Co warto wiedzieć o kaktusach?
Kaktusy to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, które występują w wielu odmianach. Są to sukulenty łodygowe - rośliny, które gromadzą wodę i sole mineralne w mięsistym pędzie. Do ochrony przed utratą wody służą im także zgrubiałe łodygi, kolce czy włosy. Większość kaktusów występuje na obszarze Ameryk, porastając tereny od stepów aż po lasy tropikalne. W rozwiązaniu kwestii, jak pielęgnować kaktusy, pomoże z pewnością zapoznanie się z różnymi rodzajami kaktusów. Można wyróżnić poniższe najczęściej spotykane odmiany o odmiennych wymaganiach uprawy:
Gruboszowate Crassulaceae – kaktusy liściaste o wyglądzie drzewa
Maihuenioideae – miniaturowe kaktusy z niewielką ilością kolców
Opuncjowate Opuntia – kaktusy z okrągłymi cierniami
Kaktusowate Cactoideae – to rośliny o typowym wyglądzie kaktusów, które obejmują większość znanych odmian pokojowych sukulentów
Jak pielęgnować kaktusy w warunkach domowych?
Kaktusy często uważane są za mało wymagającą, czy wręcz niezniszczalne rośliny. Ile w tym prawdy? Być może to błędne przekonanie wzięło się stąd, że kaktusy to rośliny przystosowane do życia w trudnych warunkach z małą dostępnością wody. Oczywiście jest to prawda. Są odmiany kaktusów występujące na terenach pustynnych Chile i Peru, gdzie deszcz pojawia się raz na 10 lat. Trudne warunki zmusiły je do przystosowania się do skrajnych warunków. Nie oznacza to jednak, że w warunkach pokojowych kaktusy nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o kaktusy doniczkowe? Podstawą jest dobrze dobrana odmiana kaktusów. Z kolei właściwa troska o nie sprawi, że kaktusy będą zachwycać zdrowiem i pięknem kwiatów.
Jakie stanowisko dla kaktusów?
Chcąc zapewnić kaktusom zbliżone warunki do tych, które występują w naturze, należy pamiętać o odpowiednim stanowisku. Kaktusy potrzebują sporej dawki słońca, najlepiej wybrać miejsce, gdzie jest stale słońce od wschodu do zachodu. Ustawione w cieniu kaktusy nie kwitną, nie wybarwią się prawidłowo, a kolce i ciernie ulegają zniekształceniu. Co więcej, uprawa kaktusów w cieniu powoduje mniejszą ich odporność na choroby i ataki szkodników.
Odpowiednie podłoże dla kaktusów
Kluczowe w uprawie kaktusów jest również właściwie skomponowane podłoże, w którym mają rosnąć. Najlepsza ziemia dla kaktusów ma odczyn lekko kwaśny z pH6. Odpowiednia zatem będzie gleba, która nie jest ani zbyt kwaśna, ani za bardzo zasadowa. Należy wybrać mieszankę, która jest przepuszczalna i raczej zwięzła z dodatkiem torfu i piasku.
W centrach ogrodniczych dostępna jest specjalna ziemia przeznaczona do uprawy sukulentów, która zapewni im dogodne warunki do rozwoju. Możesz także przygotować własną mieszankę dla kaktusów, mieszając ze sobą 25% torfu ogrodniczego, 25% piasku, 30% uniwersalnej ziemi ogrodniczej niezawierającej torfu oraz 20% rozluźniających materiałów jak keramzyt, pumeks czy gruby żwir.
Jak podlewać kaktusy?
W uprawie sukulentów niezwykle istotne jest prawidłowe nawadnianie. Jak podlewać kaktusy? Są to rośliny o płytkim systemem korzeniowym, posiadające zamiast liści kolce, w związku z tym, nie potrzebują do prawidłowego wzrostu dużej ilości wody. Przed podlaniem należy sprawdzić ziemię w doniczce, ponieważ kaktusy bardzo szybko wchłaniają dużą ilość wody. Dlatego warto pamiętać, że częste podlewanie sprawi, że stale wilgotna ziemia może spowodować gnicie korzeni kaktusa, a w ostateczności śmierć rośliny. To, jak często podlewać kaktusy, uzależnione jest również od poru roku. Kaktusy podlewać należy w okresie wzrostu i kwitnienia, a zimą zaprzestać, umożliwiając kaktusom przejść w okres spoczynku.
Nawożenie kaktusów
Kaktusy w naturze rosną na mało zasobnych, czy wręcz jałowych glebach, przez co ma drodze ewolucji wykształciły zdolność do optymalnego wykorzystania zwartych w podłożu minimalnych ilości składników odżywczych. Uprawiając kaktusy w warunkach pokojowych, nie można jednak przesadzać z nawożeniem, gdyż zbyt duża ilość soli mineralnych w podłożu, może spowodować zamieranie korzeni. Kaktusy nawozimy w okresie ich wzrostu. Od maja do sierpnia dodajemy do wody niewielką ilość nawozu przeznaczonego do kaktusów co 3–4 tygodnie. Zimą należy zaprzestać podlewania oraz nawożenia.
Przesadzanie kaktusów
Nowo zakupiony kaktus można przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej sprawdzą się pojemniki plastikowe lub blaszane. W doniczkach glinianych i drewnianych ziemia może zbyt wolno wysychać, prowadząc do gnicia kaktusów, dlatego nie są one odpowiednie do uprawy sukulentów. Jak sadzić kaktusy? Wielkość doniczki powinna być dopasowana do ilości korzeni mających się pojawić wraz ze wzrostem kaktusa. Doniczka powinna zatem swobodnie mieścić wszystkie korzenie. Pojemnik musi mieć odpływ na dnie, dzięki czemu nadmiar wody bez problemu spłynie na podstawek, chroniąc korzenie przed przelaniem.
Moment, kiedy w doniczce zaczyna brakować miejsca, to idealny czas na przesadzenie. Należy również pamiętać, że co 2–3 lata wymienia się ziemię kaktusów na świeżą. Uprawiane przez długi czas w tym samym podłożu rośliny znacznie wolnej rosną, a ich kwitnienie jest słabsze.
Jak przesadzać kaktusy?
Powinno się to robić, kiedy kaktusy są jeszcze w stanie spoczynku, najlepszą porą jest przełom lutego i marca. Podczas przesadzania należy usunąć wszystkie suche, brązowe i martwe korzenie. Na początku marca delikatnie zrasza się ziemię, dopiero w drugiej połowie marca można stopniowo zwiększać ilość wody.
Jak rozmnażać kaktusy
Czy kaktusy można rozmnażać? Oczywiście! Jedynym ze sposobów jest rozmnażanie wegetatywne. Ostrym nożem należy ściąć sadzonki wierzchołkowate, a po przeschnięciu posadzić na głębokość 2 cm w piasku. By pojawiły się korzenie, powinno się sadzonkom zapewnić temperaturę około 25º C, ciepło i częste zraszanie wodą ziemi przyśpieszy proces ukorzeniania.
Jak rozmnażać kaktusy? Czy jest inny sposób rozmnażania kaktusów? Wraz ze wzrostem kaktusa, w doniczce mogą pojawić się młode odrosty. Należy je oddzielić od matecznej rośliny przez odcięcie i umieścić w naczyniu z odstaną wodą kranową, postawić w jasne i ciepłe miejsce. Po około dwóch tygodniach pojawią się pierwsze korzenie. Po miesiącu można posadzić ukorzenioną sadzonkę od doniczki wypełnionej ziemią do kaktusów.
Czy warto uprawiać w domu kaktusy? Zdecydowanie tak. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Wam pielęgnacje kaktusów, dzięki czemu będą cieszyć oczy zdrowiem i pięknym kwitnieniem.
Jeśli jesteście ciekawi, jak dbać o inne rośliny, w Empik Pasje znajdziecie inne artykuły poradniki dotyczące uprawy roślin doniczkowych.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.
Komentarze (0)