Ludzie, jako biofile (tak, tak, Ty też jesteś biofilem lub biofilką) mają w sobie umiłowanie dla przyrody. Nasze organizmy kochają otoczenie zielenią. Przebywając pośród zieleni i żyjących w niej stworzeń, automatycznie relaksujemy się, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Nawet przechadzka po parku pozytywnie oddziałuje na ciało. A kogo w tym parku spotkamy?

 

Kaczki krzyżówki

Najpopularniejszy w Europie ptak spośród kaczkowatych, zamieszkuje całą półkulę północną. Jest wszystkożerna, ale najchętniej żywi się pokarmem roślinnym. Kaczka krzyżówka nie nurkuje, a jedynie się zanurza. Charakterystyczne dla niej jest zanurzanie pod wodą przedniej części ciała w poszukiwaniu pożywienia, które wyławia z wody. Jest najlepiej przystosowanym do terenów zurbanizowanych ptakiem wodnym. Swoje gniazda potrafi budować nawet w zabudowie śródmiejskiej! Ich niesamowitą cechą jest brak nerwów i ukrwienia w płetwach - to znaczy, że nie jest im zimno w nogi, nawet jeśli pływają w lodowatej wodzie.

 

Łabędzie nieme

Duże, białe ptaki o dostojnym wyglądzie. Dorosłe łabędzie mogą ważyć ponad 20 kg. W przeciwieństwie do większości ptaków, łabędzie mają zęby. Tworzą pary monogamiczne na całe życie, a zdrady należą do rzadkości.
 

Ptaki w mieście czyli birdwatching po polsku - Michał Kaczorowski

 

Czym karmić kaczkę krzyżówkę i łabędzie, która zimują na pobliskim stawie?

Na pewno nie chlebem! Marchewka, kapusta, buraki (wieść niesie, że miejskie ptaki wodne przyzwyczajone do karmienia chlebem, chętniej zjadają warzywa gotowane niż surowe) to zdrowe przekąski. Będę wdzięczne także za otręby, płatki owsiane czy ugotowane kasze, np. pęczak. Dobrym i wygodnym pomysłem na karmienie ptaków z dziećmi jest puszka kukurydzy. Uwaga! Nie wrzucamy jedzenia do wody, a wysypujemy na brzegu.

 

Gawrony

W Europie żyje ponad 25 milionów tych ptaków. Gawrony, które widujemy w lato nie są tymi samymi, które żerują u nas podczas jesieni i zimy, choć dla niewprawnego oka różnica między nimi w wyglądzie jest żadna. Jako ptak należący do krukowatych, słyną z wysokiej inteligencji - potrafią rozłupywać orzechy nie tylko przez wypuszczanie ich z dzioba na asfalt, ale także kłaść orzechy na torach tramwajowych w oczekiwaniu na przejazd taboru, który ułamie skorupkę. Należą do monogamistów - łączą się w pary na całe życie.

 

Dzięcioły

Charakterystyczne pukanie dzięcioła, które niesie się po parku oznacza porę obiadową - Ich specjalnością jest wydłubywanie owadów i larw spod kory. Może też wiązać się z wykuwaniem dziupli w drzewie - w tak powstałych dziuplach dzięcioły znoszą jaja i chowają młode.

 

Pawie

Dzikie pawie żyją wśród lasów deszczowych na Sri Lance i w Indiach. Do Polski zostały przywiezione jako gatunek ozdobny i najczęściej żyły na królewskich dworach. Aktualnie najczęściej spotykamy je w miejskich, zadbanych parkach jak np. Łazienki Królewskie. Barwny wachlarz piór mają samce pawi, ale co roku po okresie godowym zrzucają barwne pióra.

 

Wiewiórki

W polskich parkach najczęściej spotykanym rodzimym gatunkiem wiewiórek jest wiewiórka pospolita. Gdzie mieszkają te rude gryzonie? Najprostsza odpowiedź to w dziuplach na drzewach wykutych przez dzięcioły. A co, jeśli w okolicy nie ma pustej dziupli? Wiewiórki są w stanie zadomowić się w ptasim gnieździe. Przystosowują je do swoich potrzeb - tworząc daszek. Wiewiórki znajdują się pod ochroną. Tymczasem od czasu gdy amerykańskie wiewiórki szare zostały przywiezione przez człowieka na Zachód Europy, rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie. Aktualnie jedyną barierą, która powstrzymuje wiewiórki szare od inwazji na całą Europę jest pasmo Alp. Wiewiórka szara jest wpisana na listę 100 najbardziej inwazyjnych gatunków.

 

Pure Nature, Termofor, wiewiórka,25x15x4 cm

 

Jeże

Jeże żywią się ślimakami, a także jako jedyne z rodzimych ssaków polują na ropuchy i żmije - to ich supermoc! Na jesień zapadają w sen zimowy kryjąc się w kupkach liści czy pod korzeniami. Grabienie parków z liści zdecydowanie im nie służy. Jeże są pod ochroną, niestety szacuje się, że wkrótce jeden z dwóch gatunków zamieszkujących Polskę wyginie. Jeśli znajdziemy jeża w środku zimy, powinniśmy mu pomóc dzwoniąc po straż miejską lub kontaktując się z lokalnym opiekunem jeży. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule z ciekawostkami o jeżach.

 

Notatnik Mini Jeże Peter Pauper Press

 

Bobry

To duże gryzonie, których waga może dochodzić nawet do 30 kg. Niesamowitą umiejętnością jest to, że potrafią spędzić pod wodą nawet 15 minut bez nabierania powietrza. Drugą niesamowitą zdolnością jest posiadanie specjalnych fałdek, którymi podczas nurkowania zamykają nos i uszy.  Są bardzo rodzinnymi stworzeniami - zazwyczaj żyją w dużych rodzinach, dbając o siebie nawzajem.

 

Ropuchy

To najprawdziwsi patrioci lokalni - badania wykazują, że ropuchy są bardzo przywiązane do zbiornika wodnego w którym dorastały. Trudno powiedzieć w jaki sposób rok rocznie odnajdują drogę do macierzystego stawu - do dziś naukowcom nie udało się odpowiedzieć na to pytanie. Ich główną ochroną przed drapieżnikami jest wydzielanie jadu z gruczołów umiejscowionych na całym ciele. Zimę przesypiają w wygrzebanych przez siebie norkach - potrafią wykopać norkę nawet do 3 metrów! Ropuchy występujące w Polsce są pod ścisłą ochroną.

 

Żaby

Mało osób o tym wie, ale supermocą żaby jest to, że potrafi wypluć żołądek, jeśli przypadkowo połknie coś podrażniającego, oczyścić go i schować do środka z powrotem. Żaby znajdują się pod ochroną - część z nich pod ochroną ścisłą, inne pod częściową. Żaby polują na owady używając do tego celu swojego sprężystego języka pokrytego kleistą śliną.

 

Upominkarnia, maskotka Żaba Fred

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w zakładce Mam zwierzęta.