deskorolki można odłożyć nieco w czasie.

 

NILS Extreme, Deskorolka, Skate

 

Deskorolka fiszka, czyli świetny wybór na naukę jazdy 

Fiszka może kojarzyć się z małymi karteczkami do nauki słówek w obcym języku. W kontekście deskorolek oznacza jednak małych rozmiarów sprzęt w kształcie zbliżonym do ryby (i to właśnie od angielskiego „fish” pochodzi jej nazwa). Model ten zbudowany jest  z plastikowych elementów, co sprawia, że jest lekki i stabilny - szczególnie poleca się go najmłodszym.

 

Enero, Deskorolka fiszka, plastikowa 22, biały

 

Deskorolka elektryczna dla dzieci – czy to dobry pomysł? 

Wiele osób sceptycznie podchodzi do zakupu deskorolki elektrycznej. Czy jest bezpieczna? Czy wspomaga wspomagać aktywność fizyczną? Wszystkie te obawy są jednak bezzasadne – urządzenia dla dzieci osiągają zazwyczaj niewielkie prędkości (najczęściej do 15 km/h), a ponadto wymagają zaangażowania siły mięśni potrzebnej m.in. do kierowania nimi. Technologia wykorzystana do ich produkcji sprawia, że dzieci uwielbiają deskorolki elektryczne!

Pierwsza deskorolka dla dziecka – nietypowe modele 

Na rynku można znaleźć również longboardy. Są one dłuższe od klasycznych wersji oraz zostały pozbawione charakterystycznych zaokrągleń na końcach. Pozwalają rozwinąć duże prędkości i wykorzystuje się je przede wszystkim do zjazdów ze wzniesień i pochyłości terenu. Wśród nietypowych pojazdów z tej kategorii warto także wyszczególnić waveboardy, składające się z dwóch niezależnych od siebie części złączonych specjalnym drążkiem. Kierowanie nimi wymaga więcej wysiłku oraz konkretnych umiejętności, więc sprawdzą się raczej dla nastolatków niż kilkuletnich dzieci.

Tradycyjne modele deskorolek nie muszą być nudne! Deskorolka ze świecącymi kółkami będzie wymarzonym prezentem nawet dla 4-letniego dziecka, które ucieszy się z elementów świetlnych, uatrakcyjniających jazdę. Świetnym wyborem będzie także sprzęt z brokatem lub kolorowymi nadrukami, ponieważ dzieci uwielbiają oryginalne, wyraziste wzory!

 

Meteor, Deskorolka plastikowa z kółkami led, niebieski

 

Wybierz odpowiednie parametry deskorolki dla początkujących dzieci 

Wybierając pierwszą deskorolkę dla dziecka, zwróć uwagę na wielkość kółek. Dla dzieci polecane są stosunkowo duże i miękkie, zapewniając dobrą amortyzację wstrząsów i stosunkowo małą wywrotność. Równie istotne są łożyska, które gwarantują płynną jazdę. Wyszczególnia się ją za pomocą wskaźnika ABEC i mierzy cyframi. Im większa, tym szybciej jedzie deskorolka. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będzie sprzęt z oznaczeniem ABEC3, a dla tych nieco starszych odpowiedni będzie ABEC5.

Ponieważ łatwiej kierować mniejszą deskorolką, model fish (fiszka) jest najlepszym wyborem dla najmłodszych adeptów. Fiszki są dość szerokie, a przy tym krótkie, co zapewnia im stabilność i zwrotność. Najczęściej mają one około 6 cali szerokości i mniej więcej 22 cale długości (odpowiednio 15,24 i 55,88 cm). Im dziecko jest starsze, tym deska może być większa.

 

DESKOROLKA CRUISER DREWNIANA CRUISING CRUSER KLON

 

Niezależnie od wybranego modelu i rozmiaru koniecznym elementem wyposażenia są kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Pozwalają one uniknąć nieprzyjemnych skutków upadków, których na początku nauki może być sporo.

Więcej inspiracji dla najmłodszych znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka. Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych Prezentowników!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock