Najmłodsi uwielbiają tworzyć. Wesoła zabawa kredkami i farbami, malowanie kredą po chodniku, używanie pisaków na różnych powierzchniach sprawia im największą frajdę. Takich aktywności lubianych przez młodsze i starsze pociechy jest mnóstwo. Możesz kupić swojemu dziecku tablicę suchościeralną, znikopis, wyposażyć je w duże ilości kartek papieru, flamastry i kredki. Wśród popularnych sposobów wygospodarowania powierzchni do kreatywnej zabawy uwagę zwraca malowanie ścian farbą tablicową. Spraw dziecku niespodziankę i przygotuj w jego pokoju miejsce, w którym będzie ono mogło puścić wodze fantazji i tworzyć niepowtarzalne dzieła.

Farba tablicowa w pokoju dziecka – zastosowania 

W kącikach przedszkolaków fragment ściany przeznaczony do zabawy kredą to prawdopodobnie jedno z ulubionych miejsc w całym pokoju. Pierwsze nieporadne próby rysowania, dziecięce obrazki, postacie, słoneczka i kwiatki – twoja pociecha na pewno chętnie skorzysta z możliwości ćwiczenia swojego talentu. Przy tym dodatkową zaletą będzie możliwość wytarcia powierzchni i tworzenia od początku, gdyby okazało się, że rysunek nie wyszedł dokładnie tak, jak dziecko zaplanowało. Długie godziny kreatywnej zabawy to idealne rozwiązanie na nudę.

 

Nefere, farba tablicowa Space Creation

 

Tablicówka – twój sprzymierzeniec w ustanawianiu zasad 

Jeśli do tej pory malcowi zdarzało się pomazać ścianę, lustro lub meble za pomocą flamastra albo długopisu, ściana tablicowa w pokoju dziecka może okazać się twoim sprzymierzeńcem. Łatwiej będzie wytłumaczyć maluchowi, że pozwalasz mu rysować w tylko w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. W ten sposób dziecko uzyska możliwość trenowania swoich umiejętności, a przy okazji prościej mu będzie zastosować się do zasad panujących w domu. Dasz dziecku znać, że dostrzegasz potrzeby malca i potrafisz zagwarantować mu zaspokojenie ich w sposób odpowiadający wszystkim domownikom.

Kącik z farbą tablicową w pokoju nastolatka 

Starsze dzieci mogą używać powierzchni tablicy do zapisywania ważnych notatek oraz do zabawy np. w zgadywanki. Jeśli zdecydujesz się na użycie farby magnetyczno-kredowej, dodatkowo będzie można przymocować do powierzchni pocztówek, zdjęć i karteczek za pomocą magnesów. Taki fragment ściany pomaga uwolnić wyobraźnię dziecka, rozwija jego zmysł estetyki, uczestniczy w nauce i zabawie. W ten sposób dziecko zagospodaruje sobie swój własny kawałek ściany tak, jak chce, ozdabiając go w dowolny sposób. Efekty takiej aktywności będzie łatwo wyczyścić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Nefere, farba tablicowo-magnetyczna Space Creation, 0,5 l

 

Farba tablicowa w pokoju dziecka – gdzie ją zaplanować? 

Wiele miejsc w pokoju dziecięcym nadaje się na kącik ozdobiony farbą tablicową. Tylko od twojej inwencji twórczej zależy, gdzie zorganizujesz taką powierzchnię w waszym domu. Tablicówka w pokoju dziecka może być umieszczona nad biurkiem, na ścianie, we wnęce, na meblach oraz na drzwiach. Wykorzystuj dostępne miejsca w kreatywny sposób. Bez względu na to, jaki fragment pomalujesz, będzie on pełnił funkcję tablicy do nauki, zabawy, ćwiczeń lub gier, musi więc być wygodnie dostępny dla twojej pociechy.

Jeśli chodzi o wymiary powierzchni, którą zamierzasz pomalować, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Czarne matowe pole samo w sobie stanowi gustowne jednobarwne tło, zarówno gdy zajmuje ono całą ścianę, jak i określony jej fragment. Będzie prezentować się elegancko i wprowadzi ład oraz spokój nawet w zatłoczonym pokoju nastolatka.

Jeśli masz w sobie artystyczne zacięcie, być może samo pomalowanie prostokątnej powierzchni na ścianie to będzie dla ciebie za mało. Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować stworzyć w dziecięcym pokoju oryginalną kompozycję z pomocą farby magnetyczno-kredowej. Jeśli dodatkowo wzór będzie dobrze współgrał z wystrojem pomieszczenia, osiągnięty efekt z pewnością sprawi wielką radość twojemu maluchowi. Aby ułatwić sobie zadanie, korzystaj z szablonów oraz taśmy malarskiej.

Ściana tablicowa w pokoju dziecka – kreatywne i praktyczne pomysły 

Najprostsza forma, jaką może przybrać ściana tablicowa w pokoju twojego szkraba, to prostokąt. Może on zajmować fragment przestrzeni, całą ścianę, bok regału albo drzwi. Możliwości jest mnóstwo i każda z nich jest warta rozważenia. Zaproś dziecko do wspólnej pracy i razem zaplanujcie, które miejsce przeznaczycie na kącik z tablicówką.

Przygotuj się na to, że sam proces malowania farbą tablicową jest raczej długotrwały. Najlepiej zabrać się do tego wtedy, gdy pokój stoi pusty. Co prawda nie musisz wiercić w ścianie ani szykować żadnej specjalnej konstrukcji, warto jednak zabezpieczyć podłogę i inne elementy wystroju, jeśli nie chcesz, aby się zabrudziły farbą. Uważnie czytaj instrukcję na opakowaniu. Prawdopodobnie będziesz musiał nałożyć kilka warstw farby, więc od razu kup jej odpowiednią ilość, tak aby móc pokryć całą zaplanowaną powierzchnię. Dokonaj odpowiednich obliczeń, porównaj gęstość i szacowane zużycie preparatu.

Nie zapomnij o tym, że malunki i napisy będzie trzeba zetrzeć po zabawie. W związku z tym uwzględnij odpowiednie zagospodarowanie miejsca pod tablicą tak, aby nie zbierał się tam pył. Nieco ograniczysz jego ilość, jeśli zamiast standardowej kredy wybierzesz bezpyłową. Naucz również dziecko, aby zawsze zmywało swoją tablicę, używając wilgotnej ściereczki lub specjalnie przeznaczonej do tego celu gąbki.

Możesz się trzymać prostych i sprawdzonych form, mile widziane są również eksperymenty. Spróbuj zaaranżować ściankę pomalowaną farbą tablicową tak, aby dobrze wpisywała się w charakter wnętrza. Wykorzystaj do tego meble i ich kształt, motyw przewodni tapety, wystrój pokoju. Baw się formą i obrazem, wykorzystuj pomysły swoje i dziecka, aby stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, w której będziecie się czuli dobrze.

Więcej pomysłów na aranżacje pokoi dzieci i dorosłych znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock