Dziś mamy tendencje do wychowywania dzieci na małych geniuszy. Tymczasem na nic się zda umysłowy wysiłek dziecka, jeśli przynajmniej tyle samo czasu nie poświęci ono na rozwój fizyczny. Wiedział o tym już Sokrates mówiąc „Żeby poruszyć świat, trzeba najpierw ruszyć się samemu”. To co? Na czym wyruszyć na podbój świata? Co wybrać: rowery, hulajnogi, deskorolki czy rolki?

Chcesz być mądry, wsiądź na rower - jaki rower wybrać dla dziecka?

Wiedzieliście, że jazda na rowerze doskonale rozwija… mózg? Podczas tej aktywności półkule mózgowe budują nowe połączenia. Oczywiście rower w codziennym życiu dziecka powinien pojawić się również z innych, bardziej oczywistych powodów. Jest najlepszym pretekstem do spędzania czasu w ruchu i na świeżym powietrzu. Poprawia kondycję i stymuluje wiele mięśni. Pomaga walczyć ze stresem i jest idealnym sposobem na aktywny relaks. Ale też przede wszystkim rower doskonale integruje rodziny (w dodatku rowerowe wycieczki nic nie kosztują) i grupy rówieśnicze.

Mamy naprawdę ogromny wybór modeli nawet dla najmniejszych sportowców. Są rowerki trójkołowe tradycyjne, jak za naszych czasów, ale są też rozbudowane, przypominające wózki spacerowe z daszkami, siedziskami fotelowymi, szelkami i miejscem na zakupy. Są rowerki biegowe czyli bez pedałów, polecane przez specjalistów do trenowania równowagi i koordynacji. I wreszcie są modele klasyczne dla różnego wieku, na różne powierzchnie i z różnym przeznaczeniem. Do rowerków dla dzieci możemy dobrać dodatkowe wyposażenie – kółka boczne, kijek do nauki jazdy, koszyczki, dzwonki, ozdoby.


Zainteresował cię temat? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Rower na komunię – jaki rower sprawdzi się na komunijny prezent? Doradzamy


Rowery dla dzieci pełna oferta

 

Trend ostatnich lat: hulajnogi - jak wybrać bezpieczną hulajnogę?

Przychodzą takie mody, które naprawę cieszą. Wprawdzie trend na hulajnogi na świecie pojawił się już kilkanaście lat temu, ale w Polsce dominację tego środka transportu można zauważyć dopiero od jakiś trzech sezonów. Oczywiście wcześniej też kupowaliśmy hulajnogi, ale dopiero niedawno zaczęliśmy je traktować różnorzędnie z rowerami, jako rozrywkę dla każdego w rodzinie niezależnie od wieku.
Wybierając hulajnogę powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, na jakim terenie będziemy nią jeździć i jakie dystanse pokonywać. Inny sprzęt wystarczy dziecku, które będzie jeździło po równych chodniku wokół osiedlowego placu zabaw, a inny maluchowi przemierzającemu krzywą ulicę na prowincji w drodze do odległego przedszkola. Wierzcie mi, wiem o czym piszę. Jak już dobierzecie typ hulajnogi, to przychodzi pora na wiek, wzrost i wagę dziecka. Wzornictwo i dodatki zostawiamy na koniec. Głównie wybieramy między pojazdami trójkołowymi i dwukołowymi.
A podstawowe parametry, które powinny nas interesować to:

  • wielkość kół (dobieramy w zależności od terenu) 
  • materiał z jakiego hulajnoga jest wykonana

Mamy też różnego rodzaju ciekawostki: hulajnogi na kołach wielkości rowerowych, z siedziskami dla maluchów, z walizkami, do napędzania ciałem, itd. I oczywiście cały arsenał dodatków, z których ja polecam gorąco, zwłaszcza przy najmłodszych użytkownikach, pasek do noszenia złożonej hulajnogi.

 

Hulajnoga elektryczna Spokey   Atira-Set

 

Deskorolki i rolki - czy są dobre dla dziecka?

Tu nadal mamy pewien niepisany podział. Deskorolki są częściej wybierane dla chłopców i przez chłopców, a rolki są klasycznym prezentem dla dziewczynek. Nieco inaczej podchodzą do tego starsi nastolatkowie i młodzi dorośli – tu obie płcie coraz częściej sięgają po rolki.

Dziś pominiemy deskorolki elektryczne i zajmiemy się tylko deskorolkami klasycznymi. Tylko co to znaczy klasyczne, skoro jest ich tyle rodzajów i wielkości? Umówmy się, że mówimy o deskorolkach napędzanych jedynie siłą użytkownika. Jazda na nich wzmacnia mięśnie nóg, usprawnia całe ciało, ale też poprawia koordynację ruchową. Sport ten dzieci mogą zacząć uprawiać już od 4–5 roku życia, pod warunkiem, że dobrze łapią równowagę.

 

Deskorolki pełna oferta

 

Rolki to kolejny świetny wywabiacz dzieci na zewnątrz, jak w przypadku innych pojazdów, na nich też nie da się jeździć w domu. Ten rodzaj ruchu angażuje całe ciało i wymaga dużego wysiłku, sprawdzi się doskonale w przypadku kłopotów z nadwagą, która dotyka coraz większej liczby dzieci. Poprawia kondycję, nie obciąża stawów, wyrabia mięśnia nóg, odpręża i redukuje stres.

 

Rolki dziewczęce Rollerblade Maxx G  rozmiar 33-36,5

 

O tym nie możecie zapomnieć - kask, ochraniacze i inne akcesoria dla dziecka

Kółka kółkami, ale czy pamiętacie o ochronie tego, co macie najcenniejszego – dzieci? Jeśli tak, to na pewno pilnujecie by podczas nauki jeździły w odpowiednich ochraniaczach i kaskach. Przy czym kaski powinny nosić zawsze nawet, gdy uznacie, że już dobrze sobie radzą. Jak je do tego przekonać?
Po pierwsze dużo i konsekwentnie rozmawiać z własnymi dziećmi, ale też z ich przyjaciółmi – wiadomo, że w tym wieku działa instynkt stadny, im więcej maluchów przekonamy do kasków, tym większe szanse, że nasze dziecko też będzie swój nosić.
Po drugie dobieram właściwy kask. To temat na oddzielny artykuł, ale w skrócie: musi być lekki, oddychający, dobrze, jeśli ma daszek i koniecznie musimy go dobrze dopasować do głowy dziecka (nie może być kupiony z zapasem na 5 lat, ani zbyt mały).
Po trzecie musicie dawać przykład i sami nosić kask. Nosicie? To do zobaczenia na ścieżce rowerowej. 

 

Akcesoria rowerowe pełna oferta

 

Pamiętajcie też, że zabawa na dworze sprzyja rozwojowi dziecka, a dodatkowo sprawia mu wiele radości.

Dzień Dziecka empik