Jak ostrzyć noże w sposób profesjonalny – czego użyć?

Najprostszym sposobem na naostrzenie noży jest zastosowanie profesjonalnego narzędzia, przeznaczonego do tego celu, czyli specjalnej ostrzałki do noży. Co istotne, gadżet ten może występować w różnych wersjach: diamentowej, uniwersalnej oraz ręcznej.

  • Diamentowa ostrzałka do noży

Podłużne akcesorium, które wizualnie przypomina wydłużony szpikulec do lodu. Diamentowa ostrzałka do noży jest niezwykle łatwa w obsłudze i nie tylko dba o to, by ostrze bez kłopotu cięło, ale także pozostawało idealnie równe, bez wyrw czy wyszczerbień. Przykładowy produkt tego rodzaju ma w ofercie marka Richardson Sheffeld.

 

Richardson Sheffield Diamentowa ostrzałka do noży

 

  • Uniwersalna ostrzałka do ostrzenia noży

Niewielki gadżet kuchenny, który kształtem może przypominać wąską literę U, wyposażony w charakterystyczne wykrzywione nacięcia. Ostrzenie noży kuchennych z wykorzystaniem ostrzałki uniwersalnej polega na przesuwaniu ostrza wzdłuż wspomnianych łuków. W zależności od modelu może być jedno nacięcie – lub nawet cztery, jak w przypadku ostrzałki Visionary marki Zwieger. Wówczas każde z nich odpowiada innemu stopniowi ostrzenia: pierwsze to praca wstępna, która naprawia najbardziej tępe i uszkodzone noże, drugi poziom prostuje nóż i nadaje mu kształt litery V, z kolei trzeci go poleruje tak, by błyszczał i był ostry jak brzytwa. Ostatnie nacięcie służy natomiast do ostrzenia noży z ząbkami.

 

Ostrzałka 4-stopniowa ZWIEGER Visionary

 

  • Ręczna ostrzałka do noży

Najtańszy ze wszystkich sprzętów do ostrzenia. Ręczna ostrzałka do noży kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych i składa się z niewielkiej rękojeści oraz odchodzącego od niej „pilnika”, wygiętego w łuk – całość przypomina kształtem literę P lub D. Praca polega na przesuwaniu ostrzem wzdłuż zewnętrznej części zakrzywionego elementu, wykonanego zazwyczaj z węglika wolframu; tak jest np. w przypadku ostrzałki Victor, marki Stalgast.

 

Dwustopniowa ostrzałka do noży KH-1115 Kinghoff

 

Prawidłowe ostrzenie noży kuchennych – kąt ostrzenia noży

Kąt ostrzenia noży jest równie istotny w całym procesie, co wybór odpowiedniej ostrzałki. Źle wykonana praca może być nieskuteczna, bez względu na to, jak dobry sprzęt wykorzystasz. W warunkach domowych sprawdzi się kąt nachylenia na poziomie od 20 do 25⁰. Dlaczego „w warunkach domowych”? Ponieważ profesjonalne użytkowanie noży, np. przez szefa kuchni japońskiej robiącego pokazy siekania, będzie wymagało bardziej indywidualnego podejścia. Tasak do kości ostrzy się zwykle pod kątem ok. 40⁰, a bardzo ostre noże kuchenne wymagają ok. 17⁰.

Najbardziej uniwersalny kąt to 25⁰, który stanowi zarówno odpowiedź na pytanie, jak naostrzyć nóż do chleba oraz jak ostrzyć noże myśliwskie, do filetowania lub siekania. Taki też oferują zwykle uniwersalne ostrzałki.

Jak naostrzyć noże domowymi metodami – jakie przedmioty będą pomocne?

Jeżeli potrzebujesz doraźnej metody na ostrzenie noży, a profesjonalna ostrzałka dopiero czeka na odbiór przez kuriera i dostarczenie do twojego mieszkania, wypróbuj jedną z domowych metod. Nie są rozwiązaniem na stałe, dlatego warto mieć w zanadrzu odpowiedni sprzęt, ale w „krytycznych” sytuacjach okazują się naprawdę pomocne.

 

Ostrzałka do noży ANYSHARP Pro

 

  • Ostrzeżenie noży kuchennych o kubek lub talerz

Najpopularniejsze jest ostrzenie noża o kubek albo talerz wykonany z ceramiki. Istotą całego procesu jest płaski, niewyszlifowany okrąg, w dolnej części naczynia. Zwykle nie zostaje przez producenta ani pokryty lakierem, ani farbą, zatem gołym okiem widać na nim grubszą gradację materiału, dzięki której kubek postawiony na stole się nie ślizga. Wspomniana gradacja oraz odpowiednia twardość ceramiki sprawia, że okrąg ten przypomina nieco powierzchnię ostrzałki do noży i w razie potrzeby może ją imitować.

Aby z jego pomocą naostrzyć nóż, należy przesuwać bokiem (płaską stroną) ostrza po tym fragmencie naczynia, od końca rękojeści, aż do samego czubka. Strony należy zmieniać co każde pociągnięcie. W tym przypadku także ważny będzie opisany wcześniej kąt ostrzenia noży.

  • Wykorzystanie kamiennych schodów do ostrzenia noży

To metoda, która działa na takiej samej zasadzie, jak ostrzenie noży kuchennych o ceramiczne naczynia. W tym przypadku będziesz mieć jednak do czynienia z kamieniem. Kamienne schody również mają zwykle na krawędzi niewyszlifowany cienki pasek o grubej gradacji oraz są bardzo twardym i wytrzymałym materiałem. Dzięki temu możesz z powodzeniem naostrzyć z ich pomocą ostrze wykonane ze stali. Metodyka będzie identyczna, co w przypadku kubka lub talerza – należy utrzymywać odpowiedni kąt nachylenia noża oraz przesuwać go równomiernie z obu stron.

  • Ostrzenie noży kuchennych o kamienny parapet

Jeżeli nie masz w domu kamiennych schodów, ale dysponujesz za to parapetami wykonanymi z tego materiału, to możesz powyższą radę zastosować z ich wykorzystaniem. Całość przebiega identycznie, a do ostrzenia wykorzystuje się ostry rant parapetu. Musisz zatem przesuwać bokiem ostrza po jego krawędzi, utrzymując nóż pod właściwym kątem i co chwilę zmieniając strony. Nie próbuj tego jednak na parapecie metalowym, szklanym albo plastikowym.

 

Ostrzałka do Noży Kuchennych Osełka Trójfazowa 3w1 RUHHY

 

Jeśli zaś szukasz najlepszego sposobu na naostrzenie swojego kompletu noży i nie zamówiłeś jeszcze nowej ostrzałki, to koniecznie zajrzyj do naszego działu z tym niedrogim, przydatnym sprzętem.

Zdjęcie okładkoe: Shutterstock