Jaki środek transportu dla dziecka wybrać?
W zależności od tego, gdzie mieszkamy, jakie mamy otoczenie i w jakiej odległości jest szkoła czy przedszkole, możemy pomyśleć nad odpowiednią formą dojazdu. Często jest tak, że placówka, do które chodzą nasze dzieci, jest blisko. Nieraz jednak taka trasa może być nieco męcząca do pokonania pieszo, dlatego klasyczna hulajnoga czy rower dziecięcy będzie sporym ułatwieniem.
W ten sposób nawet krótka przejażdżka do szkoły stanie się zabawą, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem. Rodzice też mogą zaopatrzyć się w taki sprzęt dla siebie i razem z dzieckiem przemierzać szkolną trasę. Młodym uczniom będzie raźniej, a i dla nas będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
W przypadku nastolatków, którzy muszą przejść więcej pieszo lub przebyć kilka przystanków autobusem, można pomyśleć o własnym środku transportu. To świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej – w końcu nikt nie lubi wyczekiwać na przystanku lub jechać wypełnionym po brzegi autobusem. Rower czy deskorolka będą zwyczajnie znacznie bardziej komfortowe, szczególnie, gdy mamy ładną pogodę za oknem.
Wybierając środek transportu dla ucznia trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, na jakim pojeździe dziecko umie jeździć i co sprawi mu najwięcej frajdy. Warto także zastanowić się nad trasą i jej nawierzchnią – rower świetnie poradzi sobie w miejscach, gdzie nie sprawdzi się żadna deskorolka, a hulajnogą będzie łatwiej manerwować po wąskich, ale koniecznie prostych, chodnikach. Warto także porozmawiać z dzieckiem, czy będzie miało gdzie przechowywać sprzęt w trakcie lekcji. Czy na terenie szkoły znajduje się parking na rowerów? A może uczniowie mają dostęp do dużych szafek, w których spokojnie zmieści się np. składana hulajnoga lub niewielka deskorolka?
Dlaczego warto, by dzieci jeździły do szkoły na rowerze, hulajnodze czy deskorolce?
- Uczymy dzieci ekologicznego podejścia i zdrowych nawyków.
- Dajemy szansę na odkrycie nowego hobby – i to takiego, które ułatwia poznanie nowych przyjaciół.
- Jazda do szkoły staje się okazją do uprawiania sportu. To darmowy trening dwa razy dziennie, a przecież nie zawsze mają czas chodzić na dodatkowe zajęcia sportowe.
- Endorfiny wytwarzane podczas przejażdżki i naturalna dawka witaminy D od słońca zapewnią dzieciom dobry humor na cały dzień.
- Dzieci rozładowują nadmiaru energii podczas jazdy i łatwiej im skupić się na lekcjach.
Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim
Zanim jednak sprawimy naszym podopiecznym nowy sprzęt i wyślemy ich do szkoły, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Nie zapomnijmy zakupić zestawu ochraniaczy, kasku i odblasków.
Przyda się też wygodne, kryte obuwie, pojemny plecak (by dziecko wszystko w nim zapakowało i miało wolne ręce) oraz bidon na wodę. W saszetce umieszczonej na rowerze czy hulajnodze możemy włożyć – na wszelki wypadek – niewielką wodę utlenioną i plastry. A jeśli nasz nastolatek lubi słuchać muzyki, niech robi to na słuchawkach w domu, ale nie w trakcie jazdy. Podobnie przestrzegajmy dzieci również przed używaniem smartfonów.
Przed początkiem roku szkolnego, niezależnie od tego, w jakim wieku mamy dziecko, sprawdźmy dokładnie trasę, udajmy się na wspólny rodzinny spacer (najlepiej niejeden). Przyjrzyjmy się nwierzchni - sprawdźmy czy ścieżka nie ma wystających konarów, połamanych płyt chodnikowych czy innych, powodujących wywrócenie się na rowezrze, elementów. Omówmy też zasady ruchu drogowego, po której stronie i jak się poruszać. Ustalmy swoje reguły – co może, a czego nie może nasz uczeń.
Porozmawiajmy również z innymi rodzicami, być może uda się zebrać grupkę dzieci, które razem będą jeździły do szkoły lub umówmy się na dyżury rodzicielskie. Ustalmy (chociaż na początku), kto w danym dniu będzie im towarzyszyć.
Rekomendujemy rowery, hulajnogi, rolki, deskorolki w przypadku, jeśli idziemy razem z dziećmi do szkoły lub gdy uczniowie mogą poruszać się po ścieżce rowerowej, polnej, spokojnej drodze czy chodniku. Jeśli nastolatek musiałby jechać ruchliwą ulicą, obok samochodów – zdecydowanie odradzamy takie posunięcie. Sami oceńmy też, na ile nasze dziecko jest odpowiedzialne, sprawne, uważne i gotowe na takie rozwiązanie. Jeśli tak, to może ono przynieść wiele korzyści!
Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)