Prawdopodobnie nastolatkowi nie spodoba się narzucanie swojego gustu, szczególnie jeśli nie weźmiesz pod uwagę, że przestał być małym dzieckiem. Lepiej więc zapomnij o pościeli w misie, kucyki bądź inne postacie z bajek. W takim razie, jakie motywy sprawdzą się najlepiej w przypadku pościeli młodzieżowej? Co jeszcze jest ważne oprócz modnego wzoru?

Rozmiar pościeli dla nastolatka — jaki będzie najlepszy? 

Przede wszystkim poszewki musisz dopasować do rozmiarów wypełnienia. Kołdra dla nastolatka nie powinna być jednak krótsza niż 200 cm i węższa niż 140 cm. Mniejsza raczej nie będzie zbyt wygodna, bo nie pozwoli na całkowite okrycie, a zbyt obszerna może się zsuwać na ziemię lub utrudniać zmianę pozycji podczas spania. Pościel młodzieżowa w rozmiarze 140×200 cm to dobry wybór do łóżka pojedynczego. Jeśli nastolatek śpi na szerszym posłaniu np. na rozkładanej kanapie lub na podwójnym łóżku warto rozważyć trochę większą pościel młodzieżową 160×200 cm.

Odpowiedni skład pościeli młodzieżowej — jaki materiał wybrać? 

Dla zapewnienia komfortu dziecku zdecyduj się na pościel młodzieżową uszytą z naturalnych, oddychających tkanin. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, powodują nadmierne pocenie się i mogą nawet wywołać reakcję alergiczną. Klasyczna pościel z bawełny jest nie tylko przewiewna, ale też bardzo wytrzymała. Możesz także zastanowić się nad bawełną satynową, która ma bardziej śliską powierzchnię i daje przyjemne odczucie chłodu. Świetnie sprawdzi się w lecie lub w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Coraz bardziej popularne są także materiały z dodatkiem miłej w dotyku, antyalergicznej tkaniny bambusowej. Na rynku dostępne są również praktyczne, niewymagające prasowania komplety pościeli z kory. Mimo że jest to bezpieczny materiał, bo powstaje z bawełny, to jednak odznacza się gorszą od niej trwałością i mniej miękką fakturą.

Najmodniejsze motywy przedstawiane na pościeli dla nastolatków 

Najlepiej byłoby, gdyby nastolatek sam mógł wybrać wzór pościeli. Jeśli musisz samodzielnie podjąć decyzję, bo na przykład chcesz zrobić dziecku prezent, to zastanów się przede wszystkim, co lubi oraz jakie ma hobby. Bogata kolekcja deseni, grafik i kolorów daje ogromne możliwości dopasowania poszewek zarówno do wystroju pokoju, jak i upodobań czy pasji nastolatka. Możesz wybrać pościel z motywem roślinnym, zwierzęcym, sportowym, filmowym, muzycznym oraz wieloma innymi. Na czasie są także wzory zaczerpnięte z popkultury. W zależności od zainteresowań dziecka możesz rozważyć jeden z tych zestawów pościeli młodzieżowej:

 • pościel z postaciami z filmu Star Wars firmy Faro,
 • pościel z motywem Coca-Cola marki Carbotex,
 • komplet Sportivo Taniec od producenta Faro.

Komplet pościeli FARO Sportivo Taniec, 160x200 cm, 2 elementowy

Uniwersalnym rozwiązaniem będzie z pewnością zakup pościeli z bardziej tradycyjnym deseniem, na przykład w formie figur geometrycznych, pasów czy kraty. Niebanalnym pomysłem jest umieszczenie na pościeli trójwymiarowych grafiki przedstawiających najczęściej krajobraz, budowlę, zwierzę bądź kwiaty. Dają one ciekawy efekt 3D, który z pewnością zrobi pozytywne wrażenie.

Pościel młodzieżowa dla dziewczyny — najciekawsze propozycje 

Współczesna nastolatka raczej nie spojrzy przychylnym okiem na pościel we wszystkich odcieniach różu ani ozdobioną postaciami z bajek, które uwielbiała jako mała dziewczynka. Księżniczki i kucyki zostały zastąpione postaciami z seriali dla młodzieży i idolami ze świata muzyki czy filmu. Bardzo popularne obecnie wzory pościeli młodzieżowej dla dziewczyny posiadają produkty firmy Faro takie jak:

 • pościel dziecięca Violetta,
 • komplet Music,
 • pościel z Hannah Montana.

Faro, Violetta, Pościel dziecięca, 160x200 cm

Dziewczynkom, które kochają zwierzęta, na pewno spodoba się pościel z rysunkiem przedstawiającym psa, kota lub królika. Warto spojrzeć na poniższe propozycje:

 • pościel z królikiem z serii Wild firmy Faro,
 • pościel Kot Kosmos producenta Faro,
 • pościel Żyrafy z firmy Carbotex.

Faro, Wild, Pościel dziecięca młodzieżowej, 160x200 cm, Królik

Wielbicielka podróży zachwyci się grafiką obrazującą słynne miasta, zabytki, a także pejzaże. Pościel młodzieżowa inspirowana niezwykłymi krajobrazami to między innymi:

 • pościel dziecięca Pustynia z firmy Faro,
 • komplet pościeli Faro Amore z widokiem Paryża,
 • komplet pościeli Faro Wakacyjna Miłość.

Faro, Pościel dziecięca, Pustynia, 160x200 cm

Pościel młodzieżowa chłopięca — na jaki wzór się zdecydować? 

Jednym z najczęściej wybieranych motywów w przypadku pościeli dla nastolatka jest ten sportowy. Jeżeli wiesz, że chłopiec jest fanem jednej z drużyn piłkarskich, z pewnością ucieszy go kołdra nawiązująca do barw klubowych. Firma Carbotex oferuje komplety pościeli z herbami różnych zespołów w tym FC Barcelona lub Real Madryt. Od tego samego producenta możesz także wybrać pościel z postacią konkretnego sportowca np. Roberta Lewandowskiego, a także z reprezentacją narodową.

Dla młodych fanów motoryzacji lepszą propozycją będzie poszewka z samochodem lub innym pojazdem taka jak w zestawach pościeli firmy Faro:

 • pościel Turbo z tirem,
 • pościel Turbo Auto.

Faro, Turbo, Pościel dziecięca, Auto, 140x200 cm

Grafika z superbohaterem w stylu pościeli Liga Sprawiedliwości z firmy Carbotex spodoba się natomiast miłośnikowi komiksów. W przypadku starszego chłopca dobrym pomysłem jest również pościel młodzieżowa z interesującym krajobrazem lub z dzikimi zwierzętami. Godne uwagi są między innymi te 2-częściowe komplety:

 • z serii Wild firmy Faro pościel z wilkiem,
 • pościel dziecięca Góry od firmy Faro.

Faro, Wild, Pościel dziecięca, Wilk, 160x200 cm

Pościel dla nastolatka spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Dodatkowo często podkreśla jego osobowość. Dlatego dobrze, żeby była dobrana z myślą o charakterze i upodobaniach dziecka.

Więcej porad wnętrzarskich znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock