Mały pokój dziecięcy w bloku – wyzwanie 

Osoby, które posiadają duże mieszkania, mają o wiele prostsze zadanie przy aranżacji dziecięcego pokoju. Prawdziwym wyzwaniem może się ona stać, kiedy pokój jest naprawdę mały (poniżej 10 metrów kwadratowych). Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem mieszkania, co niestety często zdarza się w przypadku bloków, możesz mieć obawy, czy uda ci się wszystko pomieścić. Na szczęście dzięki pewnym trikom aranżacyjnym i dostosowanym gadżetom, będzie ci łatwiej urządzić mały pokój dziecięcy.

Kolorystyka w małym pokoju dziecięcym 

Najlepiej postawić na jasne kolory ścian, które nie zmniejszą optycznie niewielkiego pomieszczenia. Aby pokój stał się bardziej przytulny, warto zdecydować się na pomalowanie jednej czy dwóch ścian pastelową farbą. Miętowy kolor prezentuje się dobrze w takich pomieszczeniach. Odcienie szarości często spotykane w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim będą idealnie pasowały do małego metrażu. W pokoju dziecięcym będzie i tak mnóstwo bodźców wizualnych i kolorów. Neutralne tło pomaga zachować harmonię i spójność estetyczną. Takie stonowane wnętrze pomaga również nie stymulować nadmiernie malca.

 

Fototapeta Noc - Printed Stories

 

Kolorowe pudełka do przechowywania – ozdoba i organizacja 

Zabawki, maskotki, gry, gadżety, książki, zeszyty, przybory szkolne, sprzęt sportowy… Twoje dziecko z pewnością posiada ogrom przedmiotów. Rozrzucone po całym pokoju rzeczy na pewno nie pomogą powiększyć go optycznie. Najważniejszą kwestią jest więc posegregowanie ich, by ograniczyć wrażenie bałaganu. Pomogą w tym estetyczne, kolorowe pudełka czy kosze, które mogą posłużyć do przechowania zabawek i pluszaków. Idealnym rozwiązaniem będą zamykane pufy, które będą pełnić dwie funkcje. Gdy dziecko zaprosi do siebie rówieśników, pufy posłużą jako miejsce do siedzenia dla gości. W środku natomiast będą znajdować się zabawki czy inne akcesoria.

Jakie meble do małego pokoju dziecięcego? 

Dziecko w swoim pokoju musi mieć przestrzeń do nauki, zabawy i rozwoju. W pokoju przedszkolaka niezbędne jest wygodne biurko. Najlepiej wybrać takie z regulacją wysokości, wyposażone w szafkę i szuflady, które posłużą jako miejsce do przechowywania. O ile metraż na to pozwala, dodatkowo w pokoju może znajdować się stolik. Posłuży on jako blat do układania puzzli, grania w gry planszowe, rysowania i innych prac plastycznych. Jeśli jest on rozkładany, po skończeniu zabawy ustawisz go pod ścianą w kącie lub schowasz do szafy.

 

Półka NOOLE - Inmondo - Room to discover

 

Odpowiednie łóżko do pokoju dziecięcego – jakie wybrać? 

Możesz zdecydować się na rozkładane łóżko dla dziecka do małego pokoju, które w dzień posłuży jako sofa. Jeśli masz nieco więcej miejsca, wybierz łóżko z szufladami, które pozwolą przechować pościel, koce i poduszki. Być może zmieści się w nich także część zabawek czy ubranek malucha.

Inną opcją jest łóżko piętrowe, w którym miejsce do spania znajduje się tylko na górze, a dolną część możecie przeznaczyć na miejsce do dziennego wypoczynku, zabawy lub wstawić tam stolik. Dzieci uwielbiają spać na górze, takie rozwiązanie będzie więc z pewnością atrakcyjne dla malucha. Wybierając je zwróć uwagę na bezpieczną, stabilną drabinkę.

 

Łóżko wysokie z biurkiem i półką - Inmondo - Room to discover

 

Organizery – podstawa wyposażenia małego dziecięcego pokoju 

Pomoce naukowe i materiały szkolne przechowuj w segregatorach, które pozwolą je uporządkować. Co więcej, od małego będą uczyć malucha organizacji i panowania nad bałaganem, co zaprocentuje w przyszłości. Dobrym pomysłem są organizery wiszące, wyposażone w haczyki do powieszenia na ścianie. Składają się one z kilku kieszeni, które pomieszczą drobne akcesoria.

 

3 Sprouts, Organizer ścienny, wiszący, Żyrafa

 

Szafy, regały i półki w pokoju dziecka  

W pokoju ucznia nie może zabraknąć mebli, w których będzie przechowywać swoje ubrania, książki, gry i inne tego typu akcesoria. Wybierając szafy i regały warto upewnić się, że wykonane są one z materiałów odpornych na ścieranie i łatwych do czyszczenia. Dobrze sprawdzają się też szafy przesuwne z lustrem, które optycznie powiększy pomieszczenie. Meble powinny być wyposażone w odpowiednią ilość półek i szuflad, umieszczonych możliwie na wysokości dostępnej dla dziecka, aby wygodnie było samodzielnie utrzymać w nich porządek.

 

Szafa przesuwna z lustrem FABRYKA MEBLI AKORD, dąb sonoma, 60x150x200 cm

 

Tablice na ścianę – kredowe i magnetyczne 

Tablice kredowe lub magnetyczne na ścianę nie zajmą w ogóle cennej przestrzeni, a dostarczą dziecku mnóstwo zabawy. Na takiej tablicy można pisać i rysować. Popularne są tablice dwustronne, których jedna strona przeznaczona jest do kredy, a druga – do flamastrów. Jedna z nich umożliwia także przyczepianie elementów przy pomocy magnesów.

 

Tablica korkowo-kredowo-magnetyczna, 60 x 40 cm

 

Plakaty – ozdoba ściany i pomoc w nauce 

Plakaty edukacyjne służą jednocześnie za dekorację pokoju i pomoc naukową. Mogą to być np. plakaty przedstawiające najpopularniejsze drzewa lub mapa geograficzna Europy czy świata. Takie plakaty sprawią, że dziecko, patrząc na nie codziennie, będzie mimowolnie zapamiętywać zawarte na nich informacje.

Więcej porad dotyczących wnętrz znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock