Idealny prezent na komunię? Nie istnieje! Zamiast szukać uniwersalnego podarunku, warto wybrać taki, który idzie w parze z zainteresowaniami i predyspozycjami dziecka. Kto wie — może zainspiruje je do nowej pasji? Oto kilka pomysłów na oryginalne prezenty na komunię dla dziewczynki i chłopca, wśród których możesz znaleźć coś interesującego.

#1 Czytnik eBooków

Czytnik to urządzenie stanowiące kompromis między książką papierową a tabletem. Czytanie książek za jego pośrednictwem gwarantuje doświadczenie bliskie tradycyjnemu czytaniu. Jednocześnie, czytnik jest lekki i poręczny, a daje dostęp do wielu wydawniczych pozycji. 

Dla dziecka czytnik może stanowić zachętę do czytania. Dziś dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do ekranów — dlatego takie rozwiązanie często okazuje się dobrym kompromisem. Kindle nie męczy oczu i nie emituje niebieskiego światła, które działa pobudzająco oraz może powodować problemy z zasypianiem.

 

Czytnik Empik GoBook designed by Pocketbook 

 

#2 Sztabka złota

Kolejnym mądrym i oryginalnym prezentem, który będzie pamiątką na długi czas, jest sztabka złota. To idealny podarunek dla dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii. Sztabka złota ma nie tylko wartość materialną, ale także symboliczną. Złoto od wieków uważane jest za jeden z najcenniejszych surowców na świecie, co sprawia, że sztabka to również inwestycja. Ten wyjątkowy prezent może stanowić doskonały pretekst do rozmowy na temat oszczędzania. Nie można też zapomnieć o jego wartości sentymentalnej –  przez dług czas będzie przypominało dziecku wyjątkowy dzień, w którym przyjęło Pierwszą Komunię Świętą.

 

2 g Sztabka złota

 

#3 Wrotki 

Wrotki znów wracają do łask – i dobrze! Są znacznie stabilniejsze niż rolki, dzięki czemu rodzice mogą spać spokojnie. Mają mniejszą zwrotność, ale wciąż gwarantują całkiem sporo swobody, przy jednoczesnej gwarancji bezpieczeństwa. Jeśli będą używane przede wszystkim do miejskiej jazdy, najlepiej szukać modeli sztywniejszych, z dłuższą cholewką, zapinanych na zatrzaski. Jeśli natomiast mają służyć do jazdy figurowej, warto szukać wariantów elastycznych, na obcasie, wiązanych.

Do zestawu należy rzecz jasna dołączyć kask, który powinien być wykorzystywany podczas każdej wrotkowej sesji. Zwróćmy uwagę na wygląd kasku, aby dziecko nosiło go z chęcią!

 

Croxer, wrotki regulowane, Eysa, miętowo-różowe

 

#4 Hoverboard 

Kolejna propozycja dla aktywnych dzieci, która świetnie sprawdzi się jako oryginalny prezent dla dziecka na komunię. Hoverboard to alternatywa dla hulajnóg i desek, która z pewnością zrobi wrażenie zarówno na chłopcach, jak i dziewczynkach. To młody wynalazek — na rynku pojawił się w 2013, więc dekadę temu. Tym, którzy pamiętają „Powrót do przyszłości”, nazwa może kojarzyć się właśnie z tą ikoniczną serią. I słusznie — korzystając z tego sprzętu, można poruszać się bez konieczności odpychania stopami od podłoża. To deskorolka elektryczna, którą steruje się poprzez balansowanie ciałem. Hoverboard jest futurystyczną w swoim wyglądzie zabawką, która może zachęcić do ruchu nawet te dzieci, które na co dzień go unikają.

 

Deskorolka elektryczna, Classic Cosmos Shine 

 

#5 Seria książek 

Wymieniając stymulujące, mądre prezenty na komunię, nie sposób nie wspomnieć o książkach na komunię. Wspomniany już Kindle może zachęcić dziecko do czytania, jednak to książki papierowe staną się fizyczną pamiątką, zwłaszcza jeśli opatrzysz je stosowną dedykacją.

 

Encyklopedia nauki

 

Dobrym pomysłem będzie wybór zestawu czy serii, którą można powiększać o kolejne pozycje. Jeśli chcesz postawić na klasykę, możesz na przykład podarować dziecku zestaw pięknie oprawionych klasyków literatury lub lektur szkolnych. Jeśli zależy ci na trafieniu w jego gusta, zadanie może być nieco trudniejsze. Warto dowiedzieć się od rodziców, jakie historie najchętniej czyta: fantastyczne, przygodowe, edukacyjne? Może dziecko ma jakąś nietypową pasję, pod którą można dopasować wybór?

 

Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło

 

Możesz wybrać klasyczne serie, jak choćby „Opowieści z Narni” czy „Harry Potter”, które spodobają się dziewczynkom i chłopcom, a do tego dosłownie będą dorastać wraz z nimi. Warto zastanowić się też nad seriami edukacyjnymi, jak choćby „Wszystko o…”, idealne dla dzieci w wieku komunijnym. W przejrzysty i obrazowy sposób odpowiadają one na proste i trudniejsze pytania związane z emocjami czy relacjami międzyludzkimi. Warto sięgnąć także po książkę „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości”, która przekazuje wiele uniwersalnych prawd oraz uczy dziecko pewności siebie i pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości.  

Serie to znakomity pomysł choćby dlatego, że możesz poszerzać kolekcję malucha w ramach kolejnych okazji — urodzin czy świąt.

 

 Wszystko o emocjach (okładka twarda)

 

#6 Książki i zabawki edukacyjne 

Mądry prezent może być dla malucha wspaniałym źródłem inspiracji. Na rynku nie brakuje książek, które mają taki potencjał. Wystarczy wspomnieć choćby „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek” — książkę prezentującą historię wyjątkowych Polek, od youtuberek, przez malarki, aż po działaczki społeczne. A wszystko to opatrzone pieknymi ilustracjami. 

 

„Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek” Sylwia Chutnik

 

A może podarujesz edukacyjne akcesorium, które zaspokoi ciekawość świata? Małym fascynatom natury i eksperymentów warto podarować mikroskop, teleskop, zestaw małego chemika czy lekarza. Tym, którzy lubią tworzyć i naprawiać, spodoba się z kolei zestaw majsterkowicza.

 

Kosmos, zabawka edukacyjna Mikroskop odkrywcy

 

#7 Inteligentna gra planszowa 

Dobra gra planszowa nie tylko dostarcza rozrywki, ale również wspiera rozwój dziecka. Przykładem może być Dixit, który rozwija wyobraźnię i kreatywność dzięki stymulującym ilustracjom, czy Scrabble, wspaniale poszerzające zasób słów i spostrzegawczość.

 

Rebel, gra rodzinna Dixit

 

Podsumowanie 

Jeśli zastanawiasz się, co kupić dziecku na komunię, warto rozważyć wykorzystanie naszych pomysłów. Dobrze dobrany, oryginalny prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki powinien służyć dziecku przez wiele lat, stanowiąc wspaniałą pamiątkę, a jednocześnie wspomagać jego rozwój!

Więcej prezentowych poradników znajdziesz w naszym dziale Prezentowniki.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock