Kolejny sezon serialu „Opowieść podręcznej” to niewątpliwie wydarzenie i jedna ze szczególnie  wyczekiwanych tegorocznych premier. Po sukcesie pierwszej części, która zdobyła wiele prestiżowych nagród, serial okrzyknięto najbardziej przerażającą produkcją 2017 roku. Głównie dlatego, że jego tematyka idealnie wpasowała się w nastroje polityczne i sytuację kobiet panującą w wielu krajach świata. Ale także dlatego, że serial pełen jest tajemniczych wątków i symboli, które jeszcze lepiej rozwijają całą historię oraz budują napięcie. Dla tych, którzy chcą odnaleźć w „Opowieści podręcznej” ukryte znaczenie i dowiedzieć się więcej, prezentujemy 8 najbardziej intrygujących faktów na temat serialu. 

 

1. Czy to wydarzyło się naprawdę?

Margaret Atwood, autorka książki „Opowieść podręcznej”, na podstawie której powstał serial, mówi o swojej powieści jako o „spekulowanej fikcji”, co dopuszcza możliwość, że opisywane w niej sytuacje mogły lub mogą się wydarzyć np. w niedalekiej przyszłości, w której rozgrywa się akcja. Wraz z pojawieniem się serialu powstała także animacja, prezentująca prawdziwe wydarzenia i mechanizmy, dotyczące zniewolenia kobiet, które podobno miały wpływ na powstanie książki i serialu.


2.  Kolory mają znaczenie

Charakterystyczny czerwony kolor sukni, które w powieści i serialu, noszą tytułowe podręczne, to nie przypadek. Mają bowiem nawiązywać do stroju Marii Magdaleny, skruszonej grzesznicy z Biblii. Podobna symbolika dotyczy bezpłodnych żon, występujacych w serialu. Te kobiety z kolei noszą suknie niebieskie, nawiązujące do Dziewicy Maryi. 


3. Margaret Atwood wystąpiła w serialu

Ci, którzy pierwszy sezon serialu mają jeszcze przed sobą, oglądając odcinek pilotażowy, będą mieli okazję na ekranie zobaczyć samą autorkę „Opowieści podręcznej”. Margaret Atwood przypadło bowiem w udziale odegranie w serialu roli surowej ciotki głównej bohaterki.


4. Imię, które naznacza

Dokładnie analizując imiona, które noszą podręczne, w tym główna bohaterka - Freda (ang. „Offred”) oraz Glena (ang. „Ofglen”), można zauważyć, że pochodzą one od męskiego rdzenia. Zostały stworzone w ten sposób, by naznaczyć kobietę, która je nosi i podkreślić to, do kogo należy, i tak np. Freda należy do dowódcy o imieniu Fred.


5.  Ta historia ma już ponad 30 lat

Popularny dziś serial został stworzony na podstawie książki, której pierwsze wydanie miało miejsce w 1985 roku, a jej pierwotny tytuł miał brzmieć „Freda” (ang. „Offred” od imienia głównej bohaterki powieści). Od tego czasu książka została przetłumaczona na 40 języków i jest dostępna również w formie audiobook’a. „Opowieść podręcznej” ma swoją wersję filmową (1990), operową i baletową. Przygotowywane jest także wydanie graficzne książki.

6. Serial obsypany nagrodami

„Opowieść podręcznej” to  mroczna wizja prezentująca piekło kobiet i serial podejmujący tematykę, której do tej pory nikt wcześniej nie pokazywał. Produkcja okrzyknięta serialowym wydarzeniem ubiegłego roku, zasłużenie zebrała najważniejsze nagrody przemysłu telewizyjnego, w tym m.in. nagrodę Emmy, czyli tzw. „telewizyjne Oscary”, w kategorii za najlepszy serial dramatyczny oraz dla Elizabeth Moss, za najlepszą rolę żeńską w serialu dramatycznym. Poza tym „Opowieść podręcznej” zdobyła także Złote Globy w tych samych kategoriach.  


7. Czy „Opowieść podręcznej” to przerażająca przepowiednia?

Serial został nakręcony jeszcze zanim odbyły się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a urząd objął Donald Trump. Mimo to w „Opowieści podręcznej” pojawia się epizod dotyczący protestów kobiet na ulicach USA, które faktycznie miały później miejsce w Waszyngtonie, a opinii publicznej znane są jako Marsz Kobiet. Elementy charakterystyczne dla serialu stały się dla protestujących kobiet orężem w walce o ich prawa. I tak np. podczas protestów wykorzystywano oryginalne czerwone suknie, a znane hasło wyborcze Donalda Trumpa, sparafrazowano jako: „Make Margaret Atwood Fiction Again". 


8. Historia zainspirowała serię tatuaży wśród kobiet

W 2015 roku pod wpływem powieści, wiele fanek nosiło tymczasowe tatuaże z cytatami z pierwszych rozdziałów książki. Kobiety fotografowały swoje tatuaże, a sama akcja stała się dość popularna w mediach społecznościowych.

 


Fani „Opowieści podręcznej” czekają już na drugą odsłonę serialu, który na całym świecie wywołał niemałe poruszenie. Dla tych, którzy jeszcze nie znają tej historii, oryginalna powieść Margaret Atwood dostępna jest na empik.com.