Co może jeść pies – lista

Psy to gatunek bardzo zróżnicowany pod wieloma względami. Również pod kątem żywieniowym pojawią się różnice związane z reakcją i preferencjami. Wiele psów zje niemal wszystko, co dostanie pod pyszczek, inne potrafią robić wieczne strajki głodowe, dopóki nie uzyskają tego, co chcą zjeść. Część osobników reaguje prawidłowo na każdy rodzaj karmy, a inne mają istne rewolucje żołądkowe po chociażby źle dobranym smaczku. Co zatem proponować psu, by było dla niego bezpieczne?

Jakie owoce może jeść pies?

Owoce to element diety, który u psów nie powinien stanowić znacznej części diety, ale może być świetnym dodatkiem. Wiele psów lubi owoce, jednak znajda się też wyjątki i nie należy ich na siłę przekonywać. Podając psu owoce, szczególną uwagę należy zwrócić na te, które zawierają pestki. Zawsze powinny one zostać usunięte przed podanie psu owocu. Musimy się też upewnić czy dany owoc jest bezpieczny i możemy go podać zwierzakowi, a także czy nasz pupil dobrze na niego reaguje.

  • Arbuz

Czy pies może jeść arbuza? Jak najbardziej! Jest to owoc, którym możemy dzielić się z psiakiem. Może być świetną opcją na dostarczenie organizmowi większej ilości wody w upalne dni.

  • Jabłka

Jabłka to bardzo popularny, łatwo dostępny owoc, którym możemy dzielić się z psem. Przed podaniem należy pozbyć się szypułki i być ostrożnym ze skórką, która może przykleić się w przewodzie pokarmowym i drażnić psiaka swoją obecnością.

  • Borówki

Borówki to kolejny owoc, który może jeść nasz pies. Jest świetnym dodatkiem do diety, który oprócz funkcji smaczków dostarczy cenne antyoksydanty.

Jakie inne owoce może jeść pies?

Z powodzeniem możecie serwować swojemu zwierzęciu także gruszki, banany, truskawki, maliny, brzoskwinie. Kategorycznie i nawet w najmniejszej ilości, pies nie powinien mieć styczności z winogronem. Niewielka dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia, a w rezultacie nawet do ostrego uszkodzenia nerek.

Jakie warzywa może jeść pies?

Warzywa to świetny dodatek do diety pupila, ale wciąż nie są niezbędnymi produktami w jego diecie. W zależności od rodzaju warzyw, mogą być one źródłem wielu witamin i minerałów, a także włókna pokarmowego. Z uwagi na swoją różnorodność, bardzo często udaje się znaleźć warzywa, które psiak zjada ze smakiem. Mogą służyć jako dodatek diety, smaczek lub przekąska, a ugotowane i zblendowane jako wypełniacz mat do lizania. Podając psu warzywo, upewnij się, w jakiej formie jest ono bezpieczne – część z nich musi zostać uprzednio poddana obróbce termicznej.

  • Ziemniaki

Czy pies może jeść ziemniaki? Oczywiście – ugotowany ziemniak jest produktem, który pies może dostawać w swoim menu. Podobnie ma się sytuacja z jego słodszym kuzynem – batatem.

  • Kalafior, brokuł

Kalafior czy brokuł to warzywa, którymi możecie dzielić się ze swoim psem.

  • Ogórki

Ogórki to przekąska dla psa, która szczególnie warto proponować pupilom na diecie odchudzającej – nawet do 96% ogórka stanowi woda. Jest to zatem smaczna i niskokaloryczna przekąska.

Jakie inne warzywa może jeść pies?

Seler, pietruszka, marchew, dynia, cukinia to warzywa, które bezpiecznie możecie serwować swojemu pupilowi. Marchewki śmiało możecie używać jako świeżego i chrupiącego gryzaka!

Co może jeść pies oprócz karmy?

Kluczową zasadą przy wyborze modelu żywienia psa jest to, aby produkt był pełnoporcjowy, czyli dostarczał wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy decydujemy się na dietę domową – surową bądź gotowaną. Wówczas musimy zadbać o jej prawidłowy bilans pod kątem kalorii i składników odżywczych.

Jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych, nieprzetworzone, świeże produkty są mile widziane w diecie pupila jako dodatek. Ale musimy pamiętać o kontrolowaniu ilości poddawanego jedzenia. Wówczas takie produkty mogą być przemycane jako przekąski pomiędzy posiłkami karmy mokrej lub suchej. Najlepszym wyborem przy urozmaicaniu diety bazującej na karmie, będzie dodatek mięsa i warzyw, z uwzględnieniem owoców, jeśli pies za nimi przepada. Śmiało możemy też sięgać po jaja i dodatek ryb np. dorsza, łososia, sole czy pstrąga.

Ostrożnie należy podchodzić do orzechów w diecie psa. Na rynku odstępne są także masła orzechowe dedykowane czworonogom. Same w sobie orzechy nie są produktem zakazanym w żywieniu psów, wyjątek stanowią jednie orzechy makadamia, których zjedzenie może być niebezpieczne dla czworonoga. Orzechy są produktem bardzo tłustym i kalorycznym, co powinno się wziąć pod uwagę szczególnie u psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jeśli zdecydujemy się na ich zastosowanie, to z dużym umiarem.

Czego nie może jeść pies?

Produktami, które kategorycznie nie powinny znaleźć się w psiej misce są:

  • Winogrona i rodzynki

Nie ma ustalonej jednej toksycznej dawki, którą musi zjeść psiak, by wywołać objawy. U osobników z niską tolerancją już jeden owoc może wywołać objawy takie jak wymioty czy biegunka. Zatrucie tym owocem może doprowadzić do ostrego uszkodzenia nerek!

  • Czekolada

Pies nie może jeść czekolady, ponieważ zawarta w niej teobromina może wywołać objawy z przewodu pokarmowego takie jak biegunka czy wymioty, a także zaburzenia akcji serca, drgawki, śpiączkę, a nawet zgon.

  • Kawa

Substancją szkodliwą jest tu kofeina, a objawy i konsekwencja zatrucia są podobne do zatrucia czekoladą.

  • Ciasto drożdżowe, surowe

Surowe ciasto drożdżowe może powodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, ale także zatrucie etanolem i być przyczyną niebezpiecznego dla życia psa skrętu żołądka.

  • Alkohol

Nawet niewielka ilość może wywołać objawy u wrażliwych czworonogów. Zatrucie etanolem wiąże się z objawami neurologicznymi takimi jak np. niezborność, biegunka, wymioty, ale także śpiączka i śmierć.

  • Orzechy makadamia

Nie wiadomo, w jakiej ilości jest przyczyną zatruć u psów. Natomiast wiadomo, że ich zjedzenie może powodować szereg zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, w tym zaburzenia funkcjonowania wątroby, trzustki, nerek, a także zaburzenia neurologiczne.

  • Ksylitol

Dodatek obecny w wielu produktach dla ludzi, którego niewielka dawka (już od 0,1g/kg masy ciała psa) wywołuje objawy. Od wymiotów, biegunki i posmutnienia, aż po ciężkie uszkodzenie wątroby.

  • Cebula

Sulfotlenki zawarte w tym warzywie mogą być przyczyną anemii, zaburzeń pracy serca, a także wywoływać objawy z przewodu pokarmowego takie jak biegunki i wymioty.

Warto wspomnieć także o mleku, które jest naturalnym pokarmem dla każdego, młodego ssaka. Inaczej ma się sytuacja, gdy zwierzę dorasta. Wiele dorosłych psów nie toleruje mleka w swojej diecie, co może ujawniać się np. biegunką, gorszym kałem czy gazami.

Jak widzimy, dostępnych mamy wiele elementów, które pies może jeść. Resztki z obiadu to zdecydowanie nie jest produkt, którym należy dzielić się ze swoim pupilem. Zwykle posiłki są doprawione i zmieszane z wieloma produktami, które w misce psa nie powinny się znaleźć. Bardzo często w owych resztkach mieszczą się także poddane obróbce termicznej kości, które kategorycznie powinny omijać miskę pupila. Stanowią zbyt duże zagrożenie w zdrowiu i życiu czworonoga.  Dzielenie się jedzeniem ze stołu często staje się nawykiem opiekunów. W sytuacjach, gdy konieczna jest restrykcyjna dieta i wiele rzeczy musi się zmienić, pies może odczuwać frustracje, z która on i jego opiekun muszą się wówczas mierzyć, dlatego najlepiej od początku uczyć zwierzę, że nie dostaje elementów naszego obiadu.

Urozmaicanie diety psa i podawanie mu dodatków złożonych z nieprzetworzonego pokarmu może być świetnym wsparciem jego zdrowia. W naszej kuchni bez problemu znajdziemy ogromną ilość produktów, którymi bezpiecznie możemy dzielić się ze swoim czworonogiem. Wśród nich znajdziemy także żywność szkodliwą dla tego gatunku. Podstawowa zasada w przypadku podawania nowych produktów psiakowi powinna brzmieć: jeśli nie masz 1000% pewności, że dany produkt jest bezpieczny dla pupila, nie podawaj go.

Więcej poradników dla psich opiekunów znajdziecie w zakładce Żywienie psów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock