Uprawa ogrodu, nawet najmniejszej działki czy ogródka balkonowego, wymaga posiadania pewnej wiedzy. Nie jest to na szczęście wiedza tajemna. Nabywa się ją wraz z doświadczeniem, ale i dzięki odpowiednim książkom. Poradniki ogrodnicze mogą być prawdziwą skarbnicą cennych informacji, dzięki którym uprawa ogrodu przestaje mieć tajemnice, a efekty pracy zachwycają. Podpowiadamy, po które książki warto sięgać.

10 książek dla fana ogrodu

  1. „Wielka księga ogrodnika i działkowca. Praktyczny poradnik”, Wolfgang Kawollek

Naszą listę rozpoczynamy od kompendium wiedzy ogrodnika. „Wielka księga ogrodnika i działkowca. Praktyczny poradnik” porusza setki zagadnień istotnych dla każdego, kto chce uprawiać kawałek ziemi. Znajdują się tu odpowiedzi na mniej i bardziej popularne pytania, np. jak przezimować rośliny egzotyczne czy jak założyć i pielęgnować trawnik. Poradnik jest bogato ilustrowany oraz zawiera wskazówki typu „krok po kroku”. Zarówno amator, jak i doświadczony ogrodnik znajdą w nim coś dla siebie.

wielka księga ogrodnika

 

  1. „Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko”, Willery Didier

Kolejna bardzo ważna pozycja na regale ogrodnika to poradnik „Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko”. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, gdzie posadzić rośliny, by miały szansę pięknie rosnąć i pokazać się w pełnej krasie. Szczególnie trudno znaleźć idealne rośliny na silnie nasłonecznione albo mocno zacienione rabaty. Z tą lekturą nie będziesz się już dłużej zastanawiać, co wybrać.

Co gdzie rosnie ksiazki dla ogronikow

 

  1. „Trawy ozdobne”, Alicja Maj

Moda na trawy ozdobne trwa w najlepsze. Są łatwe w uprawie i wyglądają spektakularnie. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką odmianę wybrać do swojego ogrodu, najpierw sięgnij po książkę „Trawy ozdobne”. Ten praktyczny poradnik zawiera opisy i fotografie aż 70 gatunków wraz z odmianami, które sprawdzą się w polskim klimacie.

Trawy ozdobne ksiazki dla ogrodnika

 

  1. „Dziki ogród”, Łukasz Łuczaj

Ochrona bioróżnorodności to dziś bardzo ważne zagadnienie zgodne z życiem w duchu eko. Jeśli leży ci na sercu dobro planety i chcesz zrobić dla niej coś dobrego, możesz zacząć od założenia przydomowej łąki kwietnej. Jak to zrobić, podpowiada autor książki „Dziki ogród” – biolog i projektant ogrodów, który dzieli się swoim bogatym doświadczeniem. Jak sam mówi, jego prywatny ogród to poligon, na którym stale eksperymentuje z roślinami.

Dziki ogrod

 

  1. „Miejski ogród. Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach”, Paweł Krystian Bereś, Beata Bereś

Dla mieszkańców bloków, którzy marzą o kawałku swojej ziemi, idealną książką jest „Miejski ogród. Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach”. W poradniku jest omówionych 90 gatunków roślin idealnych do uprawy w pojemnikach, są też praktyczne wskazówki i ważne zagadnienia związane z balkonowym ogrodem w sercu miasta.

miejski ogrod

 

  1. „Kalendarz ogrodnika”, Joanna Mikołajczyk

Bardzo przydatną lekturą dla każdego ogrodnika jest kalendarz, który pozwala zaplanować prace zgodnie z poszczególnymi miesiącami. W ogrodzie uprawianym z uwzględnieniem każdej pory roku, wszystkie wykonane czynności będą efektywniejsze.

Kalendarz ogrodnika

 

  1. „Encyklopedia bylin” Tom 1, Barbara Grabowska, Tomasz Kubala

Dwutomowa „Encyklopedia bylin” to skarbnica wiedzy na temat wieloletnich roślin ogrodowych. Dzięki nim każdy ogród co roku nabiera barw. W sumie w obu książkach są opisy aż 6350 gatunków, podgatunków i odmian oraz 3600 fotografii. Każda bylina jest dokładnie opisana – jakiego stanowiska wymaga, jak ją uprawiać i rozmnażać, skąd pochodzi i jakie ma zastosowanie.

Encyklopedia bylin

 

  1. „Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj”, Michał Mazik

Oszczędność w ogrodzie jest na wagę złota. I nie chodzi tu o minimalistyczny ogródek niemal pozbawiony roślin. Wręcz przeciwnie – ogrodnictwo w duchu zero waste pomaga stworzyć zachwycające zielone azyle. Poradnik podpowiada, jak nie marnować niczego w ogrodzie, m.in. jak zorganizować kompostownik oraz co można ponownie wykorzystać. To obowiązkowa lektura zwłaszcza dla miłośników ekologii.

Zero waste w ogrodzie

 

  1. „Grządki podwyższone. 365 dni w ogrodzie”, Dorothea Baumjohann

Praktyczny poradnik „Grządki podwyższone. 365 dni w ogrodzie” zawiera wskazówki, jak krok po kroku wykonać podwyższane grządki, a także informacje, które rośliny nadają się do takiej uprawy. To rozwiązanie szczególnie przydatne w małych ogrodach. Książka zawiera też 6 przykładowych planów, którymi można się zainspirować, tworząc własne grządki.

Grządki podwyższone ksiazki dla ogrodnikow

 

  1. „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu”, Jorn Pinske

Na koniec przedstawiamy książkę dla posiadaczy szklarni i dla tych, którzy zastanawiają się nad jej założeniem. Radami dzieli się doświadczony ogrodnik, który specjalizuje się w ogrodnictwie szklarniowym. Są tu cenne informacje na temat uprawy roślin (przez cały rok) oraz szczegóły techniczne, dotyczące budowy i wyposażenia szklarni.

Szklarnia w ogrodzie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, o jaką pozycję uzupełnić swoją domowa biblioteczkę!

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz w dziale Dom i ogród. A polecenia książkowe w pasji Czytam.