Gdzie zamontować czujnik czadu, żeby działał skutecznie?

Podstawą znalezienia odpowiedniego miejsca na czujnik czadu jest ustalenie, jak wiele jego potencjalnych źródeł znajduje się w mieszkaniu. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw takich jak LPG (propan-butan), benzyna, drewno czy węgiel. Tym samym może być uwalniany między innymi przez bojlery gazowe, kominki, piece węglowe oraz pojazdy na gaz i dochodzić mieszkańców z kuchni, łazienki, garażu bądź piwnicy.

Montaż czujnika tlenku węgla przy jednym potencjalnym źródle czadu 

Jeśli gaz jest wykorzystywany tylko np. do działania kuchenki gazowej, to sytuacja jest dość prosta. Wystarczy zawiesić czujnik w pomieszczeniu, w którym znajduje się potencjalne źródło tlenku węgla, w odległości nie bliższej niż 150 cm, na wysokości oczu, ale nie wyżej, niż 30 cm od sufitu. Z kolei maksymalna odległość to około 5-6 metrów, choć niektórzy producenci mogą wskazywać konkretne wartości, uzależnione od czułości sensorów. Jeśli jednak te nie zostały podane, to wspomniane 5-6 metrów będzie bezpieczną odległością.

 

 Czujnik czadu KIDDE 7CO

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów dotyczących wyboru miejsca, w którym na zawisnąć czujnik gazu, jest zignorowanie wskazanej wcześniej optymalnej odległości urządzenia od sufitu. Zostawienie ok. 30 cm wolnej przestrzeni jest istotne nie ze względu na łatwiejszy dostęp do czujnika, ale z uwagi na tak zwaną martwą strefę. To miejsce, w którym obieg powietrza jest zdecydowanie niższy, niż w pozostałej części pomieszczenia, co utrudnia wykrywalność gazu – może dotrzeć tam za późno bądź w znikomej ilości.

Trzeba też mieć na uwadze, że detektor powinien znajdować się jak najdalej od okien, wentylatorów, drzwi, okapu oraz kratki wentylacyjnej. Mogą one zaburzać poziom wykrywalności gazu przez to, że go przepuszczają. Warto też postawić na miejsce choć trochę zacienione, bo ciągła ekspozycja detektora na wpływ gorących promieni słonecznych może doprowadzić do uszkodzenia jego elektroniki. Dodatkowo należy zweryfikować  wszystkie ewentualne wskazania producenta danego modelu.

Montaż czujnika tlenku węgla przy większej liczbie potencjalnych źródeł czadu 

Jeżeli potencjalnych źródeł wycieku czadu jest więcej niż jedno, trzeba określić odległość między każdym z nich. Gdy ta przekracza 10 metrów, konieczne będzie zainstalowanie większej liczby detektorów. Nie stanowi to bardzo dużego obciążenia finansowego, najtańsze modele można bowiem kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych.

 

 Czujnik czadu FIREANGEL CO-9B

 

Dla przykładu, jeżeli w piętrowym domu z piwnicą dostępny jest piec węglowy oraz kuchenka gazowa, to można mówić o co najmniej dwóch możliwych źródłach wydostawani się czadu. Piec zazwyczaj znajduje się pod ziemią, kuchenka może być na parterze lub piętrze – i w obu przypadkach odległość między tymi dwoma sprzętami z pewnością wyniesie więcej, niż 10 metrów. Wówczas najprostszym, a przede wszystkim najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem, będzie montaż dwóch osobnych czujników czadu.

Montaż czujnika czadu a głośność alarmu 

Pojawia się także trzecia kwestia: poziomu głośności urządzenia. Czujniki czadu uruchamiają po wykryciu zagrożenia sygnał dźwiękowy. Producenci wskazują, jak będzie on głośny przy konkretnej odległości – metra, dwóch, czasami trzech. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, to nawet najcichsze z dostępnych urządzeń z pewnością powiadomi cię o problemie. Jednak mieszkańcy bardzo dużych mieszkań i kilkupiętrowych domów powinni zdecydować się na zakup możliwie najgłośniejszego, by usłyszeć alarm z każdej najmocniej oddalonej od sensora części nieruchomości. Dobrym wynikiem jest poziom 85 dB. osiągany w odległości 3 metrów od sprzętu.

Warto również pamiętać, że czujniki czadu mogą być albo przewodowe, albo bateryjne. W pierwszym przypadku będzie zatem należało zwrócić dodatkowo uwagę na to czy w optymalnym miejscu montażu detektora jest dostęp do gniazdka elektrycznego.

 

 Czujnik czadu FIREANGEL CO-9D

 

A jeżeli właśnie przymierzasz się do zakupu detektora, to sprawdź również poradnik zakupowy „Czujnik czadu – co warto wiedzieć przed zakupem?”. Jego lektura  pomoże ci wybrać odpowiedni model.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock