Co warto wie­dzieć o kak­tu­sach?

Kak­tusy to jedne z naj­bar­dziej popu­lar­nych roślin donicz­ko­wych, które wystę­pują w wielu odmia­nach. Są to suku­lenty łody­gowe - rośliny, które gro­ma­dzą wodę i sole mine­ralne w mię­si­stym pędzie. Do ochrony przed utratą wody służą im także zgru­białe łodygi, kolce czy włosy. Więk­szość kak­tu­sów wystę­puje na obsza­rze Ame­ryk, pora­sta­jąc tereny od ste­pów aż po lasy tro­pi­kalne. W roz­wią­za­niu kwe­stii, jak pie­lę­gno­wać kak­tusy, pomoże z pew­no­ścią zapo­zna­nie się z róż­nymi rodza­jami kak­tu­sów. Można wyróż­nić poniż­sze naj­czę­ściej spo­ty­kane odmiany o odmien­nych wyma­ga­niach uprawy:

Gru­bo­szo­wate Cras­su­la­ceae – kak­tusy liścia­ste o wyglą­dzie drzewa

Maihu­enio­ideae – minia­tu­rowe kak­tusy z nie­wielką ilo­ścią kol­ców

Opun­cjo­wate Opun­tia – kak­tusy z okrą­głymi cier­niami

Kak­tu­so­wate Cac­to­ideae – to rośliny o typo­wym wyglą­dzie kak­tu­sów, które obej­mują więk­szość zna­nych odmian poko­jo­wych suku­len­tów

 

OSŁONKA 17 CM GROSZKI Marka:For.rest

 

Jak pie­lę­gno­wać kak­tusy w warun­kach domo­wych?

Kak­tusy czę­sto uwa­żane są za mało wyma­ga­jącą, czy wręcz nie­znisz­czalne rośliny. Ile w tym prawdy? Być może to błędne prze­ko­na­nie wzięło się stąd, że kak­tusy to rośliny przy­sto­so­wane do życia w trud­nych warun­kach z małą dostęp­no­ścią wody. Oczy­wi­ście jest to prawda. Są odmiany kak­tu­sów wystę­pujące na tere­nach pustyn­nych Chile i Peru, gdzie deszcz poja­wia się raz na 10 lat. Trudne warunki zmu­siły je do przy­sto­so­wa­nia się do skraj­nych warun­ków. Nie ozna­cza to jed­nak, że w warun­kach poko­jo­wych kak­tusy nie wyma­gają odpo­wied­niej pie­lę­gna­cji. Jak dbać o kak­tusy donicz­kowe? Pod­stawą jest dobrze dobrana odmiana kak­tu­sów. Z kolei wła­ściwa troska o nie sprawi, że kak­tusy będą zachwy­cać zdro­wiem i pięk­nem kwia­tów.

 

DONICZKA 13 KRATKA Marka:For.rest

 

Jakie sta­no­wi­sko dla kak­tu­sów?

Chcąc zapew­nić kak­tu­som zbli­żone warunki do tych, które wystę­pują w natu­rze, należy pamię­tać o odpo­wied­nim sta­no­wi­sku. Kak­tusy potrze­bują spo­rej dawki słońca, naj­le­piej wybrać miej­sce, gdzie jest stale słońce od wschodu do zachodu. Usta­wione w cie­niu kak­tusy nie kwitną, nie wybar­wią się pra­wi­dłowo, a kolce i cier­nie ule­gają znie­kształ­ce­niu. Co wię­cej, uprawa kak­tu­sów w cie­niu powo­duje mniej­szą ich odpor­ność na cho­roby i ataki szkod­ni­ków.

 

 

 

Odpo­wied­nie podłoże dla kak­tu­sów

Klu­czowe w upra­wie kak­tu­sów jest rów­nież wła­ści­wie skom­po­no­wane podłoże, w któ­rym mają rosnąć. Naj­lep­sza zie­mia dla kak­tu­sów ma odczyn lekko kwa­śny z pH6. Odpo­wied­nia zatem będzie gleba, która nie jest ani zbyt kwa­śna, ani za bar­dzo zasa­dowa. Należy wybrać mie­szankę, która jest prze­pusz­czalna i raczej zwię­zła z dodat­kiem torfu i pia­sku.

W cen­trach ogrod­ni­czych dostępna jest spe­cjalna zie­mia prze­zna­czona do uprawy suku­len­tów, która zapewni im dogodne warunki do roz­woju. Możesz także przy­go­to­wać wła­sną mie­szankę dla kaktu­sów, mie­sza­jąc ze sobą 25% torfu ogrod­ni­czego, 25% pia­sku, 30% uni­wer­sal­nej ziemi ogrod­ni­czej nie­za­wie­ra­ją­cej torfu oraz 20% roz­luź­nia­ją­cych mate­ria­łów jak keram­zyt, pumeks czy gruby żwir.

 

Kaktusy I Sukulenty 2,5L Seramis Podłoże Marka:Seramis

 

Jak pod­le­wać kak­tusy?

W upra­wie suku­len­tów nie­zwy­kle istotne jest pra­wi­dłowe nawad­nia­nie. Jak pod­le­wać kak­tusy? Są to rośliny o płyt­kim sys­te­mem korze­nio­wym, posia­da­jące zamiast liści kolce, w związku z tym, nie potrze­bują do pra­wi­dło­wego wzro­stu dużej ilo­ści wody. Przed pod­la­niem należy spraw­dzić zie­mię w doniczce, ponie­waż kak­tusy bar­dzo szybko wch­ła­niają dużą ilość wody. Dla­tego warto pamię­tać, że czę­ste pod­le­wa­nie sprawi, że stale wil­gotna zie­mia może spo­wo­do­wać gni­cie korzeni kak­tusa, a w osta­tecz­no­ści śmierć rośliny. To, jak czę­sto pod­le­wać kak­tusy, uza­leż­nione jest rów­nież od poru roku. Kak­tusy pod­le­wać należy w okre­sie wzro­stu i kwit­nie­nia, a zimą zaprze­stać, umoż­li­wia­jąc kak­tu­som przejść w okres spo­czynku.

 

   Metalowy kwietnik wiszący Marka:Kwietnik Design

 

Nawo­że­nie kak­tu­sów

Kak­tusy w natu­rze rosną na mało zasob­nych, czy wręcz jało­wych gle­bach, przez co ma dro­dze ewo­lu­cji wykształ­ciły zdol­ność do opty­mal­nego wyko­rzy­sta­nia zwar­tych w podłożu mini­mal­nych ilo­ści skład­ni­ków odżyw­czych. Upra­wia­jąc kak­tusy w warun­kach poko­jo­wych, nie można jed­nak prze­sa­dzać z nawo­że­niem, gdyż zbyt duża ilość soli mine­ral­nych w podłożu, może spo­wo­do­wać zamie­ra­nie korzeni. Kak­tusy nawo­zimy w okre­sie ich wzro­stu. Od maja do sierp­nia doda­jemy do wody nie­wielką ilość nawozu prze­zna­czo­nego do kak­tu­sów co 3–4 tygo­dnie. Zimą należy zaprze­stać pod­le­wa­nia oraz nawo­że­nia.

 

Nawóz do kaktusów 0,35L Agrecol

 

Prze­sa­dza­nie kak­tu­sów

Nowo zaku­piony kak­tus można prze­sa­dzić do nowej doniczki. Naj­le­piej spraw­dzą się pojem­niki pla­sti­kowe lub bla­szane. W donicz­kach gli­nia­nych i drew­nia­nych zie­mia może zbyt wolno wysy­chać, pro­wa­dząc do gni­cia kak­tu­sów, dla­tego nie są one odpo­wied­nie do uprawy suku­len­tów. Jak sadzić kak­tusy? Wiel­kość doniczki powinna być dopa­so­wana do ilo­ści korzeni mają­cych się poja­wić wraz ze wzro­stem kak­tusa. Doniczka powinna zatem swo­bod­nie mie­ścić wszyst­kie korze­nie. Pojem­nik musi mieć odpływ na dnie, dzięki czemu nadmiar wody bez pro­blemu spły­nie na pod­sta­wek, chro­niąc korze­nie przed prze­la­niem.

 

Zestaw do przesadzania KAKTUSÓW I SUKULENTÓW 6w1 Marka:Kwiatydonice.pl

 

Moment, kiedy w doniczce zaczyna bra­ko­wać miej­sca, to ide­alny czas na prze­sa­dze­nie. Należy rów­nież pamię­tać, że co 2–3 lata wymie­nia się zie­mię kak­tu­sów na świeżą. Upra­wiane przez długi czas w tym samym podłożu rośliny znacz­nie wol­nej rosną, a ich kwit­nie­nie jest słab­sze.

Jak prze­sa­dzać kak­tusy?

Powinno się to robić, kiedy kak­tusy są jesz­cze w sta­nie spo­czynku, naj­lep­szą porą jest prze­łom lutego i marca. Pod­czas prze­sa­dza­nia należy usu­nąć wszyst­kie suche, brą­zowe i mar­twe korze­nie. Na początku marca deli­kat­nie zra­sza się zie­mię, dopiero w dru­giej poło­wie marca można stop­niowo zwięk­szać ilość wody.

 

Plant Power. Jak wychować szczęśliwe rośliny Autor:Augustyn Małgorzata

 

Jak roz­mna­żać kak­tusy

Czy kak­tusy można roz­mna­żać? Oczy­wi­ście! Jedy­nym ze spo­so­bów jest roz­mna­ża­nie wege­ta­tywne. Ostrym nożem należy ściąć sadzonki wierz­choł­ko­wate, a po prze­schnię­ciu posa­dzić na głę­bo­kość 2 cm w pia­sku. By poja­wiły się korze­nie, powinno się sadzon­kom zapew­nić tem­pe­ra­turę około 25º C, cie­pło i czę­ste zra­szanie wodą ziemi przy­śpie­szy pro­ces uko­rze­nia­nia.

Jak roz­mna­żać kak­tusy? Czy jest inny spo­sób roz­mna­ża­nia kak­tu­sów? Wraz ze wzro­stem kak­tusa, w doniczce mogą poja­wić się mło­de odro­sty. Należy je oddzie­lić od matecz­nej rośliny przez odcię­cie i umie­ścić w naczy­niu z odstaną wodą kra­nową, posta­wić w jasne i cie­płe miej­sce. Po około dwóch tygo­dniach poja­wią się pierw­sze korze­nie. Po mie­siącu można posa­dzić uko­rze­nioną sadzonkę od doniczki wypeł­nio­nej zie­mią do kak­tu­sów.

Czy warto upra­wiać w domu kak­tusy? Zdecydowanie tak. Mamy nadzieję, że nasze wska­zówki uła­twią Wam pie­lę­gna­cje kak­tu­sów, dzięki czemu będą cie­szyć oczy zdro­wiem i pięk­nym kwit­nie­niem.

Jeśli jeste­ście cie­kawi, jak dbać o inne rośliny, w Empik Pasje znaj­dzie­cie inne arty­kuły poradniki doty­czące uprawy roślin donicz­ko­wych.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.