Autor: Daniel Zielaskiewicz

Przemieszczanie się po świecie nadal jest ograniczone, dlatego chcemy polecić wam dziesięć książek podróżniczych, które z pewnością zainteresowałyby filmową Annę Scott oraz klientów przytulnej księgarni na Notting Hill. Może dla niektórych podróż przez kolejne rozdziały będzie rekompensatą za brak możliwości swobodnej turystyki. Przemierzymy Polskę, której już nie ma, przespacerujemy się po Pradze z Mariuszem Szczygłem, zostaniemy przytuleni przez Lizbonę oraz zwabieni sycylijską kuchnią, a także dowiemy się, że Korea Południowa to nie tylko K-Pop, kimchi oraz seriale. Miejscami docelowymi staną się również Tokyo, San Francisco, Tel Awiw, Kuba.

„Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”, Justyna Dżbik-Kluge

Last minute to stan umysłu – czytamy na początku książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.

Justyna Dżbik-Kluge zebrała w swojej pracy opowieści osób, które prawdopodobnie przebijają przedstawicieli innych zawodów pod względem cierpliwości i opanowania. Obie wymienione cechy są niezbędne, jeśli jest się opiekunem wycieczki, pilotem czy rezydentem. Na sprawujące te funkcje osoby spada bowiem pierwsza fala zażaleń, złości czy niezadowolenia. One bywają często jedynym pomostem między tym, co znane, a obcą rzeczywistością, w jakiej znaleźli się turyści na egzotycznych wczasach.

Historie pilotów wycieczek to nie tylko zbiór śmiesznych, wstydliwych lub strasznych anegdot, ale też bardzo ciekawa analiza psychologiczna polskich turystów – ich zwyczajów, zachowań, obaw. Justyna Dżbik-Kluge zaprasza w świat niesamowitych historii, które tworzą prawdziwy obraz rodzimych urlopowiczów.

 

/polacy-last-minute-sekrety-pilotow-wycieczek-dzbik-kluge-justyna

 

„Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”, Bernard Newman

Bernard Newman znany jest jako autor ponad stu książek, ale również jako szpieg Jej Królewskiej Mości. Pasjonowały go podróże, najczęściej rowerowe. Jedną ze swoich licznych odbył po Polsce, a właściwie po II RP. Swoje wrażenia spisał w książce: „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”.

Newman znakomicie łączy literaturę faktu z lekkim fabularyzowaniem, a lektura jego tytułu to szansa na niepowtarzalne spojrzenie w przeszłość – na dodatek oczami kogoś, kto wychował się w odmiennej kulturze. Część spostrzeżeń autora z powodzeniem można odnieść również do współczesnej Polski.

 

/rowerem-przez-ii-rp-niezwykla-podroz-po-kraju-ktorego-juz-nie-ma-newman-bernard

 

„Osobisty przewodnik po Pradze”, Mariusz Szczygieł

Od kiedy tylko ukazał się „Osobisty przewodnik po Pradze”, trudno polecić bardziej wartościowy tytuł poświęcony czeskiej stolicy. Autor Mariusz Szczygieł dał się poznać jako osoba zakochana w Pradze po uszy. Uwielbia architekturę, ludzi, język, kulturę. Całe to uczucie zawarł w niesamowitej książce, która przenosi nas za południową granicę. Niezwykle celne porównania i fascynujące lokalizacje, których próżno szukać w popularnych przewodnikach to kolejne cechy, jakie wyróżniają książkę Szczygła. Zabiera nas w miejsca nieoczywiste, ale za to posiadające własną duszę. Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera.

Jak pisze sam autor: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.

 

osobisty przewodnik po Pradze

 

„Lampart w pomarańczach. Sycylijskie zapiski kulinarne”, Ewa Karolina Cichocka

Podróżować można na wiele sposobów i w różnych celach. Coraz więcej osób uprawia turystykę kulinarną, której głównym założeniem jest nie tyle zwiedzanie zabytkowych katedr, co próbowanie lokalnych dań i produktów. W taką podróż zabiera nas Ewa Karolina Cichocka, autorka książki „Lampart w pomarańczach”.

Miejscem docelowym są Włochy, a konkretnie Sycylia. To zdumiewające, jak część jednego kraju może być jednocześnie tak odrębna w wielu względach, np. kulinarnych. Największą zaletą książki Cichockiej jest to, że dzięki niej poznamy nie tylko przepisy i wrażenia z jedzenia najpopularniejszych sycylijskich potraw, ale dowiemy się sporo np. o produkcji oliwy, z której słynie cała Italia. Kuchnia w tym kulinarnym przewodniku bywa wytworna, ale nie brakuje też opisów street foodu. Znajdziemy tu zarówno najnowsze trendy, jak i nawiązania do historii, gdzie np. ważną rolę odgrywała sycylijska mafia. Z pewnością „Lampart w pomarańczach” stanowi ciekawą pozycję dla miłośników włoskiej kuchni oraz kultury.

 

lampart-w-pomaranczach-czyli-sycylijskie-zapiski-kulinarne-cichocka-ewa

 

„Lizbona. Miasto, które przytula” Marta Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak

Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i Marta Stacewicz-Paixão rozmawiają na temat kraju, który każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Autorki skupiają się zwłaszcza na stolicy. Z tej książki dowiemy się sporo na temat zwyczajów Portugalczyków, a także ich kultury i stylu życia – mieszkańcy Lizbony położonej nad Oceanem, znacznie różnią się podejściem do życia od dynamicznego zachodu Europy. Czy zapracowani Polacy odnaleźliby się w „leniwej” Portugalii?

Autorki rozmawiają z osobami, które postanowiły zostać tu na zawsze, z rodowitymi mieszkańcami, z artystami, którzy tam stworzyli swoje dzieła. Co nimi kierowało? Co zachwyciło? Lektura „Lizbony. Miasta, które przytula” to znakomity sposób na chwilę wytchnienia i ucieczkę od pędzącej codzienności. Atutem książki są ponadto liczne zdjęcia.

 

lizbona-miasto-ktore-przytula-wawrzkowicz-nasternak-weronika-stacewicz-paixao-marta

 

„Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju”, Anthony DePalma

Osoba Fidela Castro, żywiołowy taniec, niespotykane nigdzie indziej stare, amerykańskie samochody – to obrazki, które najczęściej łączą się z tą wyjątkową wyspą. Żeby jednak poznać prawdę o Kubie, najlepiej zapytać zwykłych obywateli, którzy żyją w tym wiecznie pogrążonym w kryzysie gospodarczym państwie.

W książce „Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju” sprawdził to amerykański reporter Anthony DePalma, który przez 22 lata pracował jako korespondent zagraniczy dla „New York Times'a”. Dzięki rozmowom z Kubańczykami autor pomoże nam zrozumieć zdolność do przetrwania miejscowych mimo niekorzystnej sytuacji politycznej oraz nawiedzających wyspę huraganów.

 

kubanczycy-depalma-anthony,

 

„Balagan. Alfabet izraelski” Paweł Smoleński

W świat narodu, który przez wieki nie miał własnego państwa, zabiera nas dziennikarz Paweł Smoleński, autor m.in. „Izrael już nie frunie”. W nowej książce „Balagan. Alfabet izraelski” autor opowiada o ziemi, na której przez wieki swoje ślady zostawili Żydzi, Egipcjanie i Babilończycy, Helleni, Rzymianie, Bizantyjczycy, rycerze krzyżowcy czy Arabowie. W efekcie dziś Izrael to kraj wielokulturowy, co nierzadko prowadzi do konfliktów, także politycznych. Stąd prawdopodobnie tytuł książki – słowo „bałagan” przeniknęło do polszczyzny właśnie z języka hebrajskiego. Ortodoksja sąsiaduje z postępowością, konflikt z sąsiadami z otwartością oraz tolerancją wobec środowisk LGBT, jakich Polska mogłaby Izraelowi pozazdrościć.

Smoleński łączy ze sobą zagadnienia historyczne, geograficzne oraz temat szeroko pojętej turystyki. Z pewnością jest to pozycja, którą warto poznać zarówno przed wyjazdem do Izraela, aby lepiej zrozumieć ten wyjątkowy kraj, jak i pozostając w Polsce.

 

Balagan Alfabet Izraelski Smoleński Paweł

 

„Tokyo Lifestyle Book” Aleksandra Janiec

Książka ma trochę instagramowy charakter – treściowo „Tokyo Lifestyle Book” Aleksandry Janiec może pozostawiać niedosyt, ale wizualnie zapewnia bogatą, zachwycającą ucztę. Wspaniałe artystyczne fotografie świetnie obrazują współczesność Japonii, ale jednocześnie auotrka wyjaśnia niektóre epizody z historii Kraju Kwitnącej Wiśni oraz opisuje wybrane tradycje i zwyczaje. Odsłonią się przed nami obrazy z japońskiego świata biznesu, sztuki, kuchni czy technologii. Opisom oraz zdjęciom danych dzielnic towarzyszą również małe mapki narysowane artystyczną kreską, pomagające rozeznać się w topografii stolicy.

Janiec serwuje odbiorcom dawkę estetyzmu, hipsterskości, a znaczną część opisów poświęca modzie. Pozycja zdecydowanie bardziej dla osób nastawionych na chłonięcie obrazów oraz atmosfery niż dokładne studiowanie współczesnego Tokio.

 

Tokyo Lifestyle Book

 

„I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta”, Daniel Tudor

Korea Południowa wzbudza coraz większe zainteresowanie na świecie. K-pop czy nagradzana Oscarami kinematografia są chyba tego najlepszymi dowodami. Żeby wyjść naprzeciw rosnącej popularności południowokoreańskiej kultury, warto sięgnąć po książkę „I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta” Daniela Tudora. Brytyjski dziennikarz w przystępny sposób przedstawia zarówno te najbardziej popularne zjawiska, jak i te, które z perspektywy Europejczyka można uznać za dziwne. Jak randkują Koreańczycy i czy wszyscy słuchają tylko K-popu? Których dań kuchni koreańskiej warto spróbować w pierwszej kolejności oraz jakie miejsca odwiedzić? Okazuje się, że miłość do Korei Południowej nie jest wcale uczuciem łatwym, czego dowiecie się z recenzji „Trudna miłość”.

Jako dodatek Tudor zamieszcza w książce kilka wywiadów (m.in. z raperem Psy), a jeden rozdział poświęca Korei Północnej.

 

I love Korea, Daniel Tudor

 

„San Francisco. Dziki brzeg wolności” Magda Działoszyńska-Kossow

Stany Zjednoczone są tak różnorodne, że niemożliwym byłoby stworzenie poręcznego przewodnika po całym kraju. Tutaj nawet pojedyncze miasta mają swój niepowtarzalny klimat, kulturę czy zwyczaje. Do takich miejsc należy z pewnością charakterystyczne i zarazem bezkompromisowe San Francisco – „Cool, grey city of love”.

Magda Działoszyńska-Kossow zabiera nas do miasta powstałego w XIX w. wskutek gorączki złota. Zbudowane przez ludzi, którzy chcieli się przede wszystkim wzbogacić, dziś stanowi jeden z głównych ośrodków kontrkultury, aktywistów i awangardowych ruchów. Jednocześnie to właśnie w tych okolicach tętni życiem Dolina Krzemowa. W książce „San Francisco. Dziki brzeg wolności” poznamy nie tylko współczesne miasto, ale też jego niezwykle bogatą historię, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej wartościowych pozycji poświęconych San Francisco.

 

Dziki brzeg wolności. San Francisco
 

To jak, od czego zaczynacie czytelniczą podróż po świecie?

Więcej czytelniczych inspiracji znajdziecie w pasji Czytam.

Okładka: kadr z filmu „Notting Hill” (1999), w rolę widocznej w kadrze Anny Scott wcieliła się Julia Roberts.

A jeśli chcielibyście poznać tajniki polskich wycieczek,  zobaczcie zapis spotkania online wokół książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”. Link: tu