Autorka: Justyna Aleksandrzak

Jesteś zapalonym wędkarzem czy dopiero rozpoczynasz przygodę z tym sportem? A może obejrzałeś film „Fanatyk” i dopiero wahasz się, czy pójść w ślady głównego bohatera (jeśli tak, to pamiętaj, by zabezpieczać w domu haczyki)? Bez względu na to, czy przed tobą pierwszy wypad na ryby czy setny, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Wędka to nie wszystko, chociaż to oczywiście – wraz z przynętą i łowiskiem – podstawa. Do niej jednak możesz dobrać przydatne akcesoria i gadżety, które przyspieszą twoje wędkarskie osiągnięcia, byś na złapanie ryby nie musiał czekać tyle, co znany bohater Hemingwaya.

 

Ale ryba

 

Pamiętaj też, że wyprawa na ryby to świetna okazja do relaksu na łonie natury. Czas spędzony nad wodą ma być przyjemnością. To, czy tak będzie i wrócisz do domu zadowolony, nie mogąc doczekać się kolejnego wędkowania, w znaczącej mierze zależy od sprzętu, jakim dysponujesz. Na przykład komfortowego ubioru dostosowanego do pogody czy wygodnego krzesełka.

Ale wszystko po kolei. Zacznijmy od początku.

Podstawowy sprzęt – wędka. Jaką wybrać?

Zanim wybierzesz wędkę, zastanów się, jaki styl połowu Cię interesuje, a także oceń swoje umiejętności. Dla początkujących wędkarzy ważna powinna być waga sprzętu. Im lżejsza i krótsza wędka, tym lepiej, ponieważ niedoświadczony wędkarz nie zmęczy się tak szybko, a tym samym nie zniechęci do nowego hobby. Nieskomplikowana wędka typu bat, maksymalnie 5-metrowa, bez kołowrotka i przelotek, wyposażona tylko w żyłkę i haczyk, będzie optymalnym wyborem na początek.

 

robinson-wedzisko-diamond-bat-5-20-g

 

Bardziej doświadczony wędkarz może wybrać np. wędkę spinningową czy karpiową, w zależności od techniki łowienia ryb.

Jakie akcesoria do wędki?

Ale sama wędka to nie wszystko. Niezbędne są do niej pewne akcesoria:

  • kołowrotek – jego podstawą jest skuteczny hamulec, który uchroni szybko rozwijającą się żyłkę przed zerwaniem. Powinien też być wytrzymały, ale jednocześnie dość lekki, aby nie obciążał wędki;
  • żyłka – musi być solidna i elastyczna, aby łatwo się nie zrywała;
  • haczyk – na jego wybór trzeba poświęcić więcej czasu, ponieważ haczyk to najważniejszy element każdej wędki. Zwróć uwagę na jego rozmiar (od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów), ponieważ od tego zależy wielkość przynęty, a w efekcie rodzaj ryby, jaką można złowić;
  • spławik – informuje o tym, że ryba złapała przynętę. Jest niezbędnym elementem wyposażenia w wędkarstwie spławikowym.

Dodatkowo zaopatrz się w siatkę do wyławiania ryb i składane wiadro.

Przynęta sztuczna a naturalna

Nie zapomnij też o przynęcie:

  • sztuczne – twarde, wykonane z metalu oraz miękkie, z gumy;
  • naturalne – roślinne i zwierzęce.

Wszystkie dostępne są w wielu kolorach i mają różne zapachy. Jedynymi z ulubionych sztucznych przynęt wielu wędkarzy są woblery, które doskonale imitują prawdziwe ryby i dają świetne rezultaty.

 

wobler-popper-mikado-shutoku

 

Zanęta – sposób na zwabienie ryb

Przynęta jest niezbędna do złowienia ryby, ale to nie wystarczy. Przyda Ci się zanęta, dzięki której zwabisz ryby na łowisko i sprawisz, że będą tu częstszymi gośćmi. Zanęcenie wymaga czasu, dlatego warto rozpocząć ten proces nawet kilka dni przed wędkowaniem, zwłaszcza gdy zależy Ci na przyzwyczajeniu ryb do nowej zanęty.

Aby osiągnąć jak najlepszy skutek, użyj zdalnej łódki zanętowej. Z jej pomocą szybko i precyzyjnie dostarczysz zanętę w wybrane miejsce. Funkcja oświetlenia ułatwia obserwowanie łódki na wodzie i pozwala na sterowanie nią nawet nocą. Wszystko odbywa się w spokojnej atmosferze, co sprzyja relaksowi podczas wędkowania. W zależności od potrzeb, wybierz odpowiedni model urządzenia, np. łódkę zanętową, która ma aż trzy komory i osiąga zasięg 500 metrów.

 

Zanęta

 

Echosonda – łowisko bez tajemnic

Skorzystaj z dobrodziejstw technologicznych podczas wędkowania! Echosonda to nowoczesny gadżet, który zwiększa skuteczność połowu. Różne modele dają różne możliwości, ale wszystkie skanują zbiorniki wodne i tworzą mapy, abyś mógł zlokalizować ryby oraz poznać strukturę dna, aby inteligentniej łowić ryby. W ten sposób możesz wędkować zarówno z brzegu, jak i z kajaka lub łodzi, a nawet pod lodem. Wszystkie dane zebrane przez echosondę otrzymasz na swój smartfon albo tablet. Wystarczy do tego aplikacja i połączenie Wi-Fi.

Optymalne urządzenie dla każdego wędkarza to echosonda Deeper Smart Sonar PRO, która skanuje akwen dwiema wiązkami do głębokości 80 metrów w zasięgu zarzucania 100 metrów. Wysyła 15 skanów na sekundę i pozwala na bardzo płynny trolling. Z kolei Deeper Smart Sonar PRO+ z wbudowanym modułem GPS tworzy wyjątkowo dokładne mapy i dostarcza cennych informacji profesjonalnym wędkarzom.

 

deeper-echosonda-pro-gps-wifi,

 

Potrzebujesz czegoś ekstra? Echosonda Deeper Smart Sonar CHIRP+ to jedyne na świecie urządzenie tego typu, które wykorzystuje technologię CHIRP (ang. Compressed High Intensity Radiated Pulse). W przeciwieństwie do tradycyjnych sonarów ta echosonda wysyła ciągły strumień częstotliwości – od niskich do wysokich – dzięki czemu odczyty są niezwykle wyraźne i mają lepszą rozdzielczość. Pozwala na separację celu na poziomie 1 cm, dlatego łatwo wyodrębnić pojedyncze ryby. Jest też bardzo dokładna nawet na dużych głębokościach, do 100 metrów. To doskonały gadżet dla każdego miłośnika wędkowania, który poważnie traktuje ten sport.  

 

deeper-echosonda-chirp-gps-wifi

 

W wędkarskim stylu

Wędkowanie nie oznacza wyłącznie długich godzin spędzonych na brzegu na wygodnym krzesełku lub w łodzi. Czasem konieczne okazuje się wejście do wody. Do tego niezastąpione są wodery wędkarskie z szelkami, czyli połączenia butów z kombinezonem. Antypoślizgowa podeszwa zapewnia większe bezpieczeństwo podczas brodzenia nawet po mulastym, kamienistym dnie. Tego rodzaju odzież jest szczelna i świetnie chroni przed przemoczeniem, a elastyczne tworzywo zapewnia swobodę ruchów.

Pamiętaj, aby przed wyjściem na ryby sprawdzić pogodę. Może przyda Ci się cieplejsza odzież albo przeciwnie – lekka i przewiewna. Ubierz się tak, aby czuć się komfortowo podczas kilku godzin wędkowania. Koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne! Nigdy nie wiadomo, kiedy może pojawić się słońce. Promienie odbijające się o taflę wody potrafią skutecznie utrudniać widzenie, a przy tym są niebezpieczne dla wzroku.

 

iso-trade-wodery-wedkarskie-z-szelkami-szare-

 

Co jeszcze ci się przyda?

Każdy wędkarz dba o swój sprzęt, aby jak najdłużej mu służył i świetnie się prezentował. Wystarczy mieć specjalne pokrowce i pojemniki, do których schowasz wędkę oraz poszczególne akcesoria. Wszystko będzie posegregowane i znajdzie się na swoim miejscu. Dzięki temu za każdym razem, gdy będziesz tego potrzebował, łatwiej znajdziesz daną rzecz.

Jeśli planujesz wędkowanie z brzegu, weź wygodne krzesło wędkarskie i parasol, który uchroni cię przed deszczem lub słońcem. Niezawodny scyzoryk albo multitool także powinien zawsze Ci towarzyszyć. A by umilić sobie wyczekiwanie na złowienie wyjątkowego okazu, miej przy sobie termos z ulubioną kawą lub herbatą. Nie zapomnij o przekąskach.

 

Krzesło wędkarskie fotel

 

I jak, nabrałeś ochoty na wędkowanie? Teraz już wiesz, czego potrzebujesz, aby łowić ryby jak profesjonalista i wrócić z wyprawy w świetnym humorze, ze sporym połowem. Niech wędka będzie z tobą!

Wędkarz i duża ryba

Więcej porad znajdziesz w pasji Poradniki.

Grafiki: shutterstock.com.