Kiedy dziecko idzie do szkoły, symbolicznie zostawia za sobą okres beztroskiego dzieciństwa, wypełnionego zabawami z rówieśnikami, najczęściej pod czujną opieką rodziców lub opiekunów. Świeżo upieczony pierwszoklasista będzie musiał nabyć nowe przymioty: większą samodzielność, skupienie, reagowanie na polecenia nauczyciela i pracę w ciszy. Utrwalenie wszystkich nowych umiejętności, będzie wymagało powtarzania ich w domu. To zaś wymaga potrzebę istotnych zmian w pokoju malucha, tak, by wydzielić w nim strefę do samodzielnej pracy, przy jednoczesnym zachowaniu miejsca do zabawy. Jak dostosować wystrój dziecięcej sypialni do nowych potrzeb? W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki.

Pokój pierwszoklasisty – czas na zmiany 

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, to dla dziecka ogromna przygoda. Wsparcie rodzica w tym czasie jest niezwykle istotne - buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, uczy zasad funkcjonowania w grupie rówieśniczej w szkole i pozwala ugruntować wiarę we własne możliwości. Oprócz troski o właściwy rozwój emocjonalny dziecka i wsparcia go na nowym etapie życia, niezbędne jest zapewnienie pierwszoklasiście komfortowego miejsca do odrabiania lekcji i nauki, co zwykle wiąże się z potrzebą przemeblowania pokoju malucha.  

Jak znaleźć balans, urządzając poszczególne strefy dziecięcego pokoju? Czego nie może zabraknąć w każdej z nich? Sprawdź!

Pokój dla pierwszoklasisty – podział na strefy 

Niezależnie od metrażu, jaki ma pokój pierwszoklasisty, warto zadbać o to, aby wydzielić w nim strefy. To ważne, ponieważ pomaga w skupieniu się dziecka i wyznacza w pokoju obszary, które zostały specjalnie zaprojektowane do nauki, zabawy czy nocnego odpoczynku. Przechodząc z jednej strefy do drugiej, dziecku łatwiej jest wejść w inny „tryb”, dzięki czemu na przykład łatwiej zasypia czy koncentruje się na wykonaniu zadania domowego.

Strefy można wydzielić na różne sposoby. Jeśli masz do dyspozycji sporą przestrzeń, możesz nawet zastosować przesuwne ściany. Przy niewielkich pokojach świetnie sprawdzą się rozwiązania modułowe, na przykład łóżko piętrowe, wraz z gotowym kącikiem do nauki.

Strefa odpoczynku 

Projektując nowy układ mebli w pokoju pierwszoklasisty, trzeba zadbać przede wszystkim o komfort jego snu. Niewyspany maluch może gorzej radzić sobie w szkole i mieć problemy z koncentracją. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniego materaca. Jego twardość powinna się zwiększać wraz z wiekiem i wagą dziecka – dla pierwszoklasisty najlepiej sprawdzi się materac o twardości H2. W kwestii wypełnienia, jednym z podstawowych parametrów zwykle jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci i roztoczy, z czym świetnie sobie radzą materace kokosowe, często polecane dla dzieci.

 

Materac kokosowy ŚPIJ ZDROWO Coco, 70x160 cm

 

W strefie relaksu nie powinno zabraknąć też komfortowych siedzeń. Dzieci uwielbiają pufy, lekkie jak piórko, w których mogą się miękko zanurzyć. Zadbaj, by pojawiły się w pokoju twojego dziecka. Co powiesz na pufy w formie egzotycznych zwierzątek, które łączą funkcję krzesełka i dużej zabawki?

 

Pufa krzesełko taboret hipcio 28x28cm Saska Garden

 

Strefa zabawy 

Chociaż dziecko chodzi już do szkoły, najlepiej uczy się wciąż przez zabawę. Pierwszoklasista musi już jednak utrzymać porządek w swoim pokoju i przechowywać swoje zabawki i klocki w wyznaczonych do tego miejscach. By mu w tym pomóc, postaw na organizer, który pozwoli dziecku wygodnie pomieścić wszystkie jego skarby. Organizer może być wyposażony w szufladkę lub mieć formę kuferka, a wesołe kolory sprawią, że stanie się przyjemnym dla oka elementem wystroju pokoju, który pozwoli szybko i bez wysiłku zaprowadzić w nim porządek po zabawie.  

 

Pojemnik na zabawki 37l ogranizer do przechowywania różowy

 

Kącik do nauki 
Wreszcie – czas na aranżację strefy przeznaczonej do nauki.
O ile pozostałe strefy pokoju dziecka urządza się zwykle wedle własnych preferencji, kącik do nauki powinien być wyposażony w konkretny zestaw mebli i elementów wyposażenia.

Wygodne biurko 

Warto wybrać model, który ma różne opcje regulacji, co sprawi że będzie to zakup na kilka sezonów. Regulowane nóżki, z których pomocą można zwiększać i zmniejszać wysokość mebla, a także regulacja odchylenia mają szczególne znaczenie i sprawiają, że biurko „rośnie wraz z dzieckiem”. To również świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy pierwszoklasista posiada dużo młodsze rodzeństwo, które do szkoły pójdzie dopiero za kilka lat.

 

Biurko dla dzieci z odchylanym blatem, białe

 

Lampka biurkowa 

Gdy dni stają się krótsze, lekcje często trzeba odrabiać już po zmroku. Dobra lampka na biurko to niezbędne źródło światła o każdej porze i ratunek dla zmęczonych oczu! Lampki dziecięce często wyposażone są w opcję wyboru koloru oświetlenia i regulację jego natężenia, dzięki czemu można łatwo dostosować stopień oświetlenia biurka do wykonywanych aktywności. Przydatną funkcjonalnością lampki na biurko będzie też z pewnością możliwość regulacji kąta padania światła. Pamiętaj, żeby ustawić ją po lewej stronie (przy praworęcznym dziecku), by nie rzucała cienia na kartki podczas pisania w zeszycie.

 

Lampka stołowa LED Nilsen Magic Kids DN008, biała, 3,5 W

 

Organizer na biurko 

Utrzymywanie biurka w porządku sprzyja koncentracji i wzmaga poczucie ładu. Warto ułatwić to dziecku poprzez zakup odpowiednio dobranych organizerów. Dobrze, żeby były wyposażone w różne (przynajmniej trzy) przegródki – na notatki i zeszyty, ołówki i długopisy i inne niezbędne akcesoria, jak nożyczki, klej w sztyfcie czy temperówka.

 

Przybornik na biurko, Office Se, czarny

 

Tablica 

Warto zaopatrzyć się tablicę magnetyczną, po której pisze się markerami. Dziecko może ćwiczyć na niej alfabet czy rozwiązywanie prostych działań matematycznych. Ścieranie na sucho pozwala uniknąć bałaganu i eliminuje kredowy pył, na który wiele dzieci bywa uczulonych.

 

Tablica magnetyczna suchościeralna, biała, 30x40 cm

 

Regał 

Regał jest meblem uniwersalnym i niezwykle przydatnym – pozwala przechować w porządku, na oddzielnych półkach, nowe podręczniki, nagrody na koniec roku, ulubione książeczki, budowle z klocków, niektóre zabawki, a nawet roślinkę w doniczce! Dostosowany do wzrostu dziecka regał ułatwi przechowywanie książek i będzie zachęcał malucha do sięgania po lektury!

 

Regał na książki dla dzieci w kolorze białym, 3 półki, Atmosphera for Kids

 

W dobrze urządzonym pokoju pierwszoklasisty, dziecko będzie uczyć się łatwiej i w sposób bardziej zorganizowany, po to, by potem z większą przyjemnością oddać się zabawie i odpoczynkowi. Wszystkim świeżo upieczonym pierwszakom – i ich rodzicom – życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym!

Więcej porad dotyczących szkoły znajdziesz w naszej zakładce Back to school.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock